Kdy se začal letošní Škoda sraz připravovat?

Formální přípravy začaly už v únoru, v květnu se přípravy zintenzivnily.

Jak přípravy probíhaly?

Trochu problém bylo najít nové místo srazu. Původní místo srazu ve Štítné nad Vláří už bylo zejména kvůli náročnosti na přípravu, protože bylo nutné vytvořit vlastní kompletní zázemí, nedostačující. Nakonec nám vyšli vstříc ve Vrběticích. Tamní Výletiště byla správná volba.

Kolik lidí se podílelo na organizaci letošního Škoda srazu?

Pořadatelský tým tvořilo 15 lidí.

Jaká se na Valašsku představila vozidla?

Napočítali jsme celkem 71 osobních vozů, 2 náklaďáky a to Tatru 805 a Pragu V3S a autobus Škoda 706 RTO z Motomuzea Seninka.

Které zajímavé hosty jste ve Vrběticích přivítali?

Speciálními hosty byly legendy historických rallye Josef a Jaroslav Urbanovi, kteří na ukázku přivezli svoje závodní škodovky. Dalším čestným hostem byl Václav Častulík s legendární Škodou 130 LR v barvách Podhoran Lukov.

Jaký jste měli doprovodný program?

Přijel k nám sběratel Anton Kupec. Ten přivezl svoji rozsáhlou sbírku o škodovkách z 90. let, kterou na chvíli ukázal návštěvníkům srazu. V průběhu dne vystoupil kovář a bavič Matěj Kovář z Vizovic s ukázkou kovářského umění doprovázeným lidovým humorem. Jel se také automobilový slalom a k vidění byly zručnostní soutěže.

Kolik sraz navštívilo lidí?

Bohužel letos nám vůbec nepřálo počasí. Protože jsme vybírali dobrovolné vstupné, tak se nedalo spočítat, kolik lidí si v průběhu dne našlo cestu na vrbětické Výletiště. V cíli spanilé jízdy na náměstí ve Valašských Kloboukách si škodovky přišlo prohlédnout zhruba 50 lidí. V tu dobu asi na 2 hodiny přestalo pršet.

Bude Škoda sraz na Valašsku i v příštím roce?

V součastném období pořád ještě nevím. Letošní ročník mě, hlavně kvůli nepříznivému počasí, hodně deprimoval a odradil od pořádání dalších ročníků. Snad si to rozmyslím a v pořádání Škoda srazu budu pokračovat.

Pokud se v budoucnu Škoda sraz zase uskuteční, chystáte nějaké změny v programu?

Změny, nebo nějaké vylepšení programu závisí vždy na počasí. Možná se ale vrátíme k zařazení orientační jízdy do hlavního programu. To bylo vážné téma i v letošním ročníku Škoda srazu. Uvidíme.

Kdy vlastně vznikla myšlenka pořádat Valašský Škoda sraz?

Myšlenka pořádat Škoda sraz na Valašsku nás s bratrem Sebastianem napadla v roce 2018. K přípravě prvního ročníku jsme se ale dostali až na jaře v roce 2019. A v tomto roce jsme premiérový ročník také uspořádali. Pravidelně jsme jezdili na Škoda Meeting ve Zlíně. Na Valašsku jsme se pokusili o podobnou akci. Kvůli tomu jsme na facebooku spustil diskuzi. Ohlasy a komentáře byly většinou kladné a tak jsme se do pořádání Škoda srazu pustili.

Jaké byly začátky?

Největší problém bylo najít vhodné místo, kde by se sraz škodovkářů konal. Protože pracuji v Ekofarmě Javorník, tak mě jednou napadlo, proč bychom nemohli využít nevyužívané, ale udržované prostory ve štítenské Ekofarmě. Ukázalo se, že to byl dobrý nápad a v červenci 2019 se v tamním areálu první sraz uskutečnil.

Kdo byl u zrodu Valašského Škoda srazu?

Myšlenka se zrodila v mojí hlavě a o většinu záležitostí jsem se staral já. Na začátku mi pomáhal bratr Sebastian. Od té doby mi pomáhá celá rodina a spousta kamarádů.

Plánujete letos na Valašsku ještě uspořádat nějakou další motoristickou akci?

Ve druhé polovině října chceme pořádat sraz Felicií – Felda Meet No. 3.