Nejlepší hráči kraje utvořili čtyřčlenná družstva celkem ze čtyřiadvaceti škol.„Družstva jsou rozdělena na tři kategorie. Na turnaji hrají žáci prvního stupně, druhého stupně a studenti středních škol. Hodnotíme podle nejspravedlivějšího olympijského způsobu,“ popsal systém hry ředitel turnaje Josef Kovařík.

Mezi týmy se do krajského přeboru probojovalo sedm družstev ze Vsetínska. Porovnat síly tak mohli žáci z Francovy Lhoty, Hošťálkové, vsetínské Integry či Valašské Polanky.Kategorii středních škol reprezentovali studenti Masarykova gymnázia Vsetín a Obchodní akademie a VOŠ Valašské Meziříčí.

Mezi jejich soupeře za zařadily týmy například ze Slavičína, Brumova, Uherského Hradiště a Kroměříže.„Hraju druhým rokem, zatím to vypadá na umístění uprostřed tabulky,“ odhadl devítiletý Michal Berki ze ŽŠ Malenovice.Velké šance na postup si nedává ani Marek Jurča ze vsetínského gymnázia. „Máme silné soupeře, moc se nám nedaří,“ přiznal.

Po sedmikolové partii, kdy si hráči zahráli tempem dva krát patnáct minut každý s každým, se probojovali do republikového finále hned dva týmy z Valašska.

Svůj šachový um korunovalo úspěchem družstvo z Hošťálkové a družstvo ze vsetínské Integry. „Mám obrovskou radost, ještě nikdy se nám to nepodařilo. Je to historický průlom a ukazuje to na dobrou práci s dětmi,“ podělil se o první dojmy Kovařík.

Hošťálkovští šachisté si zahrají ve složení Jakub Gálík, Karel Vraj, Ondřej Vraj a Adam Březina. Ze Základní školy Integra Vsetín se pokusí zdolat soupeře hráči Matyáš Kovařík, Aron Fojtů, Michal Výchopeň a Pavel Budík.