Valaši měli již nějakou dobu zajištěnou a oficiálně potvrzenou účast v Challenge Cupu (Vyzývacím poháru), jenže v tomto týdnu se všechno obrátilo úplně naruby. Zubří nakonec bude hrát mnohem prestižnější Pohár EHF, ve kterém se před třemi lety probojovalo až do třetího kola.

Zubřané měli již několik týdnů přislíbenou a pak také oficiálně potvrzenou účast ve Vyzývacím poháru. Před několika dny se vše od základu změnilo.

„Měli jsme už oficiálně odklepnutý Vyzývací pohár. Jenže nám před pár dny zavolali z evropské federace z Vídně, že se u nich udělala chyba a že ze druhého místa v lize nemůžeme hrát Vyzývací pohár. Zkrátka že jsme na něj příliš dobří,“ popisuje s úsměvem neobvyklou situaci výkonný ředitel zuberského klubu Jan Krupa.

Nakonec však Zubří premiéru v Challenge Cupu musí odložit až na jindy. Bude totiž hrát o dost prestižnější Pohár EHF. „Nasadili nás dokonce přímo do druhého kola Poháru EHF, což je tedy oproti původním pohárovým vyhlídkám velký rozdíl,“ směje se spokojeně Krupa. Zajímavostí je, že například druhý český zástupce v této soutěži – Dukla Praha – bude hrát už první kolo. „Je to asi kvůli našemu poměrně dobrému koeficientu. Před třemi lety jsme se dostali v Poháru EHF do třetího kola, což nám asi bylo při zařazení do druhého kola k dobru,“ přemítá Jan Krupa.

Házenkáři Zubří se do pohárové Evropy vrací po roční pauze. Naposledy v sezoně 2008–2009 hráli Pohár PVP, ve kterém nejprve přešli přes kyperský Strovolos a ve druhém kole ztroskotali na portugalském týmu ACB Braga. V ročníku 2007–2008 skončila jejich cesta Pohárem PVP již v úvodním kole, ve kterém vypadli s běloruským Minskem. V sezoně 2006–2007 se dostali Valaši v Poháru EHF postupně přes kyperský Cypru College a rumunský tým Targ-Jiu až do třetího kola, ve kterém nestačili na ruský velkoklub Dinamo Astrachaň.

Zubřané vstoupili do hlavní fáze přípravy na novou sezonu ve středu 21. července. Do nové sezony nastoupí bez několika dlouholetých posil. Hráčskou kariéru ukončil ve 41 letech Andrej Titkov a zpátky domů do Litovle se vrátil gólman Michal Baránek. Na hostování do Dukly Praha odešel Štěpán Krupa a před několika dny se dotáhl odchod pivota Tomáše Říhy do druholigového německého týmu Schwerinu. Na odchodu z klubu je i další z dlouholetých tahounů Martin Hrstka.

Naopak v kolonce příchodů jsou zatím jen dvě jména. Prvním je Tomáš Bechný, jenž se vrátil z ročního hostování z Přerova, kde se v uplynulé sezoně stal nejlepším střelcem celé extraligy. Druhou posilou je další pivot Jakub Šíra, jenž odehrál minulou sezonu v Rakousku, předtím hrál extraligu v Bystřici pod Hostýnem a stejně jako Bechný se vrací do svého mateřského klubu.