Chybět u toho nebude ani úřadující mistr světa ve freestyle motocrossu Libor Podmol, v poslední době nejzářivější hvězda tohoto adrenalinového sportu. Do České republiky přiletěl Libor Podmol ve středu odpoledne z Kalifornie, kde poslední týdny a měsíce trénoval a připravoval se na závody.

Dnes večer už bude český jezdec připraven ukázat fanouškům své umění.

Libore, loni jste právě v Ostravě odstartoval cestu k titulu mistra světa. Na závod se určitě hodně těšíte …

Těším se moc. Je to podnik mistrovství světa a ještě k tomu doma v Česku a v Ostravě. Přijde se podívat rodina, známí, čeští fanoušci. To všechno navíc ve městě, kde jsem se narodil. Vždy rád jezdím domů do ČR a hlavně poslední dobou, kdy tu moc nejsem.

Už několik měsíců bydlíte ve Spojených státech amerických. Jak se vám tam zatím líbí?

Do Aneriky jsem utekl za teplem a za tréninkem. Je tam celkem fajn, mám tam i kupu známých ze závodů a je vždy s kým jezdit. Ale někdy mě dostává ta americká mentalita. Oni si myslí, že jsme z Ruska a že jen Američané umí a ví všechno nejlépe. To mě vždycky dostane (smích). Ale jinak je to fajn. A ještě bych zmínil jídlo. Po rodině mi právě české jídlo schází nejvíc. Třeba taková svíčková nebo kachnička (smích).

Prý jste v Kalifornii poslední dobou hodně trénoval . ..

Ano, trénoval jsem skutečně hodně. Ale pak se mi tady před týdnem zabil kamarád, a to pak nemá člověk náladu na nic. Pak si uvědomíte, že jsou mnohem důležitější věci, než honba za tituly a medailemi.

Měl jste už v Americe nějaký závod a jak to dopadlo?

Jel jsem druhé nejvýznamnější americké závody – ASA Champioship. Skončil jsem pátý, což je celkem fajn. Americké tratě jsou jiné, než třeba v Ostravě. Jsou větší, je tam hodně hliněných odrazů. To se musím ještě učit.

Do Ostravy připravujete tandemový backflip, tedy salto vzad na motorce ve dvou. To všechno s 15letým bratrem Filipem. Připravovali jste tento trik dlouho? Není to příliš nebezpečné? Nemáte obavy?

Kdybych se bál, tak bych do toho s mým „malým bráškou“ (on už mě sice přerostl, ale navždy pro mě zůstane malým bráškou) nešel. Po pravdě, zatím jsme to trénovali asi dva dny do molitanu, ale psychická a promýšlecí příprava trvala několik měsíců.

Mohou se fanoušci v Ostravě těšit od vás i na další speciální triky?

Chtěl bych dát i obrat o 360 stupňů, při kterém jsem se zranil letos ve Švýcarsku, ale uvidíme, jak to půjde. Ať se děje, co se děje, hlavní je zdraví.

Váš otec, který byl českým reprezentantem v enduru, pochází z Perné u Valašského Meziříčí. V Brankách se taky jezdí jeho memoriál. Jaký máte tedy vztah k Valašsku?

Hodně vřelý, Valaško miluju. V děství jsem tam trávil opravdu hodně času. Byl jsem často u babičky a dědy s bratranci na Perné. Vždy se na Valašsko rád vracím, minimálně každý rok kvůli tátovu memoriálu. Ale když si najdu čas, tak i jen tak, ale právě toho času je poslední dobou pomálu … Mám na Valašsku i spoustu kamarádů, třeba jako „valašské hvězdy“ Honzu Kulajtu či Romana Michalíka. Když je nějaká akce, vždy mě skolí ta vaše valašská slivovice … (smích).

LIBOR PODMOL

Narozen: 1. červen 1984

Výška/ váha: 172 cm/ 62 kg.

Motokrosu se věnuje od roku 1994, freestyle motocrossu (FMX) od roku 2002. V roce 1998 se ve čtrnácti letech stal šampionem ČR v motokrosu v kubatuře do 80 ccm. Se skoky na motorce, neboli freestyle motokorosem začal v roce 2002, první úspěchy si začal připisovat v sezoně 2005. Vrcholem kariéry zatím pro Libora Podmola je titul mistra světa v FMX v roce 2010.

JIŘÍ JUROŠKA