„Už o minulých Vánocích jsem se dozvěděl, že se mnou klub nepočítá. Měl jsem tedy zhruba čtyři měsíce na to, abych si našel nové angažmá,“ popisuje zuberský odchovanec Hrstka, kterého mohli fanoušci vidět na konci minulého roku při přátelském utkání Česka se Slovenskem. Na palubovce extraligového Zubří zvítězil český národní tým 23:20 a vrátil tak soupeři den starou porážku (21:24). „Chtěli jsme do zápasu vstoupit stejně dobře jako do utkání na Slovensku. Hlavně jsme se potřebovali vyvarovat technických chyb a hrát víc disciplinovaně,“ říká 29letý házenkář, který se s národním týmem připravuje na lednové Mistrovství Evropy.

Co vám ukázaly přípravné zápasy?

Že musíme víc pracovat na souhře v útoku a hlavně začít proměňovat vyložené šance. Hrát koncentrovaně celých šedesát minut, ne jen některé úseky. Nebyli jsme ale v nejsilnější sestavě, pár hráčů chybělo.

Kdo z širší nominace si podle vás řekl o pozvánku na ME?

První zápas nevyšel pomalu nikomu. Obrana nám sice fungovala, ale v útoku jsme se trápili. V domácím zápase byla obrana zase vynikající. Velmi dobře zachytal Šimon Mizera, který ukázal, že i v tak mladém věku může nahradit některého z gólmanů. Slušné zápasy zahrál i Matěj Klíma.

V létě jste po osmi letech opustil slovenský velkoklub Prešov. Jak jste se vypořádal s nečekanou změnou?

Nebyla to ani tak nečekaná změna. Už o minulých Vánocích jsem se dozvěděl, že se mnou nepočítají, takže jsem měl zhruba čtyři měsíce na to si najít nové angažmá. Abych se přiznal, už jsem byl rozhodnutý, že tam asi dál stejně nebudu pokračovat. Potřeboval jsem změnu, po osmi letech to byl už stereotyp.

Jak se nakonec zrodil váš přestup do Dessau?

Poprosil jsem reprezentačního trenéra Honzu Filipa, jestli by mi pomohl něco najít. Spojili jsme se s manažerem a několik nabídek jsme řešili. Nakonec se mi ozval Marek Vančo, který v Dessau působil. Klub měl o mě zájem a domluvili jsme se na podmínkách.

Co nakonec rozhodlo pro Dessau?

Asi to, že tam budu první křídlo a budu mít stejnou minutáž jako v Prešově. Hraju teď v podstatě šedesát minut.

Po podepsání smlouvy přišlo nemilé překvapení – váš nový tým sestoupil do třetí Bundesligy. Byla to pro vás velká rána?

Šel jsem do toho s tím rizikem, že můžou spadnout do třetí ligy. Určitě to bylo pro mě zklamání, protože jsem nechtěl hrát třetí ligu. Nakonec jsme se ale domluvili, že jeden rok tedy odehraju. Ambice jsou postoupit hned zase nahoru.

Zatím k tomu směřujete, váš tým vede ligu.

Vstoupili jsme dobře do sezóny. Máme celkem mladý mančaft, který je běhavý. Ze sedmnácti zápasů jsme jich šestnáct vyhráli a o dva body vedeme svůj region. Do soubojů o druhou Bundesligu postupují pouze vítězové čtyř oblastních lig.

Co němčina, dává vám zabrat?

Učil jsem se ji na základce a střední škole, takže nějaké základy jsem měl. Klub mi zařídil školu, kde chodím čtyřikrát týdně na tříhodinové kurzy. Házenkářské věci už celkem ovládám, když něco nevím, tak tam mám v týmu čtyři Čechy, kteří mi pomohou.

Co říkají reprezentační trenéři na to, že působíte až ve třetí lize?

Hodně jsem to s nimi probíral. Šel jsem do toho rizika, že můžu hrát ve třetí lize a že šanci zahrát si za reprezentaci dostanou jiní. Nakonec jsem ale pozvánku na sraz dostal a snažím se podávat za národní tým stejné výkony jako doposud.

V základní skupině ME narazíte na Makedonii, Ukrajinu a domácí Rakousko. Jak vidíte vaše šance?

V uvozovkách je to nejlepší skupina, která nás mohla potkat. Na druhou stranu je tak vyrovnaná, že všechny čtyři týmy mohou postoupit. Bude důležité, v jaké formě na šampionát odjedeme. Naše cíle jsou jasné, chceme postoupit ze skupiny.

Jak bude těžké navázat na skvělé šesté místo z posledního ME v Chorvatsku?

Každý bude očekávat minimálně takovou příčku, která se nám minule povedla. Já doufám, že to není nereálné, protože máme v podstatě stejný tým, který tam před dvěma lety byl. Hodně bude záležet na tom, jak do turnaje vstoupíme.

Program přípravy před EHF EURO 2020

1. – 5. ledna 2020 – přípravný kemp Brno

4. ledna 2020 v 16 hodin Maďarsko – Česká republika

5. ledna 2020 ve 12 hodin Maďarsko – Česká republika

7. – 9. ledna 2020 – přípravný kemp Brno

9. – 26. ledna 2020 - EHF EURO 2020

Zápasový program skupiny B – Vídeň

10. ledna 2020 18.15 Česká republika – Rakousko

10. ledna 2020 20.30 Makedonie – Ukrajina

12. ledna 2020 16.00 Česká republika – Makedonie

12. ledna 2020 18.15 Rakousko – Ukrajina

14. ledna 2020 18.15 Rakousko – Makedonie

14. ledna 2020 20.30 Ukrajina – Česká republika

DAVID JANOŠEK