Místostarosta Jiří Pernický, který žádost zastupitelům v tomto týdnu předložil, ji po vzrušené diskuzi z programu stáhl.

Vedení Tělovýchovné jednoty požádalo městské poslance o podporu s tím, že uvedenou částku dluží svým deseti oddílům. Namísto jejich činnosti totiž v minulosti financovalo dokončení třetího fotbalového hřiště a jeho oplocení.

„Činnost tělovýchovné jednoty je zajištěna. Máme pouze problém splácet vnitřní dluh vůči sportovním oddílům tak rychle, jak bychom si sami představovali," řekl zastupitelům předseda tělovýchovné jednoty a zastupitel Vítězslav Nesvadba.

Podle místopředsedy valašskomeziříčské sportovní organizace Jiřího Bartoše se však sportovci do potíží nedostali vlastní vinou. „Hřiště jsme na konci roku 2010 převzali v rozdělaném stavu. Na jeho dokončení jsme se podíleli brigádnicky. Město nám dosud nezaplatilo tři sta tisíc korun," prohlásil Baroš.

S tím ale nesouhlasí vedoucí odboru komunálních služeb valašskomeziříč­ského městského úřadu Václav Chajdrna. „Hřiště jsme předali plně funkční. Chyběly jen branky a oplocení. Ale od začátku ho sportovci používali k tréninkům," reagoval šéf odboru.

Zastupitele Bohdana Mikuška překvapilo, že předseda Tělovýchovné jednoty neinformoval nejvyšší orgán města o finančních potížích už dříve. Obdobně reagoval na požadavek sportovců také zastupitel Petr Urbánek: „Nemáme podklady, abychom mohli rozhodnout." Zároveň své kolegy varoval před velkým precedensem: „Musíme všem měřit stejně. Hokejistům jsme jejich žádost zamítli."

Představitelé Tělovýchovné jednoty zastupitele ale upozornili, že oni přebírali organizaci ve ztrátě převyšující jeden milion korun. Postupně ji snižujeme, ale pomaleji, než bychom chtěli," hájil se Vítězslav Nesvadba.

On i jeho kolega Jiří Baroš starší už nehodlají na příští valné hromadě svůj post obhajovat. Důvodem má být mimo jiné právě dlouhodobé neřešení uvedené situace.