Obavy se naplnily, na Valašsku je dobojováno. Seriál Valachy Tour byl pro letošní rok předčasně ukončen, za což může aktuální ještě přísnější epidemiologické opatření vlády ČR a nejistá prognóza dalšího vývoje.

Po zrušení posledního klání Běhej Valachy, kkterý měl proběhnout druhou listopadovou sobotu, tak pořadatelé vyhlásili absolutní vítěze.

V součtu tří uskutečněných závodů - běžkařského závodu Noční stopa Valachy, závodu horských kol Bike Valachy a triatlonu Valachy Man - se vítězi stali Petr Šťastný a Anna Lužná.

„Aktuální situace v Česku, nouzový stav i nálada mezi sportovci, pořadateli, samosprávou, diváky i partnery není pořádání hromadných akcí nakloněna a my to plně respektujeme. Proto jsme se po dlouhých debatách letošní ročník rozhodli předčasně ukončit. Těm, kdo již byli na Běhej Valachy přihlášení, převedeme startovné na příští rok,“ slíbil prezident Valachy Tour Vladimír Sušil.

Pro Petra Šťastného, jenž se specializuje hlavně na cyklistiku, to bylo již třetí vítězství za sebou. Letos přitom své sportovní aktivity mírně omezil, a to nejen proto, že byla řada cyklo závodů v tuzemsku zrušena.

„Na jaře se nám narodil syn Daniel a na závody tak nebyl čas ani energie. Řekl bych, že jsem letos čerpal především z let minulých a nějaké celkové fyzické kondice, kterou se snažím udržovat po celý rok,“ svěřil se Petr Šťastný.

„Raději bych svoje prvenství potvrdil na závěrečném Běhej Valachy, ale i tak mám z vítězství radost. Akce Valachy Tour byly navíc jedny z mála závodů, které jsem letos vůbec mohl absolvovat,“ dodal.

Také pro vítězku ženské kategorie Annu Lužnou byl letošní ročník mimořádný. Zkušená triatletka, která ještě pod rodným příjmením Brychtová vyhrála celý seriál v roce 2017, se totiž loni v říjnu stala maminkou a zvažovala, jestli a kdy se ke sportu vrátí.

„Manžel mě ale namotivoval a já jsem necelé čtyři měsíce po porodu jela Noční stopu Valachy. Na Valacyh Tour se hrozně ráda vracím a užila jsem si ji jako každý rok, i když musím uznat, že atmosféra byla poněkud ponuřejší. Chyběli tam ti lidi kolem…,“ dodala smutně Anna Lužná.

I přes předčasný konec letošního ročníku již pořadatelé pracují na příštím. Již jsou vypsány termíny závodů Valachy Tour pro rok 2021. Seriál by měl zahájit 6. února běžkařský závod Noční stopa Valachy.

„Děkujeme všem partnerům, kteří přijali naše rozhodnutí o předčasném ukončení seriálu s pochopením a podpořili nás,“ doplnil Vladimír Sušil.