Stříbrnou příčku vybojoval s devětadvacetisekundovou ztrátou Jan Janů z Hvězdy Pardubice. Třetí místo obsadil Ondřej Fejfar (AK Kroměříž, 32:42). Těsně za medailovými pozicemi doběhl v čase 32:53 Marek Chrascina z TŽ Třinec čtvrtý a Vojtěch Podjukl z SK Hranice (ONěmec Team, 33:33) pátý.

Z reprezentantů Zlínského kraje skončili v nabité konkurenci Tomáš Blaha (34:05) devátý, Tomáš Navrátil (oba AK Kroměříž, 34:28) desátý, Pavel Dvořák (ONěmec Team, 35:02) třináctý a Milan Zvonek (Zvonek Sport Valašské Klobouky, 35:15) šestnáctý.

 Závod žen ovládla 27letá Adéla Stránská z Iscarexu Česká Třebová, jež se prezentovala časem 36:59. Druhá v cíli byla o pětatřicet sekund pomalejší Petra Pastorová (MK Seitl Kilpi Racing Team), třetí pozici získala Martina Vévodová z Lokomotivy Břeclav (38:05).

Martina Novotná z AK Kroměříž vybojovala za čas 40:46 šestou příčku, Helena Kotopulu (Titan Trilife Zlín, 41:41) doběhla desátá a Silvie Zvonková (Zvonek Sport Valašské Klobouky, 41:49) jedenáctá.

Závodu, konaném pod záštitou poslankyně Evropského parlamentu Michaely Šojdrové, jehož startérem byl fotbalový kanonýr Horst Siegl, se ve všech kategoriích zúčastnilo 478 vytrvalců. V Prusinovicích si ve 14 kategoriích zazávodilo také 190 dětí.

SPECIALISTA NA HORSKÉ MARATONY ONDŘEJ FEJFAR JE S TŘETÍM MÍSTEM SPOKOJENÝ

Nejúspěšnějším regionálním reprezentantem v Rohálovské desítce byl Ondřej Fejfar. Ten loni na Hané skončil pátý. Letos se blýskl ziskem bronzové pozice.

,,Do Prusinovic jezdím rád. Letos jsem tady byl už pošesté,“ prozradil Fejfar.

Pro specialistu na horské maratony to byl první letošní běžecký závod. ,,Před ním jsem netušil, jak na tom jsem s běžeckou formou. Nicméně pořád jsem se pohyboval na čelních pozicích. Mezi třetím a sedmým kilometrem jsem bojoval s Janem Janů o druhou příčku. Mezi sedmým a devátým kilometrem jsem měl ale krizi a můj soupeř z Pardubic se mi vzdálil. Poslední kilometr už se mi běželo zase dobře. S umístěním jsem však spokojený. Výsledný čas ale mohl být lepší,“ tvrdil v cíli Ondřej Fejfar.

ADÉLE STRÁNSKÉ POMOHLO K TRIUMFU OSTRÉ TEMPO NA ZAČÁTKU ZÁVODU

,,V Prusinovicích jsem se představila podruhé. Poprvé jsem tady byla v roce 2011. Letos jsem si na Hanou jela otestovat, jakou mám na začátku sezony formu,“ přiznala Adéla Stránská.

Bronzová medailistka z posledního silničního mistrovství republiky z Běchovic byla od začátku závodu v dobrém rozpoložení.

 ,,Od startu jsem zvolila ostré tempo a díky němu jsem si v průběhu úvodních pěti kilometrů vytvořila na čele dostatečný náskok. Věděla jsem, že od šestého kilometru mi budou ubývat síly. Krizi jsem však měla až v posledním kilometru, kdy se mi špatně dýchalo. Blížící se cíl mě však hnal dopředu,“ svěřila se po závodě Stránská.

NOVOTNÁ DRŽELA SVOJE TEMPO. KOTOPULU START V PRUSINOVICÍCH ZAPŘELA TRENÉROVI. ZVONKOVÉ KOPCE VYHOVOVALY

V nabité ženské konkurenci se neztratily ani regionální ženy.

,,Po celý průběh závodu jsem si držela svoje tempo. Po obrátce v Tučapech mi ale na trati hodně pomohl oddílový kolega Oldřich Jasenský. I díky němu to byl můj nejlepší výkon v kariéře v Prusinovicích,“ pronesla v cíli šestá v pořadí Martina Novotná, pro kterou bude vrcholem první poloviny letošní běžecké sezony start na květnovém Pražském maratonu.

