Valaši byli na celostátním finále v Praze nejlepší ze čtyřiceti základních škol, které tam postoupily z regionálních kol soutěže. Ta si dala za úkol masově zapojit do sportu co nejvíce dětí a hlavně dát současné generaci školáků příležitosti zkusit sportovní začátky podobnou formou, jaká se osvědčila olympijským vítězům. Byli nejlepší ze 40 základních škol z celé republiky.

Sportovci ze Základní školy Vyhlídka ve Valašském Meziříčí (složení týmu Nikol Hyjánková, Dominika Krčmářová, Nela Michutová, Jindra Vránová, Ondřej Kadla, Tomáš Kundrát, David Špůrek a Daniel Škrobala) opanovali celkové pořadí škol s velkým náskokem 400 bodů před ZŠ Zárečná z Tachova, na třetí ZŠ E. Beneše měli dokonce náskok 1600 bodů. V táboře vítězů tak panovala pochopitelně velká spokojenost.

„Jsme samozřejmě moc rádi, že se nám vedlo takhle dobře. Úspěch je o to větší, že družstvo neodjelo do Prahy v nejsilnější sestavě. Ale skvělé výkony každého jednotlivce, vzájemné povzbuzování a také skvělá parta zajistily zisk zlaté medaile v pátém ročníku soutěže, do které se v kvalifikaci zapojilo přibližně 2500 škol," radoval se vedoucí valašskomeziříčské výpravy a trenér družstva Jiří Kadla.

Meziříčanům se vedlo parádně i v kategorii jednotlivců. Nikol Hyjánková a Dominika Krčmářová zvítězily v kategoriích třináctiletých a čtrnáctiletých dívek. Hned dvojí zastoupení na stupních vítězů jsme měli v kategorii čtrnáctiletých hochů, ve které Ondřej Kadla obsadil druhé místo v necelých sedmdesát bodů před třetím Tomášem Kundrátem. Velké cti se dostalo mladým sportovcům z Valašského Meziříčí na slavnostním ceremoniálu.

„Medaile předávali závodníkům olympijští vítězové v desetiboji a zakladatelé této soutěže Robert Změlík a Roman Šebrle. Společně s nimi se do předávání medailí zapojily také trojskokanka Šárka Kašpárková a legenda československého sportu gymnastka Věra Čáslavská," prozradil Jiří Kadla. Právě Jiří Kadla má lví podíl na úspěchu meziříčské školy na republikovém finále v Praze.

Ten je totiž výsledkem velmi dobré spolupráce ZŠ Vyhlídka a Sportovního klubu mládeže Valašského Meziříčí. Všech osm závodníků je z jedné tréninkové skupiny atletů vedené Jiřím Kadlou. Mnozí z nich se účastní také mezinárodních soutěží v atletice a lyžování.

Pro celou výpravu z Valašského Meziříčí bylo právě předávání medailí velkým zážitkem. „Obdržet ocenění od takových velikánů českého sportu a prožít dva dny s dalšími přibližně čtyřiceti významnými osobnostmi československého sportu je nejen neopakovatelný zážitek, ale také odměna za úsilí, které všichni museli v přípravě na tuto akci vynaložit," dodal spokojený Jiří Kadla.