TJ Valašské Meziříčí je bez peněz. Ubytovna přitom potřebuje investici několik milionů

Budova přitom potřebuje nemalé investice a její provoz sportovce zatěžuje. Kvůli špatné finanční situaci hrozí meziříčské Tělovýchovné jednotě insolvence.

Pomoc neodmítáme, tvrdí starosta

Městští politici o situaci tělovýchovné jednoty jednali na mimořádném zasedání zastupitelstva v minulém týdnu. Vadí jim, že sportovci navržený převod majetku provází nejasnosti. Vyzvali je proto, aby předložili konkrétní návrhy, jak s budovou naložit. Včetně ekonomické analýzy.

Podle starosty města Roberta Stržínka (ANO) nelze brát rozhodnutí zastupitelstva tak, že město sportovcům pomoct nechce.

„Právě naopak. Musíme ale vědět, za jakých podmínek, a co bude převod pro město do budoucna znamenat. Jaké konkrétní finanční dopady bude mít na příští rozpočty," upozornil starosta Robert Stržínek.

Proto zastupitelé požadují po meziříčské Tělovýchovné jednotě předložení aktuálního odhadu ceny nemovitosti, tepelný audit, kompletní projektovou dokumentaci, rozpočet na dokončení rekonstrukce včetně vybavení a další dokumenty. Včetně písemného návrhu žádosti převodu budovy do majetku města.

Chtějí také znát prognózu toho, co se bude dít, když se Tělovýchovná jednota Valašské Meziříčí skutečné dostane do insolvence. Takové nebezpečí tady, s ohledem na její finanční situaci, podle představitelů města i sportovců, hrozí.

Tělovýchovná jednota (TJ) obdržela od Ministerstva životního prostředí dotaci přesahující dva miliony korun a z Operačního programu životního prostředí další podporu ve výši přibližně 119 tisíc korun.

To vše při finanční spoluúčasti TJ ve výši 912 tisíc korun. Peníze na její pokrytí poskytlo sportovcům formou zápůjčky město. Se splatností do 15. prosince tohoto roku.

Záchrana ubytovny si žádá 11 milionů

Při jednáních s TJ ale vedení města zjistilo, že provozování objektu, který je už nyní zateplen, vyžaduje další úpravy. Tentokrát uvnitř budovy. „Cenu úprav odhadujeme přibližně na pět milionů korun. Celková rekonstrukce ubytovny se tak vyšplhá až na jedenáct milionů," informoval meziříčský místostarosta Josef Vrátník (BEZPP).

TJ proto musí do objektu vložit z vlastních zdrojů až devět milionů korun. Tyto peníze ale sportovci nemají. Předseda Tělovýchovné jednoty Valašské Meziříčí Jiří Baroš rozhodnutí zastupitelů prozatím převod ubytovny do majetku města odmítnout přijal.

„Uděláme všechno proto, abychom splnili městem stanovené požadavky," vyjádřil se Jiří Baroš.

Pokud přesto TJ finanční podporu od města ani jinde nezíská, nebo ubytovnu město do svého majetku nepřevezme, pak jsou sportovci připraveni upravovat ji postupně sami. „Dělat budeme jen to, na co v danou chvíli budeme mít peníze. I když půjde o zdlouhavý proces," řekl Jiří Baroš.

Nepřijímat prozatím definitivní rozhodnutí o převodu ubytovny do majetku města doporučila na mimořádném zastupitelstvu předsedkyně finančního výboru Irena Brouwerová (PROVALMEZ).

„Finanční výbor navrhuje požádat o právní a ekonomickou analýzu případné transakce," řekla zastupitelka před hlasováním.

Volení zástupci se k jejímu návrhu přiklonili. Situací 
v Tělovýchovné jednotě Valašské Meziříčí a kolem ubytovny v jejím areálu se budou zastupitelé znovu zabývat na zářijovém jednání.