Do sedmého ročníku Valachy tour, který proběhl v okolí Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích a v Novém Hrozenkově, se během pěti závodů v průběhu celého roku zapojilo 1 900 dospělých závodníků, do dětské Valachy tour pak 1 170 dětí ve věku od 2 do 16 let. Zejména amatérští sportovci si tak vyzkoušeli klasické běžkování s čelovkami, terénní duatlon, bikemaraton, triatlon a na dvou různých tratích běžecký trailový závod.

Závěrečným závodem se stal v sobotu 19. října trailový závod BĚHEJ VALACHY, který významně ovlivnilo krásné počasí. Lesy ve Velkých Karlovicích hrály všemi barvami, teploměr ukazoval příjemných 15 °C a louku u hotelu Galik zalévalo po celý den slunce. Hned ráno se na běžecké tratě vydalo 249 dětí ve 14 kategoriích. Nejmladšími účastníky bylo hned pět dvouletých dětí, které v doprovodu svých rodičů, avšak po vlastních nohou a za podpory Maxipsa Fíka a soba Kilpíka, zdolaly trasu v délce 200 metrů.

„V dětských závodech nám jde hlavně o to, umožnit dětem si zasportovat a zažít atmosféru závodů. U těch starších už jde často i o prestiž a výsledek. Je skvělé, kolik dětí na akce Valachy tour jezdí," zhodnotil prezident seriálu Vladimír Sušil.

Poslední závod seriálu, nazvaný Běhej Valachy, přilákal v sobotu 19. října do Velkých Karlovic celkem 340 sportovců. Závodilo se na tratích 6,5 nebo 12 kilometrů. Hlavní závod vyhrál třinecký Tomáš Lichý, který navázal na svých několik vítězství z minulých ročníků. Vyhrál v čase 47:00 s více než dvouminutovým náskokem, který si před druhým Alexisem Jeannerodem vybudoval převážně na prvních pěti kilometrech při stoupání na horskou prémii Pod Vysokou. Třetí v poradí byl Petr Šťastný. Mezi ženami vyhrála Tereza Tvarůžková (58:22) před Evou Galaczovou a Martinou Novotnou.

Na kratší trase vyhrál Michal Staník, mezi ženami Markéta Majkusová.

Závěrečný díl seriálu Valachy tour také rozhodl o celkovém vítězi seriálu, jehož závody jsou bodově propojeny. Mezi muži díky skvělému výkonu v běhu zvítězil a vítězství obhájil Petr Šťastný. Druhý skončil devatenáctiletý Štěpán Stloukal z Jablonce nad Nisou a třetí velkokarlovický Svatopluk Janečka, který i ve svých sedmačtyřiceti letech prohání o polovinu mladší závodníky.

Mezi ženami své vítězství obhájila Lucie Skřivánková před i loni druhou Monikou Kadlecovou a třetí devatenáctiletou Petrou Krutílkovou. Vítěz a vítězka kromě hodnotných cen od partnerů získali jako už tradičně pravou valašku od řezbáře z Velkých Karlovic Tomáše Dujky.

"Už jsme začali připravovat další ročník seriálu Valachy tour. První závodem bude opět běžkařský závod NOČNÍ STOPA VALACHY v sobotu 8. února. Hlavním vrcholem bude dvoudenní triatlonové klání 31. července a 1. srpna. VALACHY MAN slaví deset let a budeme chtít toto výročí řádně účastníkům zpříjemnit,“ uzavřel prezident Valachy tour Vladimír Sušil. www.valachytour.cz

Plánované termíny akcí VALACHY TOUR 2020

8. 2. NOČNÍ STOPA VALACHY

18. 4. VALACHY DUATLON

20. 6. BIKE VALACHY

31. 7. – 1. 8. VALACHY MAN – 10. ročník

17. 10. BĚHEJ VALACHY