Ve dvou jmenovaných chorvatských obcích žije početná česká menšina, což výrazně usnadňuje vzájemnou komunikaci i čerpání peněz na společné záměry.

„Česko-chorvatská spolupráce však funguje velmi dobře i bez dotací,“ upozornil mluvčí meziříčské radnice Lukáš Martinek.

Meziříčí spolupracuje s chorvatským městem Daruvar a přilehlou obcí Končanica asi dva roky. Chorvatské děti jezdí na Valašsko lyžovat, meziříčští školáci jezdí do Chorvatska k moři. Chorvaté také vyslali loni na místní Valmez Cup své fotbalové družstvo.

Nejinak tomu bude letos, meziříčští fotbalisté se v létě chystají na turnaj do Chorvatska.

V roce 2019 jsou v plánu také tři projekty, které by měly pokrýt evropské dotace. ZŠ Šafaříkova přišla s nápadem podpořit netradiční halové sporty.

„Zakoupí přenosné florbalové hřiště a uspořádá florbalový turnaj pro zhruba sedmdesát žáků. Počítáme s účastí dětí z Chorvatska, Slovenska i Polska,“ představil první projekt Daniel Šulák, vedoucí oddělení rozvoje města Valašské Meziříčí.

Další záměr se týká dětí, rodičů a pedagogů z mateřinek na české i chorvatské straně. Zaměří se na svátky a dodržování tradic v obou zemích.

„Děti se blíže dozví o významu svátků doma i o těch, které se slaví v Chorvatsku. To stejné platí pro etnickou menšinu Čechů v Chorvatsku. Vznikne společný kalendář, děti si připraví pásmo tanců, povídek a poezie. Pedagogové dostanou příležitost poznat výukové metody v jiné zemi,“ přiblížil Šulák.

Na posledním připravovaném projektu se kromě základních škol v Meziříčí a Končanici bude podílet také škola ve slovenském Ružomberku.

„Dvouletý projekt se zabývá vztahy Čechů a Slováků v rámci Československa, později v rámci České a Slovenské republiky. Mimo to bychom se pokusili zhodnotit vztah české a slovenské menšiny v Chorvatsku. Šlo by o výměnu zkušeností mezi učiteli a výměnné pobyty dětí,“ řekl Jaromir Vrabec, ředitel Základní školy Josefa Růžičky v Končanici. Jako součást projektu mají chorvatské děti pátrat po českých a slovenských stopách v Chorvatsku. (red)