Mistrovství republiky se konalo minulý víkend v Ostravě. Představilo se na něm několik závodníků a závodnic z TJ Valašské Meziříčí. Největšího úspěchu dosáhl Petr Bártek, který v sedmnáctičlenném startovním poli výškařů nenašel přemožitele. Výška 185 cm zdolaná na první pokus znamenala nejen nové osobní maximum, ale také mistrovský titul.

„Valašskomeziříčská atletika má tak opět zastoupení v republikové špičce výškařů,“ uvedla Kateřina Honsová z místního atletického oddílu. Podobný úspěch ve stejné disciplíně totiž před lety zaznamenala v dresu TJ Valašské Meziříčí také Petra Helešicová.

Patnáctiletý atlet se připravuje pod vedením trenérky Zuzany Hadašové. Když do oddílu před dvěma lety přišel poprvé, zdolával laťku jen do výšky 160 cm. I to naznačuje velký sportovní potenciál.

„Je hodně silný. Má výborné výsledky i ve vrhačských disciplínách. Pokud zlepší techniku běhu, má na to podávat dobré výkony i ve sprintu. Proto ho osobně vidím spíš jako budoucího desetibojaře,“ říká Hadašová a dodává: „Na druhou stranu je hodně inteligentní a umělecky nadaný. Uvidíme, kam ho budoucí kroky zavedou.“

Novopečený mistr republiky se domácímu publiku představí v sobotu 9. března v tělocvičně meziříčské ZŠ Masarykova na tradiční Valašské laťce. Výškařský mítink, který co do tradice na území města jen těžko snese srovnání, se uskuteční už po třiačtyřicáté.

Na startu se představí všechny věkové kategorie od mladších žáků a žákyň až po veterány, resp. veteránky. Sobotní klání začíná v 10 hodin. V neděli bude sportoviště patřit nejmenším při takzvané Malé valašské laťce.

Listina rekordmanů laťky se hemží samými slavnými atletickými jmény. Například rekord mezi juniorkami drží už od roku 1988 pozdější mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková.

Držitelem dorosteneckého rekordu je Svatoslav Ton, bývalý reprezentant. Další bývalý špičkový výškař Jan Janků stanovil rekord mezi veterány. A konečně bronzový medailista z olympiády v Athénách Jaroslav Bába skočil v roce 2004 na Valašské laťce dosud nepřekonaných 230 centimetrů.

„To je výkon, který patří spíše na Mistrovství Evropy. Pro malou tělocvičnu je jen těžko uvěřitelný,“ přiznává emeritní ředitel závodu Jan Kocián.

Byl to právě reprezentant Jaroslav Bába, který si Valašskou laťku velmi oblíbil a pravidelně na ni závodil. Letos už jej diváci zřejmě neuvidí, Bába totiž vloni v srpnu ukončil kariéru a dal se na trenérskou dráhu.

Valašská laťka se koná od roku 1975. U jejího zrodu stál spolu s Janem Kociánem Jiří Klečka, který v minulých dnech zemřel. Na loňský rok zase připadá úmrtí dlouholetého sekretáře Jiřího Vaňka.

K memoriálu Miroslava Lašáka (závod mužů) a Jiřího Demla (závod žen) tak letos organizátoři přidají další dva. Závod mladších žáků uctí památku Jiřího Vaňka, junioři připomenou Jiřího Klečku. (red)