Do startovní listiny si nakonec organizátoři zapsali celkem sto jednasedmdesát účastníků, z toho devatenáct žen. Vloni se přitom na přejezd přihlásilo zhruba o dvě desítky běžkařů méně. Drtivá většina všech vyznavačů běžek se vydala na celou padesátikilome­trovou trasu. „Jsme tu parta osmi kamarádů. Letos jedeme poprvé, chceme se pořádně projet. Naším heslem je tradiční Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se,“ prozradil na startu jeden z běžkařů Vladimír Zapalač z Jasenné.

Jezdci vyráželi z Bumbálky, odkud pokračovali na Soláň, Vsacký Cáb a dále do cíle přejezdu ve Vsetíně. Pouze osmnáct běžkařů zvolilo v sobotu kratší třicetikilometrovou trať, která měla začátek na Soláni.

V kategorii mužů si pro pomyslnou zlatou medaili dojeli Ondřej Navrátil ze Vsetína a Eda Lušovský z Karolinky, kteří zdolali padesát kilometrů za tři hodiny a patnáct minut. O dvě minuty déle urazil stejnou vzdálenost Jan Večeřa, tři hodiny a čtyřiadvacet minut strávil na trati Josef Zetocha.

„Mezi ženami kralovala Jana Haušvicová, která ujela padesát kilometrů za čtyři hodiny a pětatřicet minut,“ prozradil Petr Woller z Klubu českých turistů ve Vsetíně, který ve spolupráci s městem Vsetín a společnostmi ČSAD a VaK Vsetín přejezd pořádá. Jako druhá až čtvrtá v pořadí mezi ženami dorazily Martina Kulichová, Lenka Sováková a Radka Kladeňáková.

Nejvzdálenějšími účastníky byli letos tři běžkaři z Prahy. „Nejstaršímu muži na startu bylo sedmašedesát let, nejmladšímu naopak čtrnáct. Oba zvládli trať přibližně za šest hodin,“ neskrýval obdiv Woller.

Valašská padesátka se měla původně jet v lednu, kvůli problematickým podmínkám a zledovatělé stopě byl ale tehdy přejezd zrušen. „Tentokrát jsou podmínky perfektní. Nádherná a dobře upravená trasa. Za organizátory můžu být spokojen, z ohlasů vím, že spokojeni byli i samotní účastníci,“ uzavřel Petr Woller.