VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stříbrné kule: bašta pétanque na Slovácku

Buchlovice /ROZHOVOR/ – Jestli přemýšlíte, jaký že sport byste si mohli zahrát s celou rodinou či kamarády, už nemusíte. Máme tady pro vás skvělou inspiraci, které určitě neodoláte.

4.3.2010
SDÍLEJ:

Na hřišti u ZŠ v Buchlovicích se odehrávaly tuhé petanqueové boje.Foto: DENÍK/Michal Sladký

Pétanque je totiž sport, který mohou hrát úplně všichni – malí, velcí, staří, mladí, tencí, silní, klidně i ti s nějakým zdravotním hendikepem. A co víc – každý může vyhrát. I naprostý začátečník může klidně porazit ostříleného borce, který má za sebou desítky turnajů. To je možná hlavní kouzlo pétanque.

I když se tomuto převážně letnímu či jarnímu sportu věnuje spousta lidí, existuje v regionu jediný klub. Vznikl v Buchlovicích a nese příznačný název Stříbrné kule. O pétanque a věcech kolem něj jsme si povídali s prezidentkou klubu Alenou Horákovou. Tu občas doplnil člen výkonného výboru Karel Řihák, který byl u úplných začátků pétanque v Buchlovicích.

Jak vlastně vznikl nápad založit klub pétanque v Buchlovicích?
AH:V létě 2004 si parta kamarádů zahrála pétanque a ještě v témže roce se rozhodli, že založí klub.
KŘ: Jako první přišel s tímto nápadem Jan Štokman, klub vznikl v prosinci roku 2004.

Byla to tehdy spíše záležitost recese, nebo někdo věřil, že by se to mohlo uchytit?
AH: Myslím, že tomu věřili všichni, a proto se tehdy klub založil. Ta skupinka nadšenců už tenkrát věřila, že by tento sport mohl přilákat spoustu lidí.

Kde se odehrála vůbec první pétanqueová bitva?
AH: Hrálo se na trávě za buchlovickým hřištěm. Tehdy ještě nebylo žádné zázemí, žádné hřiště.

To se ale časem změnilo, teď máte k dispozici, troufnu si tvrdit, luxusní areál…
KŘ: Hned v následujícím roce po vzniku klubu jsme se rozhodli, že se pokusíme vybudovat hřiště. Za pomoci městyse Buchlovice se nám to v průběhu dvou sezon povedlo realizovat.
AH: Momentálně máme šestnáct hřišť s pískovým povrchem, k dispozici je klubovna, sociální zařízení a venkovní posezení.

Kolik vás vlastně začínalo a kolik je vás teď?
KŘ: Klub založilo asi pět až šest lidí, od té doby jsme se pořádně rozrostli.
AH: Momentálně máme 139 členů klubu. Turnaje však chodí hrávat i nečlenové. Celkově si u nás během roku zahrají na turnajích odhadem tři stovky lidí.

V čem spatřujete krásu pétanque, že přitahuje stále více lidí?
Především je to tím, že jej může hrát úplně kdokoliv. Nemusíte mít žádné speciální předpoklady pro jakýkoliv sport, a přesto si dobře zahrajete. Na turnajích je navíc dobrá parta, panuje tam výborná atmosféra.

Jak jste se k tomuto sportu dostala vy?
Byla to taková klasika. Kamarád Jenda Štokman nás pozval, abychom si s manželem přišli zahrát. Ta atmosféra a pohoda okolo nás zaujaly a už jsme u pétanque zůstali.

Vzpomněla jste turnaje. Jaké soutěže klub pořádá?
Stěžejním bodem je Janáček Cup, který se skládá z deseti turnajů plus finále. V rámci týdne pro rodinu pořádáme rodinný turnaj tříčlenných družstev, tříčlenná družstva soutěží i na halovém turnaji O pohár starosty města Uherské Hradiště. Pořádáme také turnaj pro základní školu v Buchlovicích, kterého se zúčastnilo na sto padesát dětí.

Ještě máte takovou zajímavost – turnaj Zmrzlé kule, který se hraje na ledu a sněhu. To je taková slovácká specialita, nebo se tak pétanque hrává běžně?
Zmrzlé kule jsou součástí Janáček Cupu. Řekla bych, že je to stejně jako náš halový turnaj ojedinělá záležitost. Sice jsem viděla, jak ve Francii hrají pétanque v hale, oni tam ale měli speciálně upravené hřiště. A Zmrzlé kule, to je určitě světová rarita. (Úsměv.)

Vím, že připravujete jednu velezajímavou novinku, prozraďte…
Na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti se bude hrát turnaj v rámci Slováckého beachového léta. Uskuteční se 13. července od 17 hodin, bude to turnaj tříčlenných družstev, přihlásit se může kdokoliv, kdo bude mít chuť. A protože se bude hrát na písku, dostal název Sahara open. A vedle toho chystáme ještě něco.

Povídejte…
Na konci prázdnin uspořádáme turnaj pro dětský domov v Uherském Ostrohu. Děti budou mít takový prázdninový den s výletem a zahrají si pétanque.

Ambice účastnit se republikových soutěží nemáte?
Nemáme. Existuje spolek ČAPEK, který organizuje soutěže po celé republice, těch se ale neúčastníme. My to spíš bereme na takové té pohodové bázi. Ale kdo by chtěl, těchto soutěží se klidně může individuálně účastnit.

Někteří lidé si možná myslí, že jste uzavřená komunita a bojí se mezi vás přijít. Co byste jim vzkázala?
Že je to nesmysl. A ať si přijdou zahrát, že je všechny rádi uvidíme. Je to opravdu sport pro všechny, tak ať se nebojí a přijdou to zkusit.

Historie pétanque

První hráči
Prvními hráči her s koulemi byli Egypťané a Řekové. Do Galie se dostaly prostřednictvím Římanů. Z počátku byly koule z hlíny nebo z kamene, později byly užívány koule dřevěné, potom, až do roku 1920, to byly také dřevěné koule, ale pokryté hřebíky, dnes jsou ocelové. V období renesance nastal rozkvět her s koulemi. Začaly být v módě - praktikovala je šlechta, doporučovali je lékaři, protože se po nich „člověk dobře cítí“, ale prostým lidem byly zakazovány.
První oficiální spolek hráčů byl ustaven roku 1850 v lyonském kraji. V roce 1904 vyrobil Alsasan Felix Rofritsch z Marseille první kované koule – takové, které byly sice ze dřeva, ale pokryté krunýřem z kovu ve formě hřebíků. Zrodila se tak značka La boule bleue (modrá koule) a tato značka existuje již celé století. V březnu 1906 byla ustavena lyonská federace, která otevřela cestu k utvoření federace francouzské (1942). Ta seskupila velké množství her s koulemi, ale byla to hra lyonská, která se hrála do konce 20. století nejvíce. V roce 1945 měla tato federace 128 tisíc registrovaných hráčů.

Zrození pétanque
V té době disponoval každý region nějakou jinou variantou hry s koulemi. Z jihu Francie se rozšířila místní hra s jednoduchými pravidly - terén byl libovolný a střelci se museli rozbíhat třemi kroky. Ke zrození dnešního pétanque došlo v roce 1907 při jedné slavné partii v městečku La Ciotat, když Jules Hugres, řečený Noir (černý), šampion této hry, už nemohl dále hrávat svou oblíbenou hru, protože ho ochromil revmatismus. Jednoho dne nakreslil kolem sebe kruh a do vzdálenosti 5–7 m začal házet koulí tak, aby se přiblížila k prasátku. Stalo se to v blízkosti kavárny Prasklá koule (nebo pokrytá hvězdami nebo hvězdná koule) a její majitelé – bratři Ernest a Josef Pitiotové rychle pochopili možnosti tohoto sportu. Později Ernest dokončil pravidla a dnešní pé­ tanque byl na světě. Už roku 1910 byla v La Cintat zorganizována první oficiální soutěž a slovo pé­ tanque bylo zoficiálněno. Bylo složeno ze dvou místních výrazů pé – pied (noha) a tanca (kůl, sloup) nebo také pieds tanqués (nehybné, ukotvené nohy). Rozdíly oproti předcházející hře byly, že terén byl kratší, hráč házel své koule bez rozběhu a musel hlídat, aby nepřekročil nakreslený kruh.

Pétanque dnes
Dnes má pétanque ve Francii šesté místo mezi sporty co do počtů licencí. Má registrovaných kolem 370 tisíc hráčů, k nim můžeme přičíst několik tisíc hráčů příležitostných a taky pár tisíc amatérů. Ve světě existuje mnoho národních federací spojených do federace mezinárodní, aktuálně je to kolem 570 tisíc licencí v 70 zemích. Tento sport je hlavně mužský (ženy tvoří ve Francii jen 14 % z registrovaných), ale jedná se o jeden z mála sportů, ve kterém jsou organizovány smíšené soutěže. Zdroj: www.stribrnekule.ic.cz

Čtěte také:

názor hráče pétanque a sportovního novináře Vojtěcha Johaníka Pétanque: skvělá hra

Autor: Michal Sladký

4.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 17 280 Kč

Ošetřovatelé v oblasti ambulantních a terénních služeb a domácí péče Terénní pracovník/ce v sociálních službách pro Centrum osobní asistence. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17280 kč, mzda max. 18700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: TERÉNNÍ PRACOVNÍK/CE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH PRO CENTRUM OSOBNÍ ASISTENCE, Předpokládaný termín nástupu: srpen 2018, nebo dle dohody., Místo výkonu práce: ORP Valašské Meziříčí a ORP Rožnov pod Radhoštěm, POŽADAVKY NA PRACOVNÍKA: ZŠ nebo SŠ vzdělání (nejlépe sociální práce, zdravotní, příp. pedagogika) a absolvování kurzu pracovníka v sociálních službách (kvalifikace pro pracovníka v sociálních službách dle zákona č.108/2006 Sb.) Kurz pracovníka v sociálních službách je možno absolvovat do 18 měsíců od data nástupu. Respekt ke křesťanským hodnotám a principům, úcta k životu v jakékoliv podobě. Samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, sociální cítění a empatie, komunikační dovednosti, schopnost týmové spolupráce, ochota vzdělávat se, odolnost vůči psychické zátěži. Trestní bezúhonnost. Zdravotní způsobilost. Řidičský průkaz skupiny "B", aktivní řidič. , VÝHODOU: praxe v sociálních službách, POPIS PRÁCE: Zajištění a poskytování služeb osobní asistence dle zákona č.108/2006 Sb. o sociálních službách. Poskytuje přímou obslužnou péči u klientů zejména pomoc při osobní hygieně, oblékání, polohování, přípravě a podání stravy, doprovodech na instituce, do školy, zaměstnání apod., pomoc s chodem domácnosti, pomoc při výchovných, vzdělávacích a aktivizačních činnostech, pomoc při vyřizování různých osobních i úředních záležitostí, pomoc při orientaci. Podílí se na vypracovávání spisové dokumentace v souladu s požadavky metodik práce a Standardů kvality sociálních služeb, zachovává mlčenlivost o osobních a citlivých údajích., NABÍZÍME: zajímavou a pestrou práci v dobrém kolektivu, velkou míru samostatnosti a odpovědnosti, 1 týden dovolené navíc, služební telefon, možnost vzdělávání a osobního růstu., Pracovní poměr na plný úvazek, zástup za mateřskou dovolenou s možností prodloužení. Mzdové zařazení - základní nástupní mzda ve výši 17 280,- Kč až 18 700,- Kč (výše je závislá na délce odborné praxe) a příplatky za práci v noci, ve dnech pracovního klidu a pracovního volna a za práci ve svátek. , PRVNÍ KONTAKT: písemné nabídky obsahující strukturovaný životopis, motivační dopis zasílejte na e-mail: erika.moscakova@valmez.charita.cz, nebo písemně na adresu Charita Valašské Meziříčí, Kpt. Zavadila 1345, 757 01 Valašské Meziříčí nejpozději do 27.7.2018. , INFORMACE K NAKLÁDÁNÍ S OSOBNÍMI ÚDAJI: Charita Valašské Meziříčí je dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES ("GDPR") správcem osobních údajů, které při své činnosti zpracovává. , Vaše osobní údaje uvedené v přihlášce do výběrového řízení budeme zpracovávat pouze za účelem obsazení volné pracovní pozice a nejdéle do doby ukončení výběrového řízení., Bližší informace na tel. čísle 776 243 674 od 8:00-14:30 hod, e-mailem: nikola.senkova@valmez.charita.cz nebo osobně Charita Valašské Meziříčí, Kpt. Zavadila 1345, od 8:00-14:30 hod.. Pracoviště: Charita valašské meziříčí, Kpt. Zavadila, č.p. 1345, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Nikola Šenková, +420 776 243 674.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci Zaměstnanci úklidu - místo je vytvořeno pro OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZAMĚSTNANCI ÚKLIDU - výhradně pro OZZ a osoby invalidní, Požadujeme: čistý trestní rejstřík., Nabízíme: zaměstnanecké výhody v podobě ošatného a stravenek, možnost zkráceného úvazku,, mzda při plném úvazku 7,5 h / den: 12 200 Kč, , mzda při zkráceném úvazku 4 h / den: 6 100 Kč., První kontakt na tel. čísle: 770 149 191 - pouze v pracovní dny v čase 7:00 - 15:00 h., , e-mail: javurkova@hb-group.cz, ov. email 13.7.2018. Pracoviště: Eagle eyes a.s. 01, Jiráskova, č.p. 691, 755 01 Vsetín 1. Informace: Lívia Javůrková, +420 770 149 191.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 23 000 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovníci. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SOCIÁLNÍ PRACOVNÍCI, Požadujeme: řidičský průkaz skupiny B, vztah k seniorům, komunikativnost, spolehlivost, práce s PC, znalost standardů kvality, znalost zákona č. 108/ 2006 Sb. o sociálních službách, Náplň práce: aposkytování základního sociálního poradenství, provádění sociálního šetření v rámci regionu, doprovázení uživatelů do veřejných institucí, zdr. zařízení, …, Nabízíme: Dobrý kolektiv, vzdělávání, vstřícnost, 5 týdnů dovolené, odměny a další benefity, nástup ihned., První kontakt: telefonicky na číslech 734 891 156, 571451548 v prac. dny od 8 - 14 hod., e-mailem na: martina.roubalikova@nhrozenkov.charita.cz nebo osobně na adrese: Halenkov č.p. 191.. Pracoviště: Charita nový hrozenkov 02, Nábřežní, č.p. 175, 756 05 Karolinka. Informace: Martina Roubalíková, +420 734 891 156,571 451 548.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 14 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Pracovníci ve výrobě drobných dílů (místo je vhodné i pro OZP). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ DROBNÝCH DÍLŮ, Nástup možný ihned nebo dle dohody. Možnost prodloužení doby určité., Požadujeme: manuální zručnost, jemná motorika a dobrý zrak nezbytností, pečlivost, zodpovědnost, ochota učit se novým věcem., Výhoda - znalosti z oboru elektroniky/elektro výroby., Jednosměnný provoz - pružná pracovní doba., Nabízíme: mimořádná roční odměna, příspěvek na stravování, platový růst., První kontakt: telefonicky od 8-12hod. na čísle 732 284 054, 571 165 255, e-mail: info@gew.cz, ov. 11.7.. Pracoviště: Ing. marek konvičný 01, Hřbitovní, č.p. 361, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Marek Konvičný, +420 732 284 054,571 165 255.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pekařská sobota ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm; sobota 14. července 2018

Mistři cechu pekařského soutěžili na Pekařské sobotě

Nedbalost při používání otevřeného ohně stojí za požárem lesa ve Vidči
5

Úklidem klestí podpálili les

Za nehodu mohlo ranní slunce

Oslnění sluncem stojí za dopravní nehodou tří aut, která se stala v pondělí ráno ve Valašském Meziříčí. Třiačtyřicetiletý řidič jel v dodávce Renault od Poličné do Valašského Meziříčí.

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Dokázali to. Dva roky po neúspěšném finále mistrovství Evropy se francouzská parta probila k úspěchu. Tým Didiera Deschampse potvrdil v gólově bohatém finále roli papírového favorita a Chorvatsko porazil 4:2. Jejich výhra se však neobešla bez kontroverzí.

Gulášový král by snědl více, ale časový limit byl šibeniční

Necelé čtyři porce bezlepkového vepřového guláše a stejný počet krajíců chleba spořádal během pěti minut král jedlíků Gulášfestu, který v sobotu skončil na letním stadionu ve Valašském Meziříčí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT