„Je samozřejmě smutné, že se to ukončilo tímto administrativním způsobem. O mistrovi se mělo rozhodnout na hřišti, ale pokud to nebylo možné, nešlo to udělat jinak. Pravidla takto byla stanovená ještě před začátkem soutěže, takže by bylo divné, kdyby se na konci ročníku měnila,“ říká předseda klubu a trenér VK Austin Vsetín Jiří Žůrek.

Kvůli covidu-19 se neodehrálo rozhodující páté čtvrtfinále mezi VK Brno a Ostravou, pozitivně testované hráčky má také Olymp Praha. Jedním z faktorů v rozhodování bylo i to, že již začátkem května čeká ženskou reprezentaci kvalifikace na mistrovství Evropy.

Premiérový český titul tak získaly hráčky liberecké Dukly, které vyhrály základní část o čtyři body před Olympem. Třetí skončila Olomouc.

„V Liberci postavili výborný tým. V poháru sice prohrál a skončil, ale v dlouhodobé části byl nejlepší. I když velice kvalitní družstva mají také v Brně nebo Olomouci,“ míní padesátiletý kouč.

Šéf druholigového klubu z Valašska na dálku Liberci k titulu gratuluje. „Trénuje tam Libor Gálik se svojí ženou. Znám ho z působení ve Zlíně, kde hrával. Bydlí v Hošťálkové. Přes Přerov se dostal na sever Čech, je tam asi druhý rok,“ informuje.

Extraligové volejbalistky nedohrály soutěž kvůli koronaviru ani před rokem, tehdy vítězky vyhlášeny nebyly. Nejvyšší soutěž mužů by měla pokračovat. „Doufejme, že příští sezony budou jak pro profesionální, tak i nižší amatérské soutěže příznivější,“ přeje si.

Druhá ženská liga, kterou hraje právě Vsetín, letos vůbec nezačala. Přitom svěřenkyně trenérů Žůrka a Pavlici po loňské nedohrané sezoně minulé léto absolvovaly kompletní přípravu, o prázdninách zvládly i soustředění.

Veškerá dřina ale nakonec přišla vniveč. „Je to škoda, protože připravení jsme byli dobře,“ mrzí Žůrka.

Zatímco vsetínské ženy se do hry nedostaly vůbec, mládežnické celky zvládly jedno nebo dvě kola. Právě kvůli dětem štve předsedu VK Austin současná situace nejvíc. „Ve Vsetíně máme všechny kategorie od přípravky až po ženy, asi sto dětí, které nyní stojí,“ povzdechl si.

Bojí se, že o některé šikovné naděje přijde. „Máme z toho strach,“ přiznává.

„Nikdo neví, co bude, až se situace zlepší a nařízení rozvolní. Kolik dětí se k volejbalu a k tomu drilu vrátí. Nyní to kluci i holky mají hrozně jednoduché. Sedí doma u počítače nebo u televize. Některé si zvyknou, že nemusí nic dělat. Sport už pro ně nebude tak atraktivní,“ myslí si.

Naopak o ženy strach nemá. „U nich je to daleko jednodušší, protože se i kvůli vzhledu a postavě snaží udržet v nějaké kondici, takže na sobě pracují,“ nepochybuje.

Když to šlo, organizoval klub pro hráčky společné výšlapy. V partě podnikal různé túry. V zimě zase volejbalistky vyrážely na běžky.

Jinak druholigový tým z Valašska se vůbec nezměnil. „Kádr zůstává stejný. Dvě holky během lockdownu odrodily, takže se nám třeba brzy vrátí,“ usmívá se Žůrek.

Optimista zůstává i v otázce další sezony. „Věřím, že jak se začne testovat ve školách, budou moct děti také sportovat,“ uvedl.

Podle vsetínského trenéra by se některé amatérské soutěže mohly zase vrátit z vnitřních prostor na venkovní antukové hřiště, jak tomu bývalo dřív.

„Určitě to stojí za přemýšlení. I když v hale jsou podmínky lepší a komfort větší, přece jenom na čerstvém vzduchu je to bezpečnější,“ připomíná zkušený činovník.

Ve Vsetíně ihned po rozvolnění opatření a s jarními teplotami zprovozní antukové kurty a začnou venku s tréninkem. Vedení klubu plánuje po dohodě s dalšími regionálními oddíly uspořádat mládežnické turnaje.

„Manko je obrovské, výkonnostní propad velký, takže čím dřív začneme, tím spíš to můžeme dohnat,“ dodává.