Úsměvy na všechny strany rozdávala po závodě také desátá žena ve výsledkové listině Helena Kotopulu, jež se celou zimu připravuje na mistrovství světa v dlouhém triatlonu. To bude 5. května ve Španělsku.

 ,,Mám za sebou náročný tréninkový týden. Ještě v pátek jsem pět hodin jezdila na kole. Rohálovskou desítku jsem původně neměla v plánu. Pro start v Prusinovicích jsem se rozhodla až v pátek večer. Určitě toho ale nelituji. Na náročné trati se mi totiž běželo skvěle. Trenérovi Bílkovi jsem to ovšem oznámila až po závodě.  Jenom škoda, že mě v průběhu posledního kilometru předběhly Brňačka Jančaříková, Šestáková z Vítkovic a olomoucká Matějíková,“ malinko zalitovala Ironmanka ze Zlína Kotopulu.

 Silvie Zvonková se zase těší na 1. červen, kdy se postaví na start Festivalového půlmaratonu ve Zlíně.

  ,,Rohálovskou desítku jsem běžela poprvé. Podle převýšení 167 metrů jsem tušila, že je to těžký závod. Kopce mi ovšem vyhovovaly. Nejhorší byl úsek z Tučap. V ledovém protivětru jsem si to musela na trati odtáhnout sama,“ vylíčila svoje pocity v cíli Zvonková.

Ta se do Prusinovic vrátí 27. dubna, kdy zabojuje v Rohálovské bikerové padesátce o co nejlepší umístění v Rohálovském duatlonu 2019.

ŘEDITELE ZÁVODU ONDŘEJE NĚMCE POTĚŠILA ÚČAST NOVÝCH TVÁŘÍ, ZÁJEM DĚTÍ I VYSTUPOVÁNÍ HORSTA SIEGLA

,,Těší mě, že se nám na start hlavního závodu podařilo přilákat spoustu nových tváří. Většina z nich předvedla velmi dobré výkony. Škoda jenom, že k nám kvůli nemoci nemohli přijet dva favorité Jakub Zemaník a Aneta Chlebíková. Dalším pozitivem je skutečnost, že si v Prusinovicích zazávodilo o 55 dětí víc než v loňském roce. Nezklamal ani čestný host Horst Siegl. Ten mě dopředu varoval, že dokáže být ,,náročným“ parťákem. To také dokonale splnil. Fotbalový kanonýr si navíc svým přátelským vystupováním získal u nás srdce nejenom sparťanů,“ hodnotil a užíval si další ročník Rohálovské desítky ředitel závodu Ondřej Němec.

VÍTĚZOVÉ JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍ VROHÁLOVSKÉ DESÍTCE 2019:

 Muži do 19 let: Jan Ristovský (TJ Šumperk) 36:00.

 Muži do 39 let: Aleksandr Matviichuk (Demolex Bardejov) 31:58.

 Muži do 49 let: Tomáš Blaha (AK Kroměříž) 34:05.

    Muži do 59 let: Orest Babjak (Demolex Bardejov) 35:44.

    Muži do 64 let: Vladimír Vacarda (Eleven Run Team) 40:20.

    Muži do 69 let: Bedřich Vynikal (AVA) 43:31.

    Muži nad 70 let: Josef Bobek (TJ Znojmo) 47:39.

    Ženy do 19 let: Alžběta Nešporová (SKOB Zlín) 46:48.

    Ženy do 34 let: Adéla Stránská (Iscarex Česká Třebová) 36:59.

    Ženy do 44 let: Petra Pastorová (Seitl Kilpi Racing Team) 37:34.

    Ženy do 54 let: Petra Kamínková (Svatý Kopeček) 39:03.

    Ženy nad 55 let: Ivana Martincová (AC Moravská Slavia Brno) 44:45.

Ženy nad 60 let: Alena Krcháková (AC Moravská Slavia Brno) 48:17.

VÍTĚZOVÉ ŽÁKOVSKÝCH KATEGORII:

   Ludvík Jasenský (Pacetluky), Adéla Káčková (Holešov), Kryštof Vlčák (Rohálov), Eliška Valová (Uničov), Jan Olšák (Holešov), Agáta Juráňová (Martinice), Libor Železník (Babice), Sabina Jurošová (Slezan Frýdek-Místek), Dalibor Drda, Barbora Udvárosová (oba AK Kopřivnice), Dalibor Dvořák (Bruntál), Michaela Petrželová (Holešov), Michal Novák (Bruntál), Adéla Sigmundová (Židlochovice).