Jeho 12. ročník měl přitom namále: kvůli nedostatku sněhu a teplému počasí se pořadatelé rozhodli ho zrušit, v poslední chvíli závod zachránilo vstřícné gesto místních biatlonistů, kteří jim nabídli k využití novou karlovickou biatlonovou arénu.

„Situace se sněhem byla letos opravdu dramatická, ostatně shodou okolností přišlo právě v den našeho závodu oznámení, že se kvůli počasí ruší legendární Jizerské padesátka. Nám se podařilo „přežít“ jen díky velkorysé nabídce biatlonového klubu SKB Velké Karlovice a obecního úřadu, kteří nám zapůjčili biatlonovou arénu s uměle zasněžovaným okruhem a výborně připravili stopu, za což jim moc děkujeme,“ vzkázal hlavní organizátor Datart Valachy tour Bohuslav Komín.

„Závod byl sice kratší, ale ohlasy máme velmi pozitivní. Na atmosféře bylo znát, že jsou sportovci rádi, že se v této době vůbec něco podařilo uspořádat. Jsme šťastní, že jsme jim to mohli nakonec dopřát,“ dodal.

Sobotní Noční stopa Valachy. | Video: Martina Žáčková

Na start se nakonec postavily dvě stovky nadšenců bílé stopy. „Potěšilo mě, že závod vůbec proběhl. Trať na mě byla sice kratší, ale užil jsem si to a jel naplno. Rád se během roku zúčastním i dalších akcí Valachy tour,“ slíbil v cíli vítězný Viktor Novotný, bývalý reprezentant v běhu na lyžích.

Toho potěšilo, že se na stupních vítězů potkal se svou někdejší reprezentační kolegyní Evou Vrabcovou Nývltovou. „Dnes jsem závodila poprvé po třech letech, takže jsem z toho měla trochu obavy, ale bylo to skvělé,“ prozradila úspěšná olympionička, která vzala do Velkých Karlovic i manžela a čtyřletou dceru Adélku. „Učím ji teď běžkovat, takže jsem si díky tomu v aréně připomněla, jak tvrdý umí být umělý sníh,“ smála se. Závodu se nejen účastnila, ale před ním vedla i dvě tréninkové projížďky pro širokou veřejnost. „Jsem nadšená, jaký o ně byl zájem, hlavně ze strany dětí,“ doplnila.

Sobotní Noční stopa Valachy. | Video: Martina Žáčková

Vůbec poprvé se navíc při letošní Noční stopě Valachy stalo, že se na start postavilo víc dětí než dospělých. „Rozdíl činil jen asi deset závodníků, ale i tak: tohle se ještě nikdy nestalo. Už s přihlédnutím k tomu, že běžky nejsou pro děti úplně jednoduchá disciplína, je to pozoruhodné. Většina malých závodníků navíc velmi pěkně ovládala techniku, připravují se pod kvalitním vedením ve sportovních oddílech,“ doplnil Bohuslav Komín.

Sobotní Noční stopa Valachy. | Video: Martina Žáčková

Noční stopa Valachy byla prvním letošním závodem série Valachy tour, která pokračuje v červnu triatlonovým závodem Valachy Man včetně nové kategorie xterra zařazené do Evropského poháru, u vodní nádrže Bystřička. V září bude následovat maraton horských kol Bike Valachy v Bílé a v říjnu závod Běhej Valachy opět ve Velkých Karlovicích. Součástí jsou vždy i závody Franz Josef Kaiser Dětské Valachy tour, v níž se stejně jako u dospělých sčítají dětem body za umístění a na závěr jsou vyhlašování absolutní vítězové i nejúspěšnější dětské týmy.

MARTINA ŽÁČKOVÁ