Cyklista z Rožnova pod Radhoštěm ujel závod dlouhý 1229 kilometrů s celkovým převýšením 14 880 metrů v čase 51 hodin a 49 minut a obsadil ve skvělé konkurenci maratónců z celého světa sedmé místo v hlavní mužské kategorii. Závod byl pro Svaťu Božáka jeden z nejtěžších v kariéře, protože zhruba posledních 500 kilometrů jel se zraněnou nohou po nepříjemném pádu, což jej v jeho výkonu velmi limitovalo.

Moře i nejvyšší vrchol závodu

V posledních letech znamená měsíc květen pro ultramaratonského cyklistu Svaťu Božáka vždy jedno: výjezd na závod DOS Extreme do Slovinska. „Je to můj velmi oblíbený závod. Mám tam spoustu přátel a lidí, kteří jsou nadšenými příznivci a fanoušky ultramaratonů, takže do Slovinska jezdím vždycky velmi rád," říká Svatopluk Božák. Do Postojne, kde tradičně závod startuje i končí, se vydal rožnovský sportovec i se svým týmem už počtvrté a znovu se mu povedlo závod kolem Slovinska zdárně dokončit. Jako obvykle to byla pořádná fuška. Závod měřil 1229 kilometrů a celkové převýšení činilo skoro patnáct kilometrů. Ve Slovinsku se jelo jako obvykle jak v nížinách, pak podél moře, tak i ve vysokých horách, včetně nejvyššího vrcholu závodu Vršič (1611 metrů nad mořem). „Letošní DOS Extreme byl opravdu hodně těžký, byl oproti minulým letům i trošku prodloužený," začal s hodnocením závodu okolo Slovinska 35letý Svatopluk Božák. Ten se pohyboval na trase závodu vcelku podle plánu. „První den jsem se cítil dobře, až na malé zažívací potíže, které byly důsledkem tvrdých kopců, kdy žaludek nemohl dostatečně fungovat. V noci poté přišly přeháňky. Závod byl ale určitě velmi dobře rozjetý. Nejvyšší místo závodu Vršič bylo také překonáno v relativní pohodě, líčil svůj první den ve Slovinsku Svaťa Božák. Jestli vám v tom výčtu chyběl spánek, tak jste si všimli správně. Cyklista totiž šel spát až po neskutečném více než dnu jízdy. „Ve druhé noci, asi po třiceti hodinách jízdy, jsem šel na 30 minut spát," popsal průběh závodu Božák.

Po pádu to bylo trápení až do cíle

Ve druhé polovině závodu však přišla velmi nepříjemná věc, která pak zbytek trasy Božákovi hodně znepříjemnila. „Kolem 750. kilometru na přejezdu mokrých kolejí jsem nečekaně spadl a zranil si lýtkový sval a sedřel celou nohu. Přední kolo se muselo měnit, protože se s ním po pádu nedalo točit. Pokračovali jsme dál, ale bolest v lýtku byla hodně nepříjemná, především v jízdě ze sedla a také ve sjezdech. Druhou nic nás navíc stihly lokální deště a totálně rozmočené nohy z treter nesnesitelně bolely. Do cíle jsme dorazili vyčerpaní v lijáku, ale jsme všichni šťastní, že závod i přes zranění dokončili v dobrém čase 51 hodin 49 minut," popsal nelehký závěr závodu Svaťa Božák, který loni jako první Čech v historii dokončil nejdelší a nejtěžší cyklistický závod planety Race across America dlouhý 4800 kilometrů.

Tým opět potvrdil své nesporné kvality

V cíli však byla všechna negativa a útrapy na trati rychle zapomenuta. Svatopluk Božák tedy i počtvrté těžký slovinský závod zdárně dokončil a znovu moc děkoval svému podpůrnému týmu, který jej po celý závod následoval v doprovodném autě a dělal mu veškerý potřebný servis. „Tým tentokrát jel v sestavě Jarka, Lenka, Zbyněk a Igor, který se k nám připojil v Postojne. Všem bych chtěl moc poděkovat, protože se znovu ukázalo, že mít správné lidi v týmu je opravdu pro úspěch strašně důležité," dodal Svatopluk Božák.