Podíval se na například i na exotické Kanárské ostrovy, kde se konal turnaj prestižní evropské série, do Rakouska či Německa. O těchto i dalších jeho úspěších jsme ve Valašském deníku informovali v průběhu sezony (vše zpětně najdete na našem webu www.valasskydenik.cz). Pojďme se nyní podívat na další zajímavé akce, na kterých na sebe nadějný beachvolejbalista upozornil.

Hlavní cíl splněn: mistři republiky

Hlavním cílem sezony bylo vyhrát mistrovství České republiky do 23 let, což se také Růčkovi společně s Robertem Kufou podařilo. Mladá dvojice, nasazená jako číslo jedna, prošla turnajem bez většího zaváhání a potvrdila tak, že u nás nemá v této věkové kategorii konkurenci. „Boje o titul se účastnilo celkem šestnáct dvojic včetně slovenských, takže si ceníme vítězství o to více, protože nám to mohli znesnadnit i Slováci,“ pochvaloval si vítězství Michal Růčka.

ME v Rusku Čechům pořádně zhořklo

Díky triumfu v republikovém šampionátu se dvojka Růčka – Kufa kvalifikovala na mistrovství hráčů do 23 let Evropy do ruského Kaliningradu, které se hrálo v polovině srpna. Šampionátu se účastnilo 24 nejlepších dvojic z celé Evropy. V Rusku si mladí Češi Kufa s Růčkou vybrali pořádnou porci smůly. Rozlosování jim totiž určilo doslova skupinu smrti. „Ač jsme byli na šampionátu nasazeni jako pár číslo 7, dostali jsme se do smrtící skupiny. Kromě nás jsme tam měli první nasazené ve skupině domácí Rusy, my byli druzí nasazení. Třetí nasazení, ač to měl být lehký soupeř, byli mistři světa Brazilci bratři Ingrossové, kteří hrají za Itálii. Čtvrtým týmem skupiny pak byli Angličané,“ přiblížil Michal Růčka

V bojích na ruském písku začali Češi prohrou s favorizovanými Italy. Následně ve stejný den porazili Angličany a rozhodovalo se následující den v souboji s domácími Rusy. Tento souboj však české dvojici pořádně zhořknul. „Zápas jsme hráli v ruském kotli. Přestože jsme jsme tam nechali všechno, tak nás v koncovce zařízl rozhodčí a my jsme už potom ně to neměli psychicky, zvláště já. Každý bod byl strašně namáhavý. A když jsem viděl, co je schopný vyčarovat rozhodčí za nesmysly, aby Rusové vyhráli, tak jsem to nezvládl,“ vzpomněl Růčka na klíčový duel základní skupiny.

Právě prohra s Rusy rozhodla o tom, že Češi skončili ve skupině na třetím místě, ale do čtyř nejlepších ze třetích míst se bohužel nevešli. „Bylo to pro nás obrovské zklamání. Hlavně poté, co jsme viděli, jaké obsazení měly jiné skupiny. Mnohé týmy, které z nich postoupily, neměly v šestnáctce co dělat. My jsme nakonec skončili na celkové 17. pozici,“ dodal reprezentant k šampionátu v Rusku.

Se sezonou v Česku určitě spokojenost

Příjemnější je Růčkovo bilancování v turnajích nejvyšší úrovně doma v České republice. „Celkově jsem s vystupováním na turnajích u nás spokojen. Dvakrát jsem hrál v přímém přenosu před kamerami České televize. Jednou po boku Roberta Kufy ve finále a po druhé po boku Přemysla Kubaly o třetí místo. To také byly takové vrcholy hlavní sezony,“ bilancuje Růčka.

Nyní v polovině září již Michal Růčka myslí pomalu ale jistě na novou sezonu. „Dal jsem si teď zhruba dva týdny volna a pomalu začnu s přípravou. Když jsem totiž viděl v průběhu sezony skvěle připravené zahraniční elitní hráče, tak pokud budu chtít něčeho dosáhnout víc, budu muset na sobě taky mnohem více dřít. Jinak nebudu mít šanci se prosadit ve světové nebo evropské tour,“ uvědomuje si ambiciózní sportovec z Dolní Bečvy. A právě k turnajům té nejvyšší možné úrovně – světové a evropské tour se upínají cíle Michala Růčky na příští sezonu 2010. „Do přípravy na nadcházející sezonu dám naprosto všechno. Především pak věřím, že právě tuto tvrdou práci zúročím v turnajích evropské nebo světové tour, kde bych potřeboval nasbírat cenné zkušenosti,“ plánuje si Michal Růčka.