„Pořád máme na čem pracovat. Bylo ale dobře, že jsme dnes vyhráli a dostali se do nějaké herní pohody. Na mistrovství máme těžkou skupinu, můžeme jen překvapit,“ připomněl 24letý pivot Zeman složitou misi, která čeká české reprezentanty v Bratislavě. V základní skupině se střetnou s úřadujícími mistry Evropy Španěly, finalisty lednového světového šampionátu Švédy a ze čtvrtého koše jim los přisoudil tým Bosny a Hercegoviny.

„Nebudeme v roli favorita, ale to nám někdy sedí. V Chorvatsku na Euru jsme byli taky outsideři a nakonec jsme postoupili ze skupiny se dvěma body,“ říká reprezentant Zeman, který v přípravě naskočil až do odvetného utkání. „Měl jsem nějakou virózu, ani jsem ve čtvrtek netrénoval. Dostal jsem v pátek místo zápasu volno, abych se doléčil,“ vysvětlil urostlý házenkář.

Ani v neděli jste se v zápase moc dlouho neohřál. Už v prvním poločase jste byl vyloučen po třetím dvouminutovém trestu. Nebyly příliš přísné?

Ta druhá dvojka, ta byla moje blbost. To si nemůžu dovolit. Zbylé fauly byly na posouzení rozhodčích, ti tak rozhodli, takže to tak bylo.

Jak byste jinak zhodnotil nedělní utkání?

V prvním zápase v pátek nám dělal problém návrat do obrany. Rakušané nám dávali spoustu gólů, nebyli jsme kompaktní. Dnes jsme si to pohlídali a ani v postupném útoku se soupeř tolik neprosadil. Pořád ale máme na čem pracovat.

Házenkáři Zubří (v zeleném) zcela suverénně přehráli Lovosice
Házenkáři Zubří smázli Lovosice a jdou na třetí místo!

Byl to jediný přípravný dvojzápas před mistrovstvím. Nebude to málo?

Těžko říct. Byli jsme zvyklí hrát přáteláky před mistrovstvím a mívali jsme i turnaj po Vánocích. Upřímně ale nevím, co k tomu rozhodnutí vedlo.

Na mistrovství máte extrémně těžký los. Kudy povede cesta k postupu ze skupiny?

Je to těžký los a navíc postupují jen dva ze skupiny. Musíme porazit jednoho z těch dvou favoritů, Španělsko nebo Švédsko. A samozřejmě Bosnu. Máme mladý tým, ale kluci dnes ukázali potenciál. Španělé obměnili kádr, hodně zkušených hráčů jim skončilo, tak třeba to bude pro nás výhoda. Ale rozhodne až forma na Euru.

Na klubové úrovni jste před sezonou přestoupil do Gummersbachu působící v druhé německé bundeslize. Jak jste se zabydlel v novém týmu?

Jsem tam spokojený. Máme super partu kluků, mladý kádr ale i několik zkušených hráčů, jako byl třeba dneska Božovič z Rakouska. Nebylo pro mě těžké do týmu zapadnout. Letní příprava byla náročnější, než jsem zažil v Coburgu. Jsem tam jediný Čech, ale v týmu je spousta dalších cizinců, pár kluků ještě neumí ani jazyk.

Druhou bundesligu nyní vedete o tři body, spokojenost?

Zatím jo, ale prohráli jsme teď v Rostocku, s čímž jsme moc nepočítali. Ty body budeme muset získat někde jinde, ideálně v příštím zápase v Hammu. Je třeba ale přiznat, že zatím jsme neměli úplně ty nejsilnější soupeře, se kterými bychom měli hrát o postup, což je náš cíl.

Hokejisté Vsetína (žluté dresy) našli recept na Duklu Jihlava.
Vsetín skolil Duklu Jihlava, vyhrál popáté v řadě! Stantien chválil fanoušky

V čem je vaše síla?

Myslím, že máme kvalitní a hlavně široký kádr. Několik zápasů jsme vyhráli i díku tomu, že jsme soupeře uběhali, fyzicky přejeli. Dvakrát jsme venku otáčeli zápas, což taky ukázalo naši sílu. Zatím ale máme za sebou jen devět kol.

Kolik dostáváte prostoru na hřišti?

V obraně hraju celý zápas a v útoku se točíme tři pivoti. Dostáváme tam relativně stejně času.

Sledujete výkony Zubří?

Viděl jsem v televizi jejich pohárový zápas s Bulhary a z ligy jsem viděl utkání s Karvinou. Jinak výsledkově je sleduju pořád. Mladí neustále dorůstají a ukazují potenciál. Myslím, že toho mají ještě dost před sebou. Vždycky mě to zahřeje u srdíčka, když Zubří někoho porazí a když se jim daří.

DAVID JANOŠEK