Svaťa Božák Race across America už dvakrát úspěšně dokončil. Poprvé v roce 2012 zvládl náročnou cestu napříč kontinentem za 10 dnů, 15 hodin a 41 minut a stal se prvním Čechem v historii, který tento podnik dokončil.

Do USA se rožnovský vytrvalec vrátil v roce 2017. Opět se mu podařilo zvládnout všechny nástrahy a dokončil RAAM v čase 10 dní, 23 hodin a 22 minut.

„I když vím, jak těžké to bude, tak se velmi těším. Už jsem vlastně přihlášený dva roky, ale ročníky 2020 a 2021 se kvůli covidu zrušily, takže startuji až teď,“ nechal se před odletem do zámoří slyšet Svaťa Božák, který 15. června už během závodu oslavil 45. narozeniny.

Race across America je právem považován za nejtěžší závod planety. Přejezd bezmála pěti tisíc kilometrů ze západu na východ Spojených států je pro každého z účastníků náročnou zkouškou fyzické zdatnosti, vytrvalosti i psychické odolnosti.

Celkové převýšení představuje více než 50 tisíc metrů, trasa vede pouští přes nedohledné pláně, sluncem zalité stepi, ale také do pořádných hor. Nejvyšším bodem závodu je Wolf Creek s 3300 metry nad mořem.

Tohle všechno už si Svatopluk Božák „užil“ už dvakrát a věří, že tentokrát je ještě lépe připravený. Spolu s ním i jeho nezbytný tým, ve kterém jsou mimo jiné všichni tři členové jeho rodiny – manželka Lenka a děti Karolína a Ondra.

„Můj doprovodný tým jede se dvěma auty. Věřím, že jsme dobře připraveni a že všechno půjde podle plánu. Máme všechno naplánované ještě pokročileji než při minulých účastech. Perfektním fungováním doprovodu a celého teamu ušetříme i dost času,“ plánoval pro letošní ročník Svaťa Božák.

Do USA odletěl kvůli aklimatizaci už 31. května.

Závod odstartoval 14. června v kalifornském Oceanside, cíl bude po přibližně 4900 kilometrech na východním pobřeží USA v Annapolis ve státě Maryland. Jak si rožnovský borec v Americe vede, mohou jeho fanoušci průběžně sledovat na webu www.svatabozak.com či na Svaťově facebookovém profilu

VIZITKA 
Svatopluk Božák
oslavil 15. června pětačtyřicáté narozeniny. Žije v Rožnově pod Radhoštěm, pracuje jako vedoucí servisní skupiny. S manželkou Lenkou vychovávají syna Ondřeje a dceru Karolínu.
Největší sportovní úspěchy: jako první Čech v historii dokončil Race Across America v roce 2012, stejný závod úspěšně zvládl také v roce 2017. O rok později vybojoval druhé místo na 2 150 kilometrů měřícím závodu okolo Irska. Z dřívějších úspěchů nelze nepřipomenout 6. místo v ultramaratonu okolo Rakouska (2011) či 3. místo na mistrovství světa v ultramaratonu Glocknerman v Rakousku (2011).

CO JE RAAM ?

Race Across America (RAAM) je nejdelší a nejtěžší cyklistický závod planety. Měří zhruba 3 000 mil (4 900 kilometrů). Na zdolání trasy mají účastníci časový limit 12 dnů. Start je v Oceanside v Kalifornii, cíl v Annapolis v Marylandu. Projíždí se dvanácti americkými státy a přes tři časová pásma, celkové převýšení činí 50 tisíc metrů. Nejníže položeným místem je Mecca – 50 metrů pod hladinou moře, nejvyšším bodem pak Wolf Creek – 3 309 metrů nad mořem.

SVAŤA BOŽÁK

| Video: Youtube