Bikerka z Valašského Meziříčí se totiž na přelomu dubna a května zúčastnila silničního etapového závodu žen s názvem Grácie Orlová.

Česká reprezentantka, která žije ve Valašském Meziříčí využila toho, že závod Grácie Orlová se jel z velké části také na Valašsku a v jeho přilehlých kopcích, což měla takzvaně „za barákem“. A tak se po dlouhé době opět posadila do sedla silničního speciálu a společně s týmem MIX Sparta Praha si odjela několik etap závodu zařazeného do série světového poháru.

Na Moravu se sjely týmy ze všech koutů světa – například i národní týmy USA, Ruska, Belgie a mnoho dalších. Solidně obsazený závod začal krátkým prologem v Havířově, dlouhým 2,3 kilometru. Tereza Huříková odstartovala do závodu s číslem 91 na svém novém silničním kole Haibike, které jen dva dny před startem dostala, a z bikerky se tak na pár dní stala silničářka. Druhou etapou byla 102 kilometrů dlouhá štreka z Dětmarovic na Pustevny. Tereza cíle na Pustevnách dosáhla na 23. místě jako nejlepší z Češek, a to necelé dvě a půl minuty za vítězným triem z Ruska. „Sedím na silničním kole letos poprvé. Teprve dva dny před závodem jsem dostala silniční speciál Haibike od teamu a narychlo jsem ladila posed. Prolog v Havířově jsem jela na něm. Etapa na Pustevny byla pozvolná a pořádně závodit se začalo až ve stoupání. Hned po startu jsem vystřelila jako na bikovém závodě, ale došlo mi, že jsem opět na silnici a tady to funguje jinak,“ hodnotila v cíli etapy na Pustevnách Tereza Huříková.

Třetí etapou Grácie Orlová byla ta královská. Pustevny, Soláň, Bumbálka, Hutisko-Solanec, Pindula a cíl ve Štramberku na náměstí. Královská byla nejen přetěžkými kopci a délkou, ale taky počasím. Závodnice projely dvakrát pořádnou bouřkou a velké procento cest, po kterých závod vedl, bylo vyfrézované, o čemž se pořadatelé dozvěděli až při samotném závodě. „Tato etapa byla opravdu náročná. Až do Velkých Karlovic jsem se držela v hlavním pelotonu. Když jsme ale projely druhou bouřkou, peloton se skoro zastavil a tempo bylo hodně pomalé. Chvílemi mi to vadilo, ale když přišlo stoupání na Bumbálku, zjistila jsem, že mám tak zmrzlé a zatuhlé svaly, že nedokážu zrychlit. Ujel mi hlavní balík a chvíli mi trvalo, než jsem se dala dohromady,“ líčila 24letá cyklistka krušné chvilky ve valašských kopcích.

Podle domluvy před závodem měla Tereza Huříková odjet na závodě celkem tři etapy. Tou poslední pro ni byla časovka dlouhá 23 kilometrů. „V té časovce už jsem neměla šťávu. Po několika etapách mi chyběla ta správná síla. Jsem zvyklá jako bikerka závodit jeden den a tady to hodně pociťuji. Jela jsem na závodě hlavně v rámci přípravy na další světové poháry horských kol. Byl to pro mě skvělý trénink a fajn zjištění, že mi silnice ještě není tolik cizí,“ shrnula Tereza Huříková své působení na etapovém silničním závodě Grácie Orlová.

Návrat bikerky z Valašského Meziříčí do silničního sedla bude v letošní sezoně podle všeho mít i další pokračování. Měla by se postavit i na start mistrovství ČR v časovce a ráda by se nominovala na mistrovství světa. Tím nejbližším, co však Terezu čeká, je druhý podnik světového poháru MTB horských kol, který se jede o nadcházejícím víkendu v britském Dalby Forrest.⋌ (mha)