Jenže to se nedělnímu zápasu 1. A třídy Zubří – Dolní Bečva nestane. Tento duel totiž bude zaškatulkován jako „ten, co se v něm na konci všichni pobili".

Zápas dvou sestupem ohrožených týmů 1. A třídy Zubří – Dolní Bečva (2:1) měl nechutnou dohru. Skupinka hostujících příznivců neunesla porážku svého týmu, dvě červené karty a odpískaný pokutový kop ve prospěch domácích a snažila se po utkání inzultovat trojici rozhodčích. Jak už to tak bývá, důležití aktéři zápasu to s odstupem jednoho dne sice viděli chladnější optikou, ale zcela v duchu příslušnosti ke svým barvám. „Rozhodčí nic neovlivnili. Všechna tři vyloučení – jedno naše a dvě hostující – byla oprávněná. Pokutový kop, který jsme zahrávali a neproměnili, byl nařízen za jasný faul Skalíka na Frňku. To mi potvrdil také jeden z hostujících trenérů Stanislav Sekyra. Rozhodčí nám v žádném případě nepomohli, jak to zajisté bude tvrdit soupeřova strana," vyjádřil se ke sportovní stránce zápasu manažer a trenér domácího Zubří Robert Jurajda. Potud bylo vše v rámci mezí a rozumných mantinelů. Co se ale strhlo po závěrečném hvizdu, se jen tak nevidí.

Sudí museli bránit i fotbalisté Zubří

Skupinka fanoušků Dolní Bečvy se vrhla na trojici rozhodčích, kteří podle nich mohli za všechny neduhy světa včetně prohry jejich týmu. „Po zápase doprovázeli trojici rozhodčích tři pořadatelé. Máme to tady tak, že odchod sudích je dost dlouhý, kabinu mají rozhodčí až v budově za tréninkovým hřištěm. Toho využilo asi dvacet opilých a agresivních fanoušků hostí, kteří se začali na rozhodčí sápat. Museli přiběhnout další pořadatelé na pomoc. I s pomocí našich hráčů jsme to nakonec zvládli a zabránili nejhoršímu. Pořadatelská služba nechybovala," je přesvědčen Robert Jurajda.

Kapitán zuberského celku Jiří Raždík svého trenéra doplnil s podobným názorem. „Po zápase napadli hostující fanoušci rozhodčí, museli jsme s klukama pomoci pořadatelům, padala facky a pohlavky. Byl tam snad i jeden úder deštníkem," popsal incident svým pohledem kapitán Zubří Raždík.

Jak už to tak bývá, protější strana to viděla málem tak, jako by byla na jiném zápase. Jeden z trenérského triumvirátu Jan Svak byl ještě i celých 24 hodin po zápase notně roztrpčený: „Dlouho jsem nezažil takový zářez rozhodčích. Sudí nás ve druhém poločase vůbec nepustil do hry. Po zápase jsem kluky poslal hned do kabiny, aby se něco nestalo, ale pak jsem z dálky viděl tu melu," poznamenal trpce Jan Svak a ke kritickým chvílím po skončení zápasu se moc vyjadřovat nechtěl. „K tomu nemohu nic moc bližšího říct. Jen to, že jestli domácí tvrdí, že tam bylo napadení od našeho nehrajícího kapitána a tím je Josef Vojkůvka, tak ten má ruku v ortéze po zranění klíční kosti a těžko by někoho mohl napadnout," dodal Svak.

Klub asi trest od svazu nedostane

Kapitán Dolní Bečvy Jaroslav Šena měl o vinících bitky po skončení utkání celkem jasno. Chyba byla podle něj v pořadatelské službě. „Kdyby po zápase šlo s rozhodčími šest až sedm pořadatelů a ne jeden, jak jsem viděl já ze hřiště, nic takového by se nestalo. Není ani pravda, že se na arbitry sápalo asi 15 až 20 našich fanoušků. Co jsem viděl já, tak tam byli asi tři a jen slovně rozhodčí uráželi. Nebýt domácích hráčů, kteří přišli pořadatelům na pomoc, dopadlo to velmi špatně. V zápise o utkání je uvedena urážka našeho nehrajícího kapitána Josefa Vojkůvky, ale on rozhodně rozhodčí fyzicky nenapadl," měl jasno Jaroslav Šena.

Podle informací Deníku je v zápisu o utkání uvedeno, že pořadatelé rozhodčí ochránili, ale nemohli svým počtem zabránit útoku asi dvaceti fanoušků hostí. „Pořadatelskou službu jsme zvládli a určitě nám ani nehrozí trest ze strany KFS za nezvládnutou pořadatelskou službu. Tak velký dav hostujících fanoušků jsme mohli zpacifikovat pouze s pomocí vlastních hráčů, což rozhodčí potvrdili," dodal zuberský manažer Robert Jurajda. Jisté naopak je, že vyloučení ze zápasu (Tichý – Skalík, Jurečka a zřejmě i nehrající kapitán Vojkůvka) tresty od krajského svazu vyfasují.

Autor: Martin Němec