O uplynulém víkendu absolvoval 64letý borec z Valašska za nesmírně tvrdých podmínek Tartu Maraton v Estonsku.

Trať dlouhou 63 kilometrů projel Jan Talaš v čase těsně přes 5 hodin, ale na trati si vytrpěl neuvěřitelná muka.Po celý závod totiž byla teplota hluboko pod bodem mrazu a blížila se až k minus 30 stupňům Celsia. A takový drsný mráz při závodě nezažil ani Jan Talaš – držitel tří zlatých medailí federace World loppet (zlatá medaile se vždy dává za deset absolvovaných závodů po celém světě).

Ale pojďme pěkně po pořádku. Do zmrzlého Estonska se vydal Jan Talaš se skupinkou dalších lyžařů z jiných koutů republiky letadlem.

Do Estonska přes Lotyšsko

Neletělo se ale do Estonska, ale do lotyšské Rigy, což vyšlo nesrovnatelně výhodněji po všech stránkách. „Do Estonska to bylo z Rigy jen kousek, něco přes dvě stě kilometrů. V Rize jsme si půjčili auto a jeli do městečka Otepää, kde byl start závodu,“ nastínil Jan Talaš situaci celé výpravy. Do místa určení dorazila česká výprava minulý pátek a měla tak dostatečný čas se co nejlépe připravit na nedělní závod.

„V sobotu jsme si šli prohlédnout lyžařský areál a také vyzvednout startovní čísla. Trošku jsme se projeli a všechno směřovalo k nedělnému závodu,“ popisuje Talaš atmosféru očekávání před velkým závodem. A v neděli to opravdu byl pořádně těžký závod. Tuhými mrazy sužované Estonsko nastavilo všem závodníkům svoji drsnou tvář hned ráno, kdy se mělo startovat. Sedm tisícovek lyžařů, kteří se sešli na startu v Otepää, čekala ukrutná zima. „Původně start měl být v 9 hodin. Ale to bylo kolem minus 28 stupňů, a tak se to posunulo na 10 hodin. To sice nebylo o moc lepší, ale aspoň bylo minus 25 stupňů,“ líčí Jan Talaš, jenž kromě lyžování například i trénuje gymnastickou mládež v Sokole Vsetín.

Silné mrazy odložily start o hodinu

Samotný 63kilometový závod by se dal nazvat mrazivým martyriem. „Byla skutečně strašná zima. Skoro konstantně bylo kolem 23 až 24 stupňů pod nulou. Něco podobného jsem zažil v závodě jen jednou v životě, před několika lety v Kanadě bylo kolem 22 stupňů,“ vzpomněl vsetínský běžec na podobně drsný podnik na americkém kontinentě. Tentokrát to ale podle něj bylo ještě tvrdší. „V průběhu závodu se na některá místa závodu vrátil silný skoro třicetistupňový mráz a i v cíli ve městě Tartu v odpoledních hodinách bylo stále kolem dvaceti stupňů. Měl jsem na sobě čtyři vrstvy oblečení a stejně byla zima. Samozřejmostí byla kukla, bez které by nešlo vyjet ani na krok. Ještě pár dní po závodě mám pořád otlačené a oteklé prsty na nohou. Ze zimy i z toho, jak jsem měl v botách více ponožek než obvykle,“ popisuje vsetínský závodník tvrdé podmínky na estonském Tartu maratonu.

V cíli jako odměna dvě teplá piva

Odměnou za tvrdou dřinu byl pro Jana Talaše průjezd cílem, kam se valašský bojovník dopracoval v čase 5 hodin, 8 minut a 17 vteřin, a čekalo jej tam příjemné osvěžení. „Hned po dojezdu tam nabízeli teplé pivo. To je tam taková specialita. Bylo sice na můj vkus hodně hořké, ale v tom mrazu bylo hlavní, že bylo teplé. Dal jsem si dokonce hned dvě,“ smál se při vzpomínce na teplé pivo Jan Talaš. Z celkového počtu sedmi tisíc účastníků skončil v polovině třetí tisícovky, což je bezesporu skvělý výsledek. „Byla to tentokrát fakt hrozná dřina, hlavně kvůli té strašně zimě. S časem jsem určitě moc spokojený. Závod to byl tvrdý, ale krásný,“ pochvaloval si Talaš závod v Estonsku, který už absolvoval v kariéře potřetí.

Další v řadě? Vasův běh dlouhý 90 km

Za absolvování maratonu v Estonsku dostal Jan Talaš další pamětní medaili do své obdivuhodné sbírky. Tato se mu bude počítat již do čtvrté desítky absolvovaných maratonů federace World loppet. Za předchozích třicet závodů již sportovec ze Vsetína dostal tři zlaté medaile.

A jaké že jsou nejbližší plány sympatického sportovce ze Vsetína? Pokud byste čekali, že teď bude na chvíli v klidu a odpočívat, tak na to rychle zapomeňte. Už první březnový víkend jej čeká další maratón federace World loppet. A to ne ledajaký. Bude to totiž legendární Vasův běh, tedy 90kilometrový závod. „Je to nejdelší závod ze všech. Pojedu jej již potřetí v životě a moc se do Švédska těším,“ podotkl Jan Talaš.