VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stříbrné kule: bašta pétanque na Slovácku

Buchlovice /ROZHOVOR/ – Jestli přemýšlíte, jaký že sport byste si mohli zahrát s celou rodinou či kamarády, už nemusíte. Máme tady pro vás skvělou inspiraci, které určitě neodoláte.

4.3.2010
SDÍLEJ:

Na hřišti u ZŠ v Buchlovicích se odehrávaly tuhé petanqueové boje.Foto: DENÍK/Michal Sladký

Pétanque je totiž sport, který mohou hrát úplně všichni – malí, velcí, staří, mladí, tencí, silní, klidně i ti s nějakým zdravotním hendikepem. A co víc – každý může vyhrát. I naprostý začátečník může klidně porazit ostříleného borce, který má za sebou desítky turnajů. To je možná hlavní kouzlo pétanque.

I když se tomuto převážně letnímu či jarnímu sportu věnuje spousta lidí, existuje v regionu jediný klub. Vznikl v Buchlovicích a nese příznačný název Stříbrné kule. O pétanque a věcech kolem něj jsme si povídali s prezidentkou klubu Alenou Horákovou. Tu občas doplnil člen výkonného výboru Karel Řihák, který byl u úplných začátků pétanque v Buchlovicích.

Jak vlastně vznikl nápad založit klub pétanque v Buchlovicích?
AH:V létě 2004 si parta kamarádů zahrála pétanque a ještě v témže roce se rozhodli, že založí klub.
KŘ: Jako první přišel s tímto nápadem Jan Štokman, klub vznikl v prosinci roku 2004.

Byla to tehdy spíše záležitost recese, nebo někdo věřil, že by se to mohlo uchytit?
AH: Myslím, že tomu věřili všichni, a proto se tehdy klub založil. Ta skupinka nadšenců už tenkrát věřila, že by tento sport mohl přilákat spoustu lidí.

Kde se odehrála vůbec první pétanqueová bitva?
AH: Hrálo se na trávě za buchlovickým hřištěm. Tehdy ještě nebylo žádné zázemí, žádné hřiště.

To se ale časem změnilo, teď máte k dispozici, troufnu si tvrdit, luxusní areál…
KŘ: Hned v následujícím roce po vzniku klubu jsme se rozhodli, že se pokusíme vybudovat hřiště. Za pomoci městyse Buchlovice se nám to v průběhu dvou sezon povedlo realizovat.
AH: Momentálně máme šestnáct hřišť s pískovým povrchem, k dispozici je klubovna, sociální zařízení a venkovní posezení.

Kolik vás vlastně začínalo a kolik je vás teď?
KŘ: Klub založilo asi pět až šest lidí, od té doby jsme se pořádně rozrostli.
AH: Momentálně máme 139 členů klubu. Turnaje však chodí hrávat i nečlenové. Celkově si u nás během roku zahrají na turnajích odhadem tři stovky lidí.

V čem spatřujete krásu pétanque, že přitahuje stále více lidí?
Především je to tím, že jej může hrát úplně kdokoliv. Nemusíte mít žádné speciální předpoklady pro jakýkoliv sport, a přesto si dobře zahrajete. Na turnajích je navíc dobrá parta, panuje tam výborná atmosféra.

Jak jste se k tomuto sportu dostala vy?
Byla to taková klasika. Kamarád Jenda Štokman nás pozval, abychom si s manželem přišli zahrát. Ta atmosféra a pohoda okolo nás zaujaly a už jsme u pétanque zůstali.

Vzpomněla jste turnaje. Jaké soutěže klub pořádá?
Stěžejním bodem je Janáček Cup, který se skládá z deseti turnajů plus finále. V rámci týdne pro rodinu pořádáme rodinný turnaj tříčlenných družstev, tříčlenná družstva soutěží i na halovém turnaji O pohár starosty města Uherské Hradiště. Pořádáme také turnaj pro základní školu v Buchlovicích, kterého se zúčastnilo na sto padesát dětí.

Ještě máte takovou zajímavost – turnaj Zmrzlé kule, který se hraje na ledu a sněhu. To je taková slovácká specialita, nebo se tak pétanque hrává běžně?
Zmrzlé kule jsou součástí Janáček Cupu. Řekla bych, že je to stejně jako náš halový turnaj ojedinělá záležitost. Sice jsem viděla, jak ve Francii hrají pétanque v hale, oni tam ale měli speciálně upravené hřiště. A Zmrzlé kule, to je určitě světová rarita. (Úsměv.)

Vím, že připravujete jednu velezajímavou novinku, prozraďte…
Na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti se bude hrát turnaj v rámci Slováckého beachového léta. Uskuteční se 13. července od 17 hodin, bude to turnaj tříčlenných družstev, přihlásit se může kdokoliv, kdo bude mít chuť. A protože se bude hrát na písku, dostal název Sahara open. A vedle toho chystáme ještě něco.

Povídejte…
Na konci prázdnin uspořádáme turnaj pro dětský domov v Uherském Ostrohu. Děti budou mít takový prázdninový den s výletem a zahrají si pétanque.

Ambice účastnit se republikových soutěží nemáte?
Nemáme. Existuje spolek ČAPEK, který organizuje soutěže po celé republice, těch se ale neúčastníme. My to spíš bereme na takové té pohodové bázi. Ale kdo by chtěl, těchto soutěží se klidně může individuálně účastnit.

Někteří lidé si možná myslí, že jste uzavřená komunita a bojí se mezi vás přijít. Co byste jim vzkázala?
Že je to nesmysl. A ať si přijdou zahrát, že je všechny rádi uvidíme. Je to opravdu sport pro všechny, tak ať se nebojí a přijdou to zkusit.

Historie pétanque

První hráči
Prvními hráči her s koulemi byli Egypťané a Řekové. Do Galie se dostaly prostřednictvím Římanů. Z počátku byly koule z hlíny nebo z kamene, později byly užívány koule dřevěné, potom, až do roku 1920, to byly také dřevěné koule, ale pokryté hřebíky, dnes jsou ocelové. V období renesance nastal rozkvět her s koulemi. Začaly být v módě - praktikovala je šlechta, doporučovali je lékaři, protože se po nich „člověk dobře cítí“, ale prostým lidem byly zakazovány.
První oficiální spolek hráčů byl ustaven roku 1850 v lyonském kraji. V roce 1904 vyrobil Alsasan Felix Rofritsch z Marseille první kované koule – takové, které byly sice ze dřeva, ale pokryté krunýřem z kovu ve formě hřebíků. Zrodila se tak značka La boule bleue (modrá koule) a tato značka existuje již celé století. V březnu 1906 byla ustavena lyonská federace, která otevřela cestu k utvoření federace francouzské (1942). Ta seskupila velké množství her s koulemi, ale byla to hra lyonská, která se hrála do konce 20. století nejvíce. V roce 1945 měla tato federace 128 tisíc registrovaných hráčů.

Zrození pétanque
V té době disponoval každý region nějakou jinou variantou hry s koulemi. Z jihu Francie se rozšířila místní hra s jednoduchými pravidly - terén byl libovolný a střelci se museli rozbíhat třemi kroky. Ke zrození dnešního pétanque došlo v roce 1907 při jedné slavné partii v městečku La Ciotat, když Jules Hugres, řečený Noir (černý), šampion této hry, už nemohl dále hrávat svou oblíbenou hru, protože ho ochromil revmatismus. Jednoho dne nakreslil kolem sebe kruh a do vzdálenosti 5–7 m začal házet koulí tak, aby se přiblížila k prasátku. Stalo se to v blízkosti kavárny Prasklá koule (nebo pokrytá hvězdami nebo hvězdná koule) a její majitelé – bratři Ernest a Josef Pitiotové rychle pochopili možnosti tohoto sportu. Později Ernest dokončil pravidla a dnešní pé­ tanque byl na světě. Už roku 1910 byla v La Cintat zorganizována první oficiální soutěž a slovo pé­ tanque bylo zoficiálněno. Bylo složeno ze dvou místních výrazů pé – pied (noha) a tanca (kůl, sloup) nebo také pieds tanqués (nehybné, ukotvené nohy). Rozdíly oproti předcházející hře byly, že terén byl kratší, hráč házel své koule bez rozběhu a musel hlídat, aby nepřekročil nakreslený kruh.

Pétanque dnes
Dnes má pétanque ve Francii šesté místo mezi sporty co do počtů licencí. Má registrovaných kolem 370 tisíc hráčů, k nim můžeme přičíst několik tisíc hráčů příležitostných a taky pár tisíc amatérů. Ve světě existuje mnoho národních federací spojených do federace mezinárodní, aktuálně je to kolem 570 tisíc licencí v 70 zemích. Tento sport je hlavně mužský (ženy tvoří ve Francii jen 14 % z registrovaných), ale jedná se o jeden z mála sportů, ve kterém jsou organizovány smíšené soutěže. Zdroj: www.stribrnekule.ic.cz

Čtěte také:

názor hráče pétanque a sportovního novináře Vojtěcha Johaníka Pétanque: skvělá hra

Autor: Michal Sladký

4.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 18 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ČÍŠNÍK/SERVÍRKA, Požadavkem vyučení v oboru nebo praxe, dobrá pracovní morálka, slušné chování a vystupování, dochvilnost, poctivost., Nabízíme: možnost používání služebního vozidla, jídlo zdrama na pracovišti, za poctivou práci finanční odměna, První kontakt: tel.: 604751666, email: m.martinek@centrum.cz nebo osobně v době od 9:00 - 20:00 hod., VŘ: KoP Vsetín 24.4.2018 v 8.30 hodin. Pracoviště: Milan martinek 01, 756 23 Jablůnka nad Bečvou. Informace: Milan Martinek, +420 604 751 666.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Operátoři výroby*. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: OPERÁTOŘI VÝROBY*, Náplň práce: operace s výrobky pro automobilový a strojní průmysl a jejich balení, Zaměstnanecké výhody: příspěvek na dopravu, První kontakt: telefonicky 604 234 989 nebo e-mailem: personalni@lifeconsulting.cz. Pracoviště: Life consulting s.r.o. - průmyslová zóna lešná, Hranická, č.p. 328, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Zdenka Doležalová, +420 604 234 989.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 20 000 Kč

Mechanici a opraváři průmyslových strojů a zařízení Provozní mechanici. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PROVOZNÍ MECHANICI, Nástup možný ihned. Práce v třísměnném provozu,, Požadujeme: dobrý zdravotní stav, praxe na údržbě, samostatnost, manuální zručnost, spolehlivost a aktivní přístup. Ochota učit se novým věcem. Elektrotechnické vzdělání výhodou. Oprávnění k řízení motovozíků vítána. Znalost MS Office., Náplň práce: Provozní mechanik seřizuje a opravuje stroje a zařízení. Provádí preventivní údržbu strojů, strojových prostor a přípravků. Nastavuje a kontroluje parametry výrobních strojů. Provádí údržbu provozního objektu., Zaměstnanecké výhody:Příspěvek na dopravu nebo firemní autobus, příspěvek na stravování, firemní akce, dovolená navíc v závislosti na délce PP, zdravotní volno, Vánoční odměny, měsíční prémie navíc., První kontakt: telefonicky 553 030 608 nebo e-mailem: bvalkova@formschaum.de, ov. 22.3.. Pracoviště: Baur formschaumtechnik s.r.o., Solární, č.p. 870, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Bohdana Válková, +420 553 030 608,777 065 696.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 19 500 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidiči nákladního automobilu (sk. C, E). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup možný ihned., Požadujeme: ŘP skupiny C,E, průkaz ADR výhodou, Nabízíme: firemní benefity, První kontakt: telefonicky 724 605 702, e-mailem: ladislav.slovacek@suez.com. Pracoviště: Suez využití zdrojů a.s. 01, Hemy, č.p. 909, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Ladislav Slováček, +420 724 605 702.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

VALACHY DUATLON po pěti letech mění trasu
4

Lehčí kolo a delší běh: VALACHY DUATLON po pěti letech mění trasu

Policie prosím o pomoc při hledání Víta Zachrly,

Policie pátrá po muži, na kterého byl vydán zatykač

Školáci si užili velikonoční tvoření. Pletli tatary a pekli jidášky

Děti ze základní a mateřské školy ve Francově Lhotě si v pátek užily zábavný tvořivý program v místním Muzeu kardinála Trochty. Jeho náplní bylo velikonoční tvoření - zdobení kraslic, pečení velikonočního pečiva, pletení pomlázek nebo výroba látkových velikonočních vajíček.

Nedožité osmdesátiny Zdeňka Hartingera připomene výstava ve Zvonici

Vernisáž fotografií Zdeňka Hartingera připravují na nadcházející sobotu odpoledne v galerii Informačního centra Zvonice na Soláni. K vidění bude více než pět desítek snímků, pohledů i kalendářů.

Soutěž O poklad strýca Juráša zná své vítěze

Slavnostní ocenění vítězů okresního kola soutěže O poklad strýca Juráša se uskutečnilo v polovině týdne v Městské knihovně v Rožnově pod Radhoštěm. Ceny si přebralo šestatřicet nejlepších soutěžících.

Čtyřicáté druhé kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

FOTOGALERIE / Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT