Na strat se nakonec postavilo téměř šest stovek sportovců všeho věku. „Počasí si s námi letos hodně pohrálo. V noci před závodem se přes Bystřičku přehnala silná bouřka, v sobotu ráno ještě jedna vydatná průtrž mračen, takže si sportovci především na trase horského kola „užili“ opravdu náročné podmínky a hodně bahna. Zato neděle s letní oblohou a příjemným počasím bez velkého vedra byla za odměnu. Což naštěstí vyšlo skvěle s ohledem na to, že v tento den závodili hlavně začátečníci a děti,“ uvedl ředitel Valachy mana a seriálu Valachy tour Bohuslav Komín.

Náročnost tratí a počasí potvrdili i samotní medailisté závodu. „Podmínky byly brutální, na některých místech to po dešti klouzalo, trail byl super, ale celkově jsem byl rád, že jsem se z kola dostal bezpečně do depa. Trasa běhu byla na úvod hodně náročná, ale tohle je ta pravá XTERRA a seběh po úbočí Klenova s výhledem na Bystřičku byl něco tak nádherného, že na to budu dlouho vzpomínat,“ podělil se o dojmy Radim Grebík. Na Valachy tour není nováčkem, v minulosti třikrát za sebou zvítězil i v dlouhém Valachy manovi. „Moc děkuji organizátorům, že něco tak zábavného na Valašsku připravují,“ dodal.

Vítězství v sobotním hlavním závodu – dlouhém Valachy manovi – obhájil Petr Šťastný, mezi ženami zvítězila Monika Kučerová. V neděli v krátkém Valachy manovi vyhráli Milan Kulman a Šárka Půstová. Ta si přitom den předtím zazávodila i v náročném XTERRA Valachy. „Nedělní závod, i když je kratší, pro mě po sobotě vůbec nebyl odpočinkový. V sobotu byla trať kopcovitá, samá zatáčka, nahoru dolů, bylo to těžké na nohy i ruce, takže se v neděli nevstávalo nejjednodušeji. Ale tím, jak je Valachy man strašně fajn závod a má skvělou atmosféru, to člověka donutí zapojit hlavu, usmívat se a jet. Moc jsem si to užila,“ dodala Šárka Půstová.

U vodní nádrže Bystřička se Valachy man letos konal již podruhé. Oproti loňsku pořadatelé výrazně změnili a vyladili trasy ve spolupráci s místní bajkerkou Terezou Tvarůžkovou, sportovci tak poznali řadu nových zajímavých míst, technicky pestrých pasáží i výhledy do krajiny. „Od závodníků máme zpětnou vazbu, že změna byla jednoznačně k lepšímu a i přes náročné sobotní počasí si to užili. Děkujeme obcím Bystřička a Velká Lhota, které nám opět ve všem vyšly maximálně vstříc a podpořili nás i místní hasiči včetně Mikulůvky. Vážíme si spolupráce s Valašským sborem portášským, který podtrhl atmosféru závodu na Valašsku svou účastí a čestnými salvami na jednotlivých startech,“ dodal Bohuslav Komín.

Další akcí Valachy tour bude v sobotu 7. září závod horských kol Bike Valachy ve Ski areálu Bílá. Vedle tradičních dvou – dlouhé a fitness – trasy nabídne i tři novinkové kategorie. „Vycházíme vstříc námětům našich pravidelných účastníků a přidáváme kategorie e-biků. To otevírá možnost závodění i těm, kteří by si jinak na beskydské terény netroufli. Další novinkou je sport trasa na 30 km a rodinný závod dvojic na 10 km pro tandem dospělý a dítě. Věříme, že tím vším akci zpestříme a zajezdit si bude moci už opravdu úplně každý. Samozřejmě nebudou chybět ani tradiční závody pro děti v rámci Dětské Franz Josef Kaiser Valachy tour,“ uzavřel Bohuslav Komín.

Poslední akcí DATART Valachy tour 2024 bude běžecký závod Běhej Valachy v Resortu Valachy Velké Karlovice.