Tereza Huříková je od nového roku členkou týmu Central Haibike Pro, kde získává nové zkušenosti a účastní se závodů například i po boku olympijské vítězky, Němky Sabine Spitz. Už od samého začátku roku to byl pořádný kolotoč těsně po sobě jdoucích závodů, na kterém se 24letá závodnice veze vlastně neustále.

Na úvod tři minuty za mistryní světa

Hned na prvním podniku letošní sezony C1 – Kamptal Trophy v rakouském Langenlois – dojela Tereza Huříková na čtvrtém místě, necelé tři minuty za mistryní světa z loňska Majou Wloszowskou. Dalším podnikem byl Racer Bikes Cup ve švýcarském Luganu, taktéž závod kategorie C1. Ač se v týdnu před závodem potýkala s nepříjemným nachlazením, od startu se pohybovala v TOP 10 a postupně se prokousávala kupředu. Skvělou druhou polovinou závodu se vyšvihla až na druhé místo. Pouhých jedenáct vteřin za první Rakušankou Elisabeth Osl, momentálně vedoucí závodnicí žebříčku UCI. Na místě třetím dojela Švýcarka Katrin Leumann se ztrátou 53 vteřin a čtvrtá olympijská vítězka z Pekingu Sabine Spitz. Tereza mohla být právem spokojená. „Ze závodu mám skvělý pocit. Tempo bylo daleko vyšší než o dva týdny před tím v Langenlois. Byl to velký závod a jsem ráda, že i po nachlazení jsem se cítila dobře. Fyzicky jsem se cítila výborně,“ libovala si Tereza Huříková, jenž nechyběla třeba na letních olympijských hrách v Pekingu.

Stihla i závod německé bundesligy

Po následném týdenním soustředění se švýcarskou mládežnickou reprezentací čekal na bikerku žijící ve Valašském Meziříčí poslední test před odletem na první světový pohár do Jihoafrické republiky – závod německé bundesligy. Tereza se tentokrát postavila i na start sprintů, jedoucích se den před hlavním závodem XC. V několika rozjížďkách se probojovala až do velkého finále, kde nakonec obsadila páté místo. V hlavním závodě, který jelo početné pole světové MTB špičky, nohy unavené z týdenního soustředění a sprintů Tereze nedovolily jet tak rychle, jak by chtěla. I přesto vybojovala 10. místo se ztrátou pouhých 2:44 minuty na vítězku, svoji teamovou kolegyni Elisabeth Brandau.

Jako další na řadě už byl podnik nejvyšší možné úrovně – světový pohár a jeho úvodní závod v jihoafrickém Pietermarizburgu, který se jel na konci dubna. Na černý kontinent se Tereza s týmem přesunula v úterý před víkendovým závodem. Na trať se však kvůli problémům s ní a počasím dostala až ve čtvrtek, kdy mohla začít pilovat její techniku, především pak pasáž „rocky garden“ (kamenná zahrada).

První svěťák začal střevními potížemi

Změna kontinentálního prostředí či strava zapříčinila Tereze dva dny před startem světového poháru střevní potíže, což jistě před startem prvního důležitého závodu sezony nebylo příjemné. „Měla jsem žaludek jako na vodě, ale nedokázala jsem definovat, z čeho. Jedla jsem stejná jídla jako mé kolegyně a pila jen balenou vodu. Nevím, co mi nesedlo,“ kroutila hlavou česká reprezentantka.

Nakonec 30. místo a totální vyčerpání

Do sobotního startu se zažívání dalo dohromady a bikerka týmu Central Haibike Pro se s číslem 38 postavila na start, ač se cítila značně zesláblá.

Po prvním kole se pohybovala kolem 28. pozice a vypadalo to, že se bude posouvat kupředu. Nakonec však tělo řeklo stop. „Po prvním kole jsem se cítila docela fajn, i když mi naprosto chyběla síla v prudkých stoupáních. Posouvala jsem se z 38. startovní pozice kupředu a chtěla jsem dojet skupinku první patnáctky, která nebyla daleko. Pak se mi ale nohy jakoby zastavily a tělo začalo protestovat,“ popisuje Tereza Huříková průběh těžkého závodu. Cílovou pásku nakonec protnula na 30. místě, značně vyčerpaná. „Během čekání na odvoz po závodě mi začalo kolabovat tělo a na hotelu už jsem nebyla schopna pohybu. Prolívala jsem se vodou a snažila se něco sníst, ale pořádně to šlo až večer, kdy jsem byla schopna se postavit na nohy. Něco takového jsem ještě nezažila. Byl to stav totálního vyčerpání, pravděpodobně kombinace vedra a střevních potíží, které mi před závodem sebraly hodně vody a minerálů,“ popisuje bikerka z Valašského Meziříčí těžké okamžiky v Jihoafrické republice. Třicáté místo na prvním podniku světového poháru v sezoně bylo pro Terezu Huříkovou určitě zklamáním. Proti loňsku to sice je posun vzhůru, ale její letošní pocity a výsledky předešlých závodů jí utvrdily v tom, že se její výkonnost vrací na výbornou úroveň a při prvním svěťáku bude bojovat o pozice v TOP 20. Bohužel se tak nestalo. „Hlavu rozhodně nevěším. Další svěťáky jsou na řadě, ten nejbližší už na konci května, k nim právě bude směřovat i můj trénink,“ plánuje si Huříková. Potěšující je, že v Jižní Africe si i přes negativní pocity a těžké střevní potíže Tereza Huříková pro další závod světového poháru, který se bude konat 22. května v britském Dalby Forrest, vyjela lepší startovní pozici. Bude tak mít lepší příležitost pro rychlejší cestu do vytoužené TOP 20.

(spo, mha)