Devatenáctiletý sportovec z Jablůnky, člen Remerx Merida Teamu Kolín, patřil po celou cyklokrosovu sezonu mezi opory své stáje a také na světovém šampionátu v belgickém Koksijde dojel ve své kategorii do 23 let nejlépe z českých závodníků. „Přijeli jsme na místo s předstihem, přímo z posledního svěťáku v holandském Hoogerheide, takže jsme si specifickou písčitou trať mohli dobře natrénovat. Výsledek ale stejně nebyl plně podle mých představ. Byl jsem sice z českých závodníků nejlepší, ale i tak to bylo jen 16. místo. Je to opravdu něco zcela jiného než kdekoliv u nás. Pro domácí byla znalost tohohle prostředí určitě výhodou, na druhou stranu led a sníh v Táboře byl výhodou zase pro nás,“ ohlíží se za svou účastí na nedávném světovém šampionátu Tomáš Paprstka, jehož doposud největším úspěchem je zisk titulu juniorského mistra světa z roku 2010.

A jaká byla právě končící cyklokrosová sezona očima Tomáše Paprstky? „Měl jsem dva hlavní vrcholy. První na českém poháru v Lounech (2. místo) a následně na závodě ve Švýcarsku (7. místo). To bylo dobrý. A pak mistrovství světa. I tam byl, myslím, výkon dobrý, ale výsledek zas taková sláva není. Povedl se ale třeba světový pohár v Liévine (10. místo),“ bilancuje Paprstka.

Po celou dobu sledoval Paprskův sportovní progres velmi bedlivě i jeho kouč Jan Slavíček, sám bývalý vynikající závodník a reprezentant. „Celková výkonnost Tomáše se určitě posunula a 7. místo v hodnocení Českého poháru tomu odpovídá. Výrazně víc mu sedí rychlé a technicky náročné tratě, na silových okruzích a hlavně v blátě naopak mírně zaostává. Výrazně se mu nepovedlo mistrovství republiky, ale to byl asi jediný závod, kdy jsem od něho čekal víc. Určitě je plusem, že se dokáže připravit na vrchol sezony a na mistrovství světa zajel výrazně lepší výsledek, než dva měsíce před tím na stejné trati v rámci světového poháru. Nicméně, jak už byla řeč, v silové přípravě má ještě rezervy. Nejlepší úsek končící sezony měl v období Českého poháru v Lounech a následujícím závodě ve Švýcarsku. Hlavním kladem ale byla stabilizovaná sezona, kdy se v Toi Toi Cupu trvale pohyboval do desátého místa mezi elitou,“ hodnotí cyklokrosové počínání svého svěřence trenér Slavíček.

Zásadní změnu zaznamenal Tomáš v materiálovém vybavení. „S Meridou jsem určitě spokojený. Je ještě o malinko lehčí než předchozí stroj, geometrie je trochu odlišná a vyhovovala mi. Vynikající službu odvedla i karbonová kola od firmy Remerx, ty jsou na jedničku. A s galuskami Tufo nebyl vůbec žádný problém. Výborně sedí, celou sezonu jsem měl bez jediného defektu.“

Další cyklistické kroky Tomáše Paprstky vedly o uplynulém víkendu na soustředění na Kypr. „Tam budeme najíždět kilometry, první závod sezony světového poháru na horských kolech mě čeká v rakouském Langenlois 25. března. A pak nás ještě čeká Chorvatsko. Nejprve soustředění v Igrane a pak závody v Pule ,“ nastínil ve zkratce nejbližší jarní program Tomáš Paprstka.