Ještě aby ne, když házenkáři Zubří nečekaně suverénně s náskokem šesti bodů ovládli základní část extraligy.

„Současnému výběru věřím. I přes odlišnosti je tam fluidum, které by se dalo přirovnat k vítěznému z roku 2012,“ říká jednička mezi tyčemi a kapitán házenkářů Zubří Milan Malina.

Potají a za dveřmi přitom všichni pošilhávají po zopakování úspěchu z roku 2012, kdy se stali naposledy mistry.
Ovšem tehdy se hrálo play-off, po základní části ovládli nadstavbovou část šesti nejlepších hranou systémem každý s každým.

„Tento systém je spravedlivější, ale současný má náboj, je divácky atraktivnější. Těžko říci, ve kterém je složitější udělat úspěch,“ krčí rameny 30letý kapitán, jenž se házené věnuje od šesti let a post gólmana je mu od začátku hodně blízký.

„Spoluhráči říkají, že brankáři jsou blázni. Ale je to spíše o rutině, už mi nepřijde, abych se bál či měl z něčeho strach,“ směje se Malina, jehož výběr rozehraje čtvrtfinálovou sérii před vyprodanou domácí halou v sobotu a v neděli od 18 hodin.

„Nic jiného než dvě vítězství nebereme. Ale bude to velký boj,“ nezastírá.

Čekal jste, že tak jasně ovládnete základní část?
Vůbec! Vždyť kádr před sezonou spíše oslabily odchody opory Šlachty, Zahradníčka a Václava, naopak k nám nikdo výrazný nepřišel. Navíc jsme polovinu sezony odehráli v rožnovském azylu. Vítězství po základní části bylo proto na startu sezony pro mě spíše úsměvné, je to famózní výsledek. Ale sezona nekončí, naopak o to podstatné půjde až nyní.

Určitě budete opět spoléhat na své fanoušky, