Talentovaný závodník z Valašska je málo vídaným obojživelníkem – jako jeden z mála stíhá na vrcholné úrovni horská kola (MTB) i cyklokros. Zdaleka nejvíce na sebe zatím upozornil loni na podzim, kdy na světovém šampionátu v cyklokrosu v Táboře šokoval úplně všechny a získal titul juniorského mistra světa. „To byl úžasný zážitek a zatím to řadím ve svých výsledcích jasně nejvýše,“ říká 18letý úřadující juniorský mistr světa.

Zatím musí stíhat kolo i školu

O svoje dojmy, názory i plány se Paprstka podělil uplynulé pondělí při předsezonním představení kolínského týmu Remerx Cycling Team, jehož je členem již pátým rokem. Hned v úvodu však naznačil, že letošní rok nebude jen o sportovních cílech. „Teď na startu sezony se musím věnovat napůl škole a napůl tréninku. Čeká mě maturita, tak se musím připravovat do školy a přitom i trénovat,“ rozhovořil se jezdec během představení týmu před startem sezony, které se konalo v sídle generálního partnera týmu firmy Remerx ve Slavičíně. Jeho škola, vsetínská Střední odborná škola Josefa Sousedíka, mu podle jeho slov pomáhá a spolupráci si nemůže vynachválit.

„Škola mi výborně vychází vstříc. Mám individuální plán. Co se týče soustředění a závodů, tak mě škola pouští bez problémů a za to jsem moc rád,“ přikyvuje závodník, jenž toho právě kvůli studijním povinnostem nebude stíhat v úvodu tolik, co by chtěl. „Na začátku sezony tolik závodů nebudu stíhat, ale postupem času to už bude hodně nabité. Vrcholy sezony přijdou v létě. Bude tam české mistrovství republiky, na kterém se chci nominovat na mistrovství Evropy i Evropy, které pak následují v krátkém sledu mistrovství Evropy a mistrovství světa,“ vypočítává Paprstka vrcholy sezony horských kol.

V Austrálii se mu hodně líbilo

První závod Českého poháru čeká na Remerx Cycling Team a tedy také na Tomáše Paprstku v polovině dubna v Okrouhlé. Jaké jsou vůbec vyhlídky mladého jezdce v této soutěži? „V každém závodě Českého poháru, který pojedu, bych chtěl být do první pětky. Pokud by to byla bedna, bylo by to super. Ale bude to těžké, konkurence je skutečně silná. V horských kolech je obecně určitě větší konkurence, než v cyklokrosu,“ přemítá jezdec, jenž se logicky nejvíce těší na letní vrcholy bikové sezony.

„Hodně se těším na mistrovství Evropy a mistrovství světa. Není to letos ani tak daleko, na Slovensku a ve Švýcarsku. Tak věřím, že tam nějaké výsledky zajedeme,“ usmívá se skromně Tomáš Paprstka, jenž se nejdál s cyklistikou dostal až k protinožcům. Juniorské mistrovství světa 2009 pro něj bylo velkým zážitkem a hlavně si přivezl nečekaný úspěch. „Rád na Austrálii a město Canberra vzpomínám. Bylo to v září, u nich sice byla kalendářně zima, ale stejně bylo kolem dvaceti stupňů. Tam jsem jako prvoročák mezi juniory dojel devátý a toho výsledku si hodně cením. Nic se tam ode mě nečekalo a bylo tak jakoby na zkoušku a hned z toho bylo takové umístění,“ vzpomíná Paprstka.

Duhový dres má doma zarámovaný

Největší a zatím určitě životní výsledek Tomáše Paprstky však přišel na podzim loňského roku. Na mistrovství světa v Táboře mladíček z Jablůnky šokoval úplně všechny a stal se juniorským mistrem světa. „To byl úžasný zážitek a zatím to řadím ve svých výsledcích jasně nejvýše. Určitě se takový výsledek ode mě nečekal, o to více jsem byl šťastný,“ usmívá se úřadující juniorský mistr světa v cyklokrosu. Za svůj triumf pochopitelně dostal tradiční duhový dres pro mistra světa. A ten dostal svoje čestné místo. „Mám ho doma zarámovaný. Opravdu moc si jej cením,“ rozplývá se Paprstka. Na jihu Čech jej za životním výsledkem hnala velká výprava z Valašska. „Měl jsem v Táboře rodinu i hodně příbuzných. Všichni mě skvěle podporovali a fandili mi. Na takovou atmosféru se nedá zapomenout. Chtěl jsem tam dojet tak do pátého mísa a nakonec z toho byl titul.Bylo to fakt neuvěřitelné,“ usmívá se sportovec z Valaška.

Jako jediný z celého týmu bude letos stíhat kromě horských kol i cyklokros. V závěru sezony už vypustí některé závody MTB a bude se připravovat na „zimní“ cyklokrosové povinnosti. A kterou disciplínu má Tomáš Paprstka více v oblibě? „Každá má něco do sebe. Více mě ale asi baví horská kola. Je tam více adrenalinu a víc zábavy. Jsem technický typ a tam to můžu lépe využít,“ srovnáná závodník obě „svoje“ disciplíny. Další důležitým prvkem, který jej „drží“ u horských kol, je možnost dostat se na olympiádu. „To jde jen v horských kolech a je to pořádná motivace,“ má jasno Tomáš Paprstka. „Na nejbližší olympijské hry 2012 v Londýně to asi nevyjde, ale ty další v Riu de Janeiru by mohly vyjít,“ zasnil se Tomáš Paprstka.

Profil jezdce

TOMÁŠ PAPRSTKA
Narozen: 1. března 1992
Člen elitního českého Remerx Cycling teamu Kolín, v týmu trenéra Jana Slavíčka působí již pět sezon, juniorský mistr světa 2010 z Tábora, kombinuje horská kola s cyklokrosem.

Očima trenéra Jana Slavíčka

Tomáš je naším jasně nejvytíženějším jezdcem. Odjezdí toho nesmírně mnoho na horském kole i v cyklokrosu. V našem týmu je prakticky od kadetů a permanentně dokazuje svoje kvality. Věřím, že má před sebou velkou budoucnost. Nejtěžším závodem sezony pro něj asi bude začátkem sezony v květnu maturita. Pak už bude mít konečně ideální podmínky k tomu, aby se soustředil plně a stoprocentně na profesionální kariéru.