„Byla to pro mě obrovská zkušenost zahrát si na světové sérii. Na jeden z našich zápasů se přišel podívat i pan prezident Klaus, bylo to fakt skvělé,“ vzpomíná na skvělý zážitek Michal Růčka.

A právě na pražský podnik Světové série, který se hrál v červnu 2010 pod názvem Patria Direct Open, bude Michal Růčka určitě dlouho vzpomínat. Nejen kvůli panu Klausovi. Růčka se svým parťákem Pavlem Rotreklem sice v hlavní soutěži prohráli oba zápasy a dále tak nepostoupili, ale i tak to byly pro nadějného beachvolejbalistu z Dolní Bečvy obrovské zkušenosti k nezaplacení.

Růčka vs. Alison: boj Davida a Goliáše

Hned v prvním kole se Růčka s Rotreklem utkali se světoznámou brazilskou dvojicí Emanuel – Alison. A to byl tedy pořádně ostrý start. „Pro mě to byl první zápas v hlavní soutěži Světové série v životě. A hned nastoupit proti největší legendě tohoto sportu Emanuelovi, který získal už v brach volejbalu vše, co jde – olympijský vítěz, mistr světa a mnohonásobný vítěz turnajů světové série. Takže to byla čest se potkat a hlavně hrát proti někomu takovému. Ale samozřejmě, že jsem ho chtěl porazit,“ vrací se Michal Růčka do atmosféry červnové Prahy. Jeho sen porazit světově známou dvojici se nesplnil. V prvním setu se Češi s jasnými favority celkem drželi, a i když ve druhém už to byla jasná záležitost Brazilců, i tak zanechal český pár na kurtu dobrý dojem. „Bohužel Brazilci jsou zatím opravdu někde jinde, jejich hra je jak z jiné planety. Na bloku byl ohromný Alison, který třeba oproti mým 176 centimetrům má něco kolem 203 cm. Takže to byl souboj Davida s Goliášem, jak to mnozí přirovnávali. Byla to pro nás i tak velká škola, mohli jsme jen překvapit. Je třeba vidět i to, že oni jsou na písku třeba čtyřikrát denně, zatímco my čtyřikrát týdně,“ srovnává realisticky Růčka, jenž mimo jiné ve své kariéře hrál třeba i na mistrovství Evropy do 23 let v ruském Kaliningradu.

Gruzínské „Brazilce“ Češi potrápili

O nic lehčí zápas nečekal na Růčku s Rotreklem ani ve druhém kole oprav. Spíše naopak. Mladí Češi vyzvali čtvrtou dvojici z OH 2008 z Pekingu, brazilský pár Geor – Gia, který hraje pod hlavičkou Gruzie. „Zápas jsme hráli ještě stejný den odpoledne. Na centr kurt ČEZ arény přišlo fandit skutečně dost lidí, což byla paráda. Největším překvapením pro mě bylo, že na tento zapas se na nás přišel podívat pan prezident Václav Klaus.

Z pana prezidenta byl nervózní

„Když nám přišli před zápasem říct, že se pan prezident přišel podívat na náš zápas, byl jsem z toho hodně nervózní,“ směje se Růčka při vzpomínce na vrchol sezony. I když Růčka s Rotreklem s párem z úzké světové špičky prohráli, stejně jako poprvé zanechali dobrý dojem. „Zápas se nám podle ohlasů i podle mě samého podařil. Sice jsme prohráli, ale bylo to až v koncovkách, kde se ukázala ta brazilská vyhranost. Sám za sebe musím říct, že se mi hrálo výborně a byl sem i spokojený se svým výkonem,“ pochvaloval si Michal Růčka, jenž spolu s Rotreklem stejně jako všechny další české dvojice do dalších bojů na podniku Světové série nepostoupil.

Kromě pražského „svěťáku“ odehrál Michal Růčka v roce 2010 s Pavlem Rotreklem i několik dalších vysoce kvalitních turnajů, například v českém Samsung Cupu, v kvalifikaci bojoval o účast ve Světové tour v Římě, dobře si vedl i v podzimně-zimní halové extralize. Nejvíce si ovšem bez debat bude cenit právě pražského Patria Direct Open. „Byla to pro mě obrovská zkušenost a skvělý zážitek. Věřím, že to nebylo naposledy, co jsem si zahrál světovou túru,“ usmívá se 24 beachvolej­balista.

Do nové sezony s novým parťákem

Do letošní sezony 2011 nemá ještě plány zcela vyjasněny, ale něco už se rýsuje. Určitě ale už nebude Růčka pokračovat s Pavlem Rotreklem, se kterým se pro neshody rozešel. „Bylo to hlavně kvůli jeho přístupu k trénování a zápasům, takže stejné důvody z jakých skončil i v jeho předchozím klubu a působení. Navíc jsem začal mít problémy s ramenem, kvůli kterému jsem na konci roku už nemohl hrát tolik, jak jsem chtěl,“ prozrazuje beachvolajbalista. Do nové sezony se domluvil na spolupráci s novým parťákem. „Momentálně jsem předběžně domluvený s extraligovým univerzálem z Havířova Filipem Kramárem. U něj jsem si jistý, že si budeme sedět povahově. Uvidíme, jak se sehrajeme na hřišti,“ přemítá hráč nad blížící se sezonou. Momentálně si Růčka dává především do pořádku zranění. „Přes zimu netrénuji tolik, jako obvykle. Dávám si do kupy rameno. Takovým prvním ostřejším testem bude asi halové mistrovství republiky v březnu, které bych měl hrát s Petrem Benešem. Po dvou třetích místech bych chtěl konečně urvat zlato,“ přeje si Michal Růčka.