Osmnáctiletý Mirek Jakeš z Velkých Karlovic startoval v loňském roce s Mitsubishi Lancer EVO IX ve dvou mistrovských liniích. V domácím mistráku se stal mistrem republiky ve skupině N. V evropském mistrovství dosáhl na post vícemistra enkové skupiny.

Obzvláště mezinárodní výsledek je velmi cenný, neboť Mirek startoval na evropských kopcích poprvé. Přesto za sebou nechal mnoho zkušených jezdců. V letošním roce bude mít mladý Jakeš podobný rejstřík závodů. Evropské mistrovství má již za sebou úvodní podnik, domácí soutěž startuje v květnu.

Do rakouského Rechbergu, dějiště prvního evropského závodu, se vypravil i tým Jakešů. Tady na ně čekal šest kilometrů dlouhá trať a více než 120 soupeřů. „Hodně jsme se na první závod těšili. Auto během zimní přestávky prošlo důkladnou repasí. Do nové sezony jsme vyrazili s novým motorem a převodovkou. Půl roku Mirek v autě neseděl, proto jsme byli zvědaví na první srovnání,“ uvedl Mirkův otec Karel Jakeš. Evropský Rechberg byl vypsaný na dvě soutěžní jízdy.

Už v tréninku byl ve skupině, kde startoval i Mirek Jakeš, nejrychlejší Němec Roland Wanek s devítkovým Lancerem a nejrychlejší byl i v první závodní jízdě. Mirek dojel druhý se ztrátou půl vteřiny. Ve druhé jízdě si pořadí oba jezdci prohodili. Mirek byl nejrychlejší mezi enky, Wanek zajel druhý čas. V součtu časů nakonec mohl slavit Mirek Jakeš, který porazil svého soupeře o půl vteřiny. „S výsledkem jsem velmi spokojený. První start a hned vítězství, kdo by nebyl nadšený.

Těší mě skalp Wanka, neboť je to zkušený jezdec, který dříve startoval s vozem BMW, ale letos si pořídil stejný typ Lanceru, jako mám já,“ popsal dojmy z prvního závodu Mirek Jakeš.

O absolutní vítězství si to mezi sebou rozdali jezdci s formulovými vozy. Nejrychlejším se stal Ital Denny Zardo před Maďarem Laszlo Szaszem. Trojici nejrychlejších doplnil na stupních vítězů další Ital Fausto Bormolini. Všichni tři jezdci usedali do kokpitů formule Reynard. Evropský šampionát pokračuje v polovině května ve Španělsku a týden poté v Portugalsku. Na oba zahraniční starty se připravuje i Mirek Jakeš.

Miroslav Webr