Do Ameriky, splnit si svůj obrovský sportovní sen, odlétá Svatopluk Božák s celým svým týmem již dnes (ve středu 6. června). „Sám tomu pomalu ani nevěřím, že se mi podařilo všechno dotáhnout až do konce a míříme s mým týmem na Race Across America. Za to je potřeba poslat obrovský dík všem sponzorům a partnerům, bez nichž by to prostě nebylo možné," říká na prahu největšího závodu v kariéře Svatopluk Božák.

RAAM = 4800 kilometrů v sedle

Ultramaratonům se borec z Valašska věnuje poslední tři roky. Během nich ujel celkem šest podniků. Většina z nich měřila kolem 1200 – 1300 kilometrů, zatím nejdelší byl závod kolem Rakouska v roce 2011 s délkou 2165 kilometrů. I když to všechno jsou obdivuhodná čísla, Race Across America – to je ještě úplně jiná liga. Posuďte sami: celková délka 3000 mil, to je cca. 4800 kilometrů. Závod vede napříč celou Amerikou ze západního na východní pobřeží přes 14 států. Nejvyšší bod je 3200 metrů nad mořem, nejnižší je padesát metrů po hladinou moře. Navíc má RAAM časový limit – dvanáct dní. „Race Across America je zdaleka nejtěžší závod planety, v podstatě o tom sním po celou kariéru i po celou dobu, co jezdím na kole. Nic většího, než RAAM prostě není, je to obrovská výzva," říká těsně před odletem do Ameriky Svatopluk Božák.

Za velkou louži se rožnovský cyklista vydává společně se svým týmem, který jej pravidelně doprovází na všech ultramaratonech. „Poletí nás celkem osm včetně mě. Prvně letíme do Londýna, tam je přestup na letadlo do Los Angeles," nastiňuje Božák cestu směr Amerika.

Po dosednutí na letiště v Los Angeles bude následovat teprve pořádný kolotoč událostí, které mají jediný cíl – zajistit závodníkovi co největší podporu při závodě. „Všechno jsme museli dokonale a pečlivě naplánovat. V letadle můžeme vézt jen dvě závodní kola a každý jen třiadvacet kilogramů těžké zavazadlo. Je tedy jasné, že spoustu věcí budeme muset dořešit a dokoupit v Americe. To bude ještě pořádná fuška," uvědomuje si Božák. Samotný závod odstartuje pro Svatopluka Božáka ve středu 13. června ke kalifornském městečku Oceanside. Cíl je na opačné straně Ameriky v městečku Annapolis ve státě Maryland. „Při závodě mě budou doprovázet dvě velká auta, která jsme si museli zabukovat dopředu. Věřím, že všechno bude probíhat v pohodě. Je to pro nás všechny nová a obrovská zkušenost. S takovou kilometráží jsme se samozřejmě nikdy nesetkali, snad bude vše OK," přeje si Svatopluk Božák.

Cíl? Dojet ve zdraví a v limitu do cíle

Před nejtěžším závodem života má Svatopluk Božák jasný cíl. „Na takovém závodě můžete mít jen jeden cíl, a tím je dojet ve zdraví do cíle. Pokud se mi to podaří, budu šťastný. Pokud bude cokoliv navíc, tak to už bude jen třešnička na dortu. Vím, že mě čeká neskutečně těžký závod, budu moc šťastný, když dojedu do cíle," říká pokorně Svatopluk Božák.

Můžete poslat povzbuzující SMS

Cestu Rožnovana na bezmála 5000 kilometrů dlouhém závodě můžete od startu (13. června) sledovat online na oficiálním webu závodu nebo také na závodníkově webu www.svatabozak.cz. Možné bude také posílat Svaťovi povzbudivé a podpůrné SMS zprávy (na číslo +1 602 481 3674 – více na internetové adrese www.svatabozak.cz). „Toto číslo budeme mít při sobě v doprovodném voze neustále, čtyřiadvacet hodin denně," říká závodník.

Těsně před odletem jako vždy nezapomněl valašský ultramaratonec poděkovat všem, kteří se podíleli na tom, že může zabojovat na nejtěžším závodě planety. „RAAM je mým životním sportovním snem a podařilo se mi jej splnit. Moc bych chtěl poděkovat všem, kteří mě podpořili – sponzorům, partnerům, rodině, známým a všem, kteří mi fandí nebo alespoň trošku chápou, co a proč to dělám," poslal velký dík Svatopluk Božák.

RACE ACROSS AMERICA

Race Across America (RAAM) měří 3000 mil (4800km) a na tuto vzdálenost je časový limit 12 dnů. Nejdelší závod planety, který projíždí napříč Amerikou ze západu na východ. V historii tohoto závodu jel pouze jeden český závodník, ten však závod nedokončil.

www.raceacrossamerica.org

Trať: délka 4800km (3000mil)

Převýšení: 32 879 m

Start: Oceanside – California

Cíl: Annapolis – Maryland

Časový limit: 12dní

Průjezd 12 státy USA přes tři časová pásma

Nejnižší místo: Mecca – 50 metrů pod hladinou moře

Nejvyšší místo: Wolf Creek 3 200 metrů nad mořem

close [11:23:19] Havran Marek: Trasa závodu Race across America. zoom_in

Na kolik vyjde RAAM? Ani se neptejte – přes milion korun

Rožnov pod Radhoštěm – Účastí na závodě napříč Amerikou se cyklistovi z Valašska splní sen, ale hlavně tím vrcholí jeho dlouhodobá práce kolem příprav a především shánění peněz. „Na RAAM se systematicky fyzicky připravuji už od loňského podzimu. Kapitola sama pro sebe pak bylo shánění finančních prostředků," popisuje Božák. Na svůj tým a hlavně na sebe naložil pořádně těžké břemeno, protože musel sehnat skutečně pořádný balík peněz. „Celkem to bude něco přes milión korun, to už je jasné teď," prozrazuje závratnou sumu sportovec. Podle něj nejvíce stojí doprava a ubytování. „Největší položky byly letenky pro celý tým a také pronájem dvou týmových vozů na závod. Obě položky zabraly z rozpočtu po dvou stech tisících korun. Stravování celého týmu během závodu pak vyjde na dalších sto padesát tisíc. K tomu spousta dalších položek, jako například startovné 74 tisíc, pojištění 50 tisíc, pohonné hmoty po dobu závodu 50 tisíc, ubytování 40 tisíc," předkládá Svatopluk Božák přibližný finanční rozpočet mise s názvem RAAM 2012.