Osud byl k pořadatelskému týmu „Valašky“ krutý, když necelé tři týdny před ostrým startem závodu došlo k ukončení všech aktivit směřujících k úvodnímu klání českého šampionátu. Pořadatelský tým měl naštěstí v záloze termín jednodenní Rally Fulnek.

„Zrušení Valašky pět dní před uzávěrkou přihlášek pro nás byla ekonomická katastrofa,“ přiznává šéf organizačního týmu Jaromír Tomaštík.

Bude tedy Valaška nebo to bude Fulnek? Nakonec organizátoři uspořádají druhý srpnový víkend dva podniky. Ve formátu pátek – neděle se odjede KOWAX ValMez Rally 2020, pátek – sobota bude zároveň určen KOWAX Rallysprintu.

„Nyní můžeme posádkám nabídnout velký i malý mistrák a být tak nápomocni tomu, aby každý ze šampionátů měl aspoň pět závodů,“ komentuje přípravy soutěže Tomaštík.

Podruhé v sezoně kráčí pořadatelský tým „Valašky“ ke svému cíli, finální organizaci automobilové soutěže. Posádky budou závodit na silnicích Moravskoslezského a Zlínského kraje na osmi úsecích, s délkou rychlostních zkoušek cca 140 km. Start i cíl soutěže bude na polygonu v Kopřivnici.

„Na účastníky čekají ve čtvrtek a pátek seznamovací jízdy, na které naváže večerní shakedown na polygonu v Kopřivnici. Boj o sekundy, či spíše desetiny, se rozehraje v sobotu na úseku se startem ve Fulneku, následovat bude nejdelší zkouška letošního ročníku Lešná a zrádná Bystřička. Sekci zakončí svezení po kopřivnickém polygonu,“ odkrývá karty šéf organizačního týmu.

„Závod ERT a MČR bude pokračovat nedělní etapou. Tu zahájí test Choryně, pokračovat se bude na RZ Juřinka a další kilometry čekají posádky na RZ Hájov. V opačném směru si pak soutěžáci zopakují závodění na Tatře,“ doplnil.

Pouze sobotní část soutěže bude zápočtem do MČR v Historické rally. Na účastníky čeká necelých 71 kilometrů RZ, na čtyřech úsecích. „Sprinteři a historici budou trénovat během pátku. Sprint samozřejmě kopíruje první den KOWAX ValMez Rally. Věřím, že jeho podoba bude mít solidní sportovní hodnotu, i když jsme museli řadu úseků přizpůsobit aktuální situaci,“ dodává Jaromír Tomaštík.