Ve svých šestnácti letech se v roce 2004 nečekaně stal mistrem ČR a tam definitivně a nezadržitelně odstartovala jeho kariéra. Během krátké doby se propracoval mezi českou špičku v plážáku, což dokazují i jeho skvělé výsledky v zimní beach lize, ve které figuruje na špici. Do letošní sezony má mladík z Valašska smělé sportovní cíle. „Rád bych vybojoval titul mistra ČR do 23 let. Poté se chci prosadit na českém okruhu a obhájit titul mistra ČR z regionů v mužích a také něco uhrát v zahraničí,“ říká ve velkém rozhovoru pro Valašský deník talent českého beachvolejbalu Michal Růčka.

Můžete se zkraje představit. Kde jste vlastně s volejbalem začínal a jak jste se dostal až k plážovému volejbalu?

S volejbalem sem začal před osmi lety, kde mé působení začalo v volejbalu v Rožnově pod Radhoštěm. O dva roky později si mě vybral trenér týmu extraligového klubu VSC Fatra Zlín pan Jakupíček. Tam jsem odehrál asi necelé tři sezony, nejprve v kadetské a poté také v juniorské kategorii. Protože jsem indisponován svou výškou (180 centimetrů), začal jsem jen tak plácat přes prázdniny na beachových kurtech u mého strýce v Předhradí, kde mě k tomuto sportu tedy na tu vrcholovou úroveň přivedli bratři Benešové (nyní také reprezentační dvojice ČR). V beachi mají mnohem větší šanci i menší hráči, musím tento nedostatek samozřejmě dohnat obratností a předvídavosti a velkou roli taky hraje psychika. Poté jsem zkusil nějaké juniorské republikové turnaje, kde se občas i zadařilo. Jelikož pak nastaly určité rozepře s mým trenérem ve Zlíně ohledně skloubení klasického volejbalu a beache, tak jsem byl nucen odejít z extraligy a věnovat se pouze plážáku. Ovšem nebylo snadné trénovat, jelikož u nás na Valašsku moc kurtů není, spíš žádné.

I proto byly asi začátky s beachvolejbalem těžké …

To léto po odchodu z klasického volejbalu sem se snažil zúčastnit pár turnajů a pak sem se také přihlásil na mistrovství ČR do 18 let, které se mi podařilo v roce 2004 zcela nečekaně vyhrát. Dalo by se říct, že právě tento úspěch nastartoval mou beachovou kariéru. Byl sem pak dvě sezony v juniorském nároďáku, ale bylo těžké se prosadit, jelikož vždy mohla vycestovat maximálně jedna nebo dvě dvojice. Já jsem neměl moc zkušeností a navíc jsem skoro netrénoval, takže jsem šanci nedostal.

Jak pokračovala vaše beachová dráha?

Dostal jsem nabídku od Michala Palinka, který byl na dvou olympijských hrách v Atlantě 1996 a Sydney 2000 a je také několikanásobný mistr ČR, abych to zkusil do Prahy. Tak jsem to udělal. Dostal sem se na nástavbové studium a začal od roku 2006 hrát a trénovat plážový volejbal celoročně pod vedením Palinka a pak také Pavla Krče, se kterým, poté co mě oslovil, jsem odehrál celou letní sezonu 2007. Letos od poloviny února mi s fyzickou přípravou pomáhá také Milan Hadrava, který do té doby vedl extraligový tým Kladna a je rovněž bývalým reprezentantem. Stále ale také reprezentuji spolu s bratry Benešovými domovský klub B.V.C Pňov-Předhradí, ve kterém jsem také členem, ale zároveň také hraji za beach klub Pankrác, ve kterém se připravuji přes zimu.

S Pavlem Krčem se vám v sezoně 2007 dařilo …

Bylo to super. Stali jsme se mistry ČR regionů v mužích, dostali jsme se do všech hlavních turnajů okruhu Sony Ericsson, což je hlavní okruh u nás, kterého se účastní i kvalitní zahraniční dvojice. V něm jsme se dostali až do konečného finále, do kterého postoupilo nejlepších osm dvojic z republikového žebříčku. Potom jsme se dostali i do kvalifikace světového Challengeru v Brně, kde jsme bohužel vypadli. Další úspěch ale hned přišel v rakouském Badenu, kde jsme byli pozvání na A-Cup Baden, což je jeden z nejprestižnějších turnajů v Rakousku. Na něm jsme se probojovali mezi osm nejlepších dvojic, Turnaje se účastnily i kvalitní dvojice, například mistři Evropy Berger s Nowotnym nebo úřadující mistři Evropy do 23 let. Atmosféra tam byla opravdu úžasná. Na mezinárodním mistrovství ČR do 23 let se mi podařilo vybojovat třetí místo. Od října 2007 jsem hrál halovou beach ligy, která se hraje v Praze na Pankráci a je to jediná taková soutěž v Eropě. Je rozdělena na pět kol a každý měsíc se hraje jedno. Tato liga je rozdělena ještě na třetí, druhou, první a tu nejvyšší extraligu. Z kvalifikace jsem se dostal do extraligy, kterou hraje dvanáct nejlepších dvojic z republiky. Po rozhodnutí mého šéftrenéra Michala Palinka pro jakési zpestření střídám spoluhráče po každém kole.

Jak se vám vedlo v beach lize?

V extralize mixů jsme s karolínou Zelinkovou skončili na celkovém třetím místě a v žebříčku mixů mi zatím patří druhé místo ze zhruba dvou set účastníků. V mužích se nám s Pavlem Krčem moc nepovedl poslední turnaj na konci března, na kterém jsme skončili až pátí. Tam jsme měli celkem smůlu, protože jsme měli těžký los a v semifinále nás čekali celkoví vítězové Tichý s Weissem. V mužském žebříčku jednotlivců jsou ze dvou set hráčů právě oni dva na děleném prvním místě, já jsem skončil hned za nimi druhý, což beru jako velký úspěch.

Jaké máte nejbližší plány a co vás čeká v hlavní sezoně, která se kvapem blíží?

Celou tuto zimu i beach extraligu beru jako přípravu na hlavní letní sezonu, kterou bych měl opět odehrát s Pavlem Krčem, mým druhým trenérem a i ve čtyřiceti letech stále kvalitním beach volejbalistou. Máme v plánu se v nadcházející sezoně zúčastnit všech nejvyšších turnajů v ČR a světového challengeru, který se opět koná v Brně a také dvou světových satelitů ve Švýcarsku a Lichnštejnsku. Také budeme usilovat o to, abychom se dostali na turnaj Světové Série, který se poprvé v historii uskuteční v ČR v Praze. Budou na něm všechna současná esa světového beach volejbalu, od olympijských vítězů počínaje po mistry světa a další světové dvojice. Bude se tedy na co dívat. Před touto velkou akcí také vyrážíme na soustředění do Itálie. Dále máme v plánu objet turnaje v Rakousku, Polsku, Slovensku, Švýcarsku, a Belgii. A také nějaké exhibiční turnaje, na které už jsme nyní pozváni.

S jakými ambicemi vstupujete do nové sezony?

Rád bych vybojoval titul mistra ČR do 23 let. Poté se chci prosadit na českém okruhu a obhájit titul mistra ČR z regionů v mužích a také něco uhrát v zahraničí. Budu to ale mít poněkud ztížené tím, že letos maturuji. Budu tedy muset něco věnovat i učení.