Letošní ročník Valašské rally se stal součástí Mistrovství České republiky v rally historických automobilů. Je zařazen také do Poháru České republiky v rally a připravován je rovněž jako součást volných podniků soudobých automobilů a vozidel specifikace WRC. To samo je předpokladem toho, že na Valašsko a jeho okolí po roce opět čeká kvalitní motoristický podnik, který navštíví spousty diváků dychtících po soubojích techniky a posádek na náročných tratích Valašky.

Pozor: startuje se už v pátek ráno

Organizátor uvedené a na Valašsku velmi populární soutěže, AutoMotoKlub Rallye Sport – Vsetín, věnuje pozornost nejenom obecnému zabezpečení tohoto motoristického klání, ale zejména a především kvalitnímu zajištění bezpečnostních prvků s mimořádným důrazem na bezpečnost diváků. Snahou organizátorů pak je rovněž eliminace časového zatížení jednotlivých oblastí rally na minimum. Valašské rally 2013 budou předcházet organizované seznamovací jízdy a formální a technické přejímky posádek a jejich vozidel v Autocentru Lukáš ve Valašském Meziříčí-Bynině. Seznamovací jízdy potrvají od 8 do 17 hodin.

Na posádky čeká šest RZ o délce 70 km

Do soutěže odstartuje první vozidlo v pátek 5. července z valašskomezi­říčského náměstí v 9.00 hodin. Na soutěžní posádky čeká na třech úsecích šest rychlostních zkoušek. Ty mají celkovou délku 70,50 kilometrů. Nejúspěšnější posádka je pak v cíli očekávána v 17.15 hodin. Rovněž na rampě na náměstí ve Valašském Meziříčí, která se současně stane i dějištěm dekorování vítězů.

Jak již bylo uvedeno, vrcholem pomyslného pořadatelského majáku snažení je bezpečnost. Bezpečnost soutěžních posádek, ale nad ní ještě vyčnívající bezpečnost diváků. Organizátoři jsou si odpovědnosti za to, jak bezpečnou trať pro jezdce a diváky připraví, vědomi.

Bezpečnost nade vše

„Počítáme s tím, že od některých diváků, kteří nechtějí či neumí pochopit skutečný stav věci, si vyslechneme, že divácké zóny jsou příliš daleko, a že nebudou mít možnost zažít ten správný adrenalin z blízkosti projíždějícího závoďáku. Divák si ale často neuvědomí, kde mu hrozí nebezpečí," vysvětlil hlavní činovník pro bezpečnost soutěže Alexandr Póč a hned pokračoval. „Bezpečnost na rychlostních zkouškách je pro nás záležitostí, z níž nemůžeme slevit ani o píď. V první řadě nám jde o bezpečnost všech přihlížejících, ale současně i o to, aby měli odkud rally co nejbezpečněji sledovat. Po celé trati Valašské rally proto pro ně připravujeme divácká místa, která budou vyznačena i v diváckém průvodci, odkud by měli závodníky na tratích rychlostních zkoušek sledovat z relativně bezpečného místa. Počítat však budeme i s pomocí opravdových fanoušků rally, kteří dokážou nepoučené a zejména nezodpovědné návštěvníky rally usměrnit."

Uspořádání takové soutěže, jakou Valašská rally je, by nebylo možné bez pochopení a ochoty přizpůsobit se ze strany nejen představitelů jednotlivých obci, ale zejména jejich obyvatel. Za to organizátor Valašky již nyní děkuje. Ve snaze o co nejúčinnější spolupráci s lidmi žijícími a pobývajícími v lokalitě rychlostních zkoušek se na ně AMK RS – Vsetín obrátí mimo jiné i letákem, který bude v těchto dnech v jednotlivých oblastech rozmísťován na veřejných místech a distribuován i do poštovních schránek. V něm se kromě jiného píše: „Prosíme vás, abyste své aktivity z důvodu omezení v dopravě uzpůsobili. Žádáme vás rovněž, abyste v čase konání rychlostní zkoušky nepouštěli své děti bez dozoru do blízkosti trati a domácí zvířata zabezpečili tak, aby se nemohla dostat do prostoru trati. Dodržením základních pokynů pořadatelů a příslušníků Policie ČR přispějete nejenom k vlastní bezpečnosti, ale i bezpečnosti ostatních. Rally všichni přihlížejí na vlastní nebezpečí!"⋌ (dp)