K loňskému duatlonu, triatlonu, maratonu horských kol a běžeckému závodu nově přibyde závod na běžkách. Právě jím také bude druhý ročník Valachy Tour zahájen. Uskuteční se v sobotu 1. března u hotelu Galik ve Velkých Karlovicích.

Závod na běžkách bude netradiční – jak jeho název Noční Stopa Valachy napovídá, odstartuje netradičně po setmění. Závodníci na trať vyrazí vybavení čelovkami. „Běžky k zimním Velkým Karlovicím neodmyslitelně patří. Noční závod jsme poprvé zkusili uspořádat loni, tehdy ještě bez zařazení do Valachy Tour, a ukázalo se, že je o tuto neobvyklou disciplínu mezi sportovci zájem. Zúčastnila se stovka běžkařů a byl to pro všechny opravdu neobvyklý zážitek. Proto Noční stopa Valachy získává nově pevné místo v seznamu závodů," uvedl prezident Valachy Tour Vladimír Sušil. Závod se uskuteční i v případě nedostatečné sněhové pokrývky. „Místo běžek připravíme noční závod v běhu," doplnil Vladimír Sušil.

Zájemci se mohou k účasti v jednotlivých závodech registrovat na www.valachytour.cz, při včasném přihlášení mohou využít levnější startovné. Jednotlivé závody seriálu jsou propojeny bodovým hodnocením. Atraktivní ceny tak mohou sportovci získat jak průběžně v jednotlivých závodech, tak i po součtu všech bodů po ukončení celého seriálu. Ve výhodě je závodník, který se zúčastní co největšího počtu akcí.

Stejně jako loni, také letos bude dějištěm závodů členitá krajina kolem Velkých Karlovic. Ta nabízí terény různé náročnosti, každý ze závodů tak opět bude moci nabídnout jak lehčí trať, kterou zvládnou běžně trénovaní sportovci, tak i těžší trasy pro závodníky, kteří vyhledávají náročnější výzvy. I letos budou součástí vložené dětské závody se startovným zdarma.

Loni Valachy Tour svou účastí podpořili známí sportovci, mj. olympionici – cyklista Jaroslav Kulhavý, veslař Ondřej Synek a triatlet Jan Čelůstka nebo nejlepší český ironman, triatlet Petr Vabroušek. Celkově se loni do Valachy Tour zapojilo přes 1400 sportovců a k tomu 400 dětí. „Věříme, že letos se nám podaří oslovit další závodníky, které lákají zajímavé terény Beskyd. Chceme také pokračovat v tradici zvát na jednotlivé závody známé sportovce, kteří mohou být vzorem pro mladou generaci," dodal prezident Valachy Tour Vladimír Sušil. ⋌(spo)

Program seriálu Valachy Tour 2014

NOČNÍ STOPA VALACHY

Kdy: Sobota 1. 3. 2014, start 18:00

Kde: hotel Galik Velké Karlovice

Disciplína: běh na lyžích – 15 km klasickou technikou (večerní start – s doporučením použití čelovky)

Startovné: 300 Kč (při platbě do 21. 2.), 400 Kč (při pozdější platbě)

Dětské závody: startovné zdarma, různé věkové kategorie a vzdálenosti od 100 do 450 metrů

Další informace: Jde o závod na běžkách klasickou technikou pořádaný v podvečerních hodinách, za tmy. Důrazně doporučujeme, aby byli závodníci vybaveni čelovými baterkami! Pro lepší orientaci bude trasa závodu označena reflexními šipkami a loučemi.

Závodníci se mohou před závodem i po něm občerstvit v restauraci hotelu Galik a poté se zahřát v termálních bazénech blízkého relaxačního centra Wellness Horal. Právě na sobotu 1. března totiž připadá další termín Saunové noci, při níž je Wellness Horal otevřeno až do půlnoci a navíc netradičně při svíčkách.

VALACHY DUATLON

Kdy: sobota 10. 5. 2014, start 12:00

Kde: hotel Galik Velké Karlovice

Disciplína: duatlon (3 km běh – 15 km horské kolo – 1,5 km běh)

Startovné: 300 Kč (při platbě do 18. 4.), 400 Kč (při pozdější platbě)

Součástí jsou také dětské závody na kratší vzdálenosti.

BIKE VALACHY

Kdy: sobota 12. 7. 2014, start 12:00

Kde: Ski areál Razula Velké Karlovice

Disciplína: Maraton horských kol – 2 tratě různé délky a náročnosti (lehčí trať 25 km a 897 m převýšení, těžší trať 45 km a 1 560 m převýšení)

Startovné: 400 Kč (při platbě do 4. 7.), 500 Kč (při pozdější platbě)

Součástí jsou také dětské závody na kratší vzdálenosti.

VALACHY MAN

Kdy: pátek 8. 8. 2014, start 13:00

Kde: Přírodní koupaliště Na Stanoch (Balaton), Nový Hrozenkov

Disciplína: triatlon: – dlouhý (350 m plavání, 16 km horské kolo, 4,5 km běh), – krátký (250 m plavání, 12 km kolo – horské či trekingové, 3,6 km běh), – štafeta 350 m plavání, 16 km horské kolo, 4,5 km běh)

Startovné: 500 Kč (při platbě do 1. 8.), 600 Kč (při pozdější platbě)

BĚHEJ VALACHY

Kdy: sobota 25. 10. 2014, start 12:00

Kde: Hotel Galik Velké Karlovice

Disciplína: terénní běh – dvě trasy: – 12 km a 350 m převýšení, – 6,5 km a 100 m převýšení

Startovné: 250 Kč (při platbě do 17. 10.), 300 Kč (při pozdější platbě)

Součástí programu Běhej Valachy je také dětský závod na kratší vzdálenosti.