„Jde rozhodně o můj největší dosavadní úspěch. Nutno ale říci, že jsem vítězství zaznamenal v juniorské kategorii, takže nejvíce si cením především zkušeností ze společného závodu v kategorii elite. A tohle je takový hezký bonus,“ říká skromně člen zlínského klubu Titan Trilife.

Vsetíňan se po nečekaném triumfu odměnil netradičním způsobem. „Na zpáteční cestě domů jsem si užil luštění křížovek u čaje v restauračním voze národního dopravce,“ usmívá se český reprezentant.

Výborného výsledku si ale osmnáctiletý sportovec náležitě užíval. Vždyť do Francie odcestoval hlavně pro zkušenosti. O body do světového žebříčku na distancích super sprint triatlonu, který obnáší sto padesát metrů plavání, tři kilometry jízdy na kole a kilometrový běh, se totiž bojovalo netradičně v atletické hale.

„Jde hlavně o to, že se to takto líbí divákům. Budoucnost zřejmě míří tímto směrem,“ tuší Grebík, kterému se ale závod v netradičním prostředí rovněž líbil.

„Atmosféra zejména při finále byla nezapomenutelná,“ prohlásil.

Organizátoři pro potřeby triatlonového závodu museli pod střechu vestavět bazén. Cyklistika i běh se pak odehrávaly na tartanovém dvousetmetrovém ovále, takže závod měl spád a fanoušci mohli veškeré dění sledovat přímo v reálu na trati.

„Trochu mi nevyhovovalo, že závodník v tomto formátu nemůže na sto procent předvést, co v něm je. Velkou roli hraje náhoda i sebemenší chybička v řádu sekund,“ míní Grebík.

„Navíc nebylo vůbec jednoduché překonat bariéru strachu v zatáčkách,“ přiznává.

Většina závodníků navíc využila možnosti běžet na- boso, což v klasických závodech není možné. „V depu to ušetřilo čas,“ vysvětluje Grebík, který společně s dalšími českými reprezentanty šel ve Francii na start během jednoho dne hned několikrát.

Nejen mladý triatlonista musel absolvovat rozjížďky, semifinále a finále. Celkově mezi muži skončil sedmnáctý. Mezi juniory ale neměl rodák z Valašska konkurenci.

„Paradoxně mi nejlépe vyšlo plavání, které mi dá v klasickém triatlonu nejvíce zabrat. Bylo to díky plytkému bazénu a nasazení dvou závodníků do dráhy. Mohl jsem se vézt na vlně a vyplavat s těmi nejlepšími,“ vysvětluje Grebík.

Vsetínský triatlonista se nyní vrací zpět do přípravy. Další velká akce ho čeká až v polovině května, kdy se uskuteční nominační závod pro mistrovství Evropy, které se letos koná v nizozemském Weertu.

„V případě úspěchu se mohu nominovat také na světový šampionát do švýcarského Lausanne,“ připomíná Grebík.

Proto nic nepodceňuje a v tréninku nic nevypouští.

„Zimní přípravu jsem absolvoval doma ve Vsetíně a také ve Zlíně s klubovými parťáky. Hlavním cílem pro tuto zimu bylo překopat plaveckou i běžeckou techniku, která byla dříve velmi neefektivní,“ líčí.

Před závodem evropského poháru v Liévinu absolvoval talentovaný sportovec pod vedením Lukáše Vrobela s českou reprezentací soustředění na Kanárských ostrovech.