Peníze na 2200 kilometrů dlouhý závod posílají lidé jezdci přes web Startovač.

Svaťa Božák si v letošní sezoně vytyčil nelehký cíl.

Chce se zúčastnit a jako první Čech dokončit extrémní cyklistický nonstop závod okolo Irska. Náklady na něj ale dosahují takřka čtvrt milionu korun.

Většinu proplatili sponzoři, schází ovšem 115 tisíc, které cyklista zkouší získat veřejnou sbírkou prostřednictvím webu Startovač.

Do včerejška lidé poslali přes 44 tisíc, sbírka je ale časově omezená. Končí 2. srpna. Pokud se do té doby cílovou částku 115 tisíc vybrat nepodaří, již darované příspěvky se musí dárcům vrátit.

„Věřím, že to vyjde a peníze se vyberou. Pokud ne, pak bych musel hledat náhradní řešení, pravděpodobně půjčku,“ říká Svaťa Božák.

Podle něj už nejde z rozjednané účasti na závodu couvnout.

„U věcí jako letenky, ubytování či pronájem doprovodných vozů jsem už zaplatil zálohy. Pokud bych svoji účast zrušil, přišel bych o závod i o peníze,“ vysvětluje Božák.

Případná půjčka by ovšem ohrozila příští sezonu.

„Kdybych se zadlužil, musel bych nejspíš příští sezonu vynechat a soustředit se na splácení. To by byla ta nejhorší varianta,“ říká Božák

Svým fanouškům cyklista vzkazuje, že jej podpora těší. „Samozřejmě děkuju těm, kteří už příspěvek poslali. Moc si toho vážím.“

Jak sám Božák říká, oproti jiným sportům jsou cyklistické ultramaratony o poznání finančně náročnější.

„Co se týče irského závodu, je jen startovné tisíc eur. Platí se i další věci jako zmíněné letenky, ubytování, pronájem doprovodných vozů, pojištění, pohonné hmoty či stravování,“ vyjmenovává Božák.

Na závod neodlétá sám, ale s týmem osmi lidí. Fanoušky, kteří na závod přes Startovač přispějí, odměňuje Božák drobnými pozornostmi.

„Závod pak může kdokoliv sledovat online na webu pořadatelů, a tak si užít vlastně takovou online reality show,“ říká rožnovský ultramaratonec.

Závod okolo Irska startuje 26. srpna. Božákův tým se nyní intenzivně věnuje přípravám. „Dolaďujeme organizační věci a seznamujeme se s trasou závodu. Zadáváme ji do navigací a projíždíme postupně každý kilometr. Chceme tak předejít všem komplikacím, které by mohly při závodu nastat,“ dodává Svaťa Božák.

Nonstop závod kolem Irska:

- délka 2200 kilometrů
- extrémní převýšení 22 tisíc metrů
- zatím jej nedokončil žádný Čech
- trasa vede kolem pobřeží, pro které jsou časté nepřízně počasí jako vítr nebo déšť
- závod s podporou každý cyklista musí jet s doprovodným vozem se svým týmem
- časový limit na dokončení je 5,5 dne

Svatopluk Božák:

- vytrvalostní cyklista z Rožnova pod Radhoštěm
- jediný Čech, který dokončil nejtěžší závod planety Race Across America (v roce 2012 a 2017)
- pokořil řadu dalších cyklistických ultramaratonů