Ani jeden ze dvou šampionů nedojel co cíle, skok přes Taxis navíc nepřežil Cieszymir. Jako první na obávaném Taxisově příkopu upadl Maskul, kterého připravoval na nejtěžší dostih kontinentu František Holčák. Naštěstí se oba i s jezdcem dokázali po hrůzostrašně vypadajícím pádu zvednout.

Svěřenec jeho syna Radka spadl za Taxisem téměř zároveň. Posléze musel být nadějný Cieszymir po pádu do příkopu za překážkou kvůli zranění utracen.
Velký smutek tak zavládl ve velkokarlovické dostihové stáji, kde se rodily za pomoci všech jejích členů a každodenní tvrdé práce kolem koní dlouholeté největší úspěchy.

Také v neděli se koním, trénovaným ve Velkých Karlovicích, při všech dostizích výjimečně dařilo. Zvrat nastal až při nejdůležitějším, kterým byl 117. ročník Velké pardubické. „Kdosi na závodišti řekl, že nemůžeme mít štěstí celý den. Asi je to pravda,“ posteskl si včera František Holčák.

Rozhodujícím momentem dramatického dostihu byl pro oba favorizované koně proslulý Taxisův příkop. „Já jsem Taxis skákal úplně vpravo, zaregistroval jsem, že Maskul pokračuje prázdný,“ připomněl kritické chvíle zkušený žokej Dušan Andrés, který Velkou nakonec vyhrál.

„Závodní pole bylo blbě najeté. Maskul si hledal odrazovou čáru,“ dodal František Holčák. Celá stáj ve Velkých Karlovicích je z této tragické události podle jeho slov špatná.

„Nejvíce ale Radek, nechce s nikým mluvit. Je to pochopitelné, znamenalo to pro něj čtyři roky tvrdé práce při přípravě Cieszymira,“ uvedl Holčák starší.
Ve Velkých Karlovicích připraví podle jeho slov na památku tohoto koně pietní akci přímo v maštali, které se zúčastní všichni, kdo se den co den o koně v této obci starají.

„I takové události, co se nám stala v Pardubicích, ale patří k dostihovému sportu. Posedíme, společně si zavzpomínáme,“ řekl nakonec František Holčák.