V nedělním hlavním dostihu Velké pardubické dotovaném pěti miliony korun se představí dva koně valašské dostihové školy, kteří už zkušenosti z nejprestižnějšího českého dostihu mají Gauner Danon a Peintre Abstrait.

Prvního jmenovaného, který poběží s číslem 16, trénuje František Holčák. Podle jeho slov je kůň v dobré kondici. „Vloni doběhl Gauner Danon osmý. Nyní je na tom dobře, za uplynulý rok získal další zkušenosti. Věříme, že to bude dobré," řekl František Holčák, který do Pardubic poveze celkem pět koní.

Při dostizích, jako je Velká pardubická, je podle něj vždy důležité také štěstí. „Je potřeba mimo jiné u každého skoku, některé jsou velmi obtížné," poznamenal František Holčák.

Jeho syn Radek pojede na dostihový víkend do Pardubic s jedenácti koňmi. Čtyři z nich se představí v sobotních překážkových dostizích, sedm poběží v neděli. „Je to vrchol sezony. Nejen Velká pardubická, ale i rámcové dostihy. V našem sportu je to něco jako olympiáda," zdůraznil Radek Holčák.

Podle něj jsou všichni koně z karlovických stájí v životní formě. „Dělali jsme všechno pro to, abychom formu naladili na tento den D a myslím, že příprava se podařila," řekl pokračovatel trenérské tradice rodiny Holčáků.

Stejně jako jeho otec doufá, že svěřencům bude o víkendu přát štěstí. „Bez toho to v takových dostizích nejde. Forma může být jakákoliv, ale když se přihodí nějaká srážka, klopýtnutí nebo pád na skoku, je rázem po všem," řekl Radek Holčák.

Zatímco příprava koní se obešla bez problémů, těsně před Velkou pardubickou musel Radek Holčák přece jen řešit zásadní problém. „Můj stálý jezdec Lukáš Matuský, který jezdí už několik sezon, závodil ve Švýcarsku, spadl a zlomil si ruku. Takže jsem musel na poslední chvíli řešit náhradníka," prozradil Radek Holčák.

Sehnat volného jezdce těsně před Velkou pardubickou bylo takřka nemožné, nakonec musel trenér povolat náhradníka za Lukáše Matuského až z Anglie.

V hlavním nedělním dostihu Velké pardubické poběží jeho kůň Peintre Abstrait s číslem třináct. „Velkou poběží potřetí. Předloni byl pátý, vloni měl smůlu, kdy on chybu neudělal, ale jezdec si vybral slabší chvilku a spadl na irské lavici," připomněl Radek Holčák.

Podle jeho slov je Peintre Abstrait ve velmi dobré formě. „Pokud anglický jezdec pochopí pardubické závodiště a předá koni svůj um, tak můžeme předním liniím pořádně zatopit," tvrdí trenér.

Ostudu neuděláme, slibuje trenér

Kvalitní koně z karlovické dostihové školy se podle jeho slov představí také v rámcových dostizích. „I tam máme šance. Valašsku určitě ostudu neuděláme, ba naopak uděláme dobrou reklamu," je přesvědčený Radek Holčák.

Velká pardubická se každoročně těší velkému zájmu milovníků dostihového sportu. Pořádající Dostihový spolek očekává, že její 125. ročník navštíví přes pětadvacet tisíc diváků.

Ostatně vstupenky na sezení byly vyprodány již v září, zůstaly jen lístky na stání.

Na startovní listině Velké pardubické je dvaadvacet koní a jezdců, nejvíce startujících na trať dlouhou téměř sedm kilometrů posílá trenér a osminásobný vítěz tohoto dostihu Josef Váňa starší. Nejzkušenějším jezdcem v poli bude Dušan Andrés se svým jednadvacátým startem v kariéře. Zahraniční stáje bude reprezentovat svěřenec trenéra Patrice Quintona jménem Pasquini Rouge z Francie.

O start bojovalo sedmdesát koní

„O místo na startovní listině usilovalo téměř sedmdesát koní, čtyřicet z nich prošlo sítem kvalifikací," řekl předseda představenstva Dostihového spolku Richard Benýšek.

K vidění bude podle něj absolutní špička českého i zahraničního turfu. „Vítězem může být prakticky kdokoli, jednoznačného favorita nemáme, což sice není pro sázkaře zrovna dobrá zpráva, ale o to více bude letošní ročník Velké pardubické napínavější," poznamenal Richard Benýšek.

Hlavní závod 125. Velké pardubické startuje v neděli 11. října v 16.40 hodin jako osmý a poslední dostih dne.