„Jsme šokováni. Osobně mi po oznámení řídícího orgánu extraligy spadla brada,“ netají své emoce gólmanská jednička a kapitán vítěze základní části extraligy Milan Malina.

„Pokud nedojde k znovunavrácení výsledku z palubovky, jsme v krajním případě rozhodnutí k třetímu a čtvrtému zápasu do Plzně neodjet. Jsme s vedením klubu zajedno. My chybu neudělali, tak proč bychom měli být trestáni?“ ptá se nahlas 30letý zkušený gólman.

Jak byste vyřešil celou kauzu vy?

V zásadě bych požadavek Plzně na změnu výsledku či anulaci smetl ze stolu, gól padl po signalizaci delegátky. Zápas se řádně odehrál, všichni podepsali zápis. Čekal jsem možné označení chyb v zápase, postih směrem k rozhodčím, případně delegátovi. Osobně jsem ale v koncovce na jejich straně, z pohledu soudcování odvedli výbornou práci a při měření času v koncovce delegátka věřila svým stopkám.

Jak jste s odstupem času vyhodnotil problematický závěr řádné hrací doby? Nedalo se gólu zabránit?

V hale byl strašný hluk a pískot, moc jsem toho neslyšel, vše se seběhlo rychle. Nemyslím si, že bychom při devítce něco podcenili, z videozáznamu ale vyplývá, že střílející hráč Ivancev při hodu devítimetrovou čáru i kvůli časovému presu hodně přešlápl a dokonce jejich křídlo se nestihlo vrátit. Řeší se, jestli gól padl v čase, či nikoliv, ale v první řadě vůbec neměl platit, v lepším případě se měl devítimetrový hod opakovat. Rozhodně není důvod zápas anulovat! Plzeň si vytáhla z videozáznamu jen argument, který jí vyhovoval, a řídící orgán pro mě nepochopitelně neřešil souvislosti.

Umíte si představit, že by se hrálo znovu?

Neumím a navíc v době náhradního termínu mám v práci službu! A kdo ponese náhrady? V šatně jasně řekli, že znova tento druhý zápas semifinále hrát nebudeme, v tom jsme zajedno s vedením. Navíc když celý rok dřeme, jasně vyhrajeme základní část a pak přijdeme středečním výrokem svazu o vybojovanou výhodu dvou domácích zápasů. My současný stav nezavinili. Do Plzně o víkendu pojedeme pouze za stavu 1:1 na zápasy.

Nevrací se v zuberské kabině vzpomínka na tři roky starou kauzu s karvinskými exekucemi sedmiček?

Rozhodně. Já sice tehdy byl ve Francii, ale pamatuji si to jako dneska: koupal jsem dceru a zápas sledoval přes internet. Ale došlo k výpadku a já se o celé blamáži dozvěděl po telefonu s Petrem Orságem. Rozdíl v tehdejší a naší situaci je v tom, že tehdy porušila pravidlo Karviná a i přesto k dodatečně nařízené exekuci nenastoupila a nic se nestalo. My nyní nic nezavinili a opět jsme obětním beránkem. A to si opravdu nyní nenecháme líbit. Řídící orgán udělal ve středu unáhlené rozhodnutí na nátlak Plzně. Ona jediná byla zasedání komise přítomna a to také svědčí o mnohém.

Jaká panuje nálada v kabině?

Držíme pospolu, což je nejdůležitější! Neumím si představit, že by někdo přišel a řekl: Kluci, překousněte to a pojďme dál. V týmu je bojovná nálada a asi i jako soupeř i my toho máme plnou hlavu. Na tréninku se snažíme makat naplno, ale myšlenkami jsme jinde. Ať dopadne rozhodnutí o druhém zápase série jakkoliv, bude poznamenána. Nikoho už ani nezajímá její výsledek, jako spíše, jak bude vyřešena celá kauza. Klidně se může stát, že to půjde až k soudu a nebude se hrát. Zatím jsme ale nachystaní na víkendové zápasy s jasným cílem – uhrát minimálně jednu výhru!

Neměla by házená už v nejvyšších soutěžích po vzoru ostatních sportů zavést videorozhodčího?

V nějaké formě ano, musíme jít s dobou. Jen se musí jasně deklarovat, co bude případně opravovat. Rozhodně ale musíme jít s dobou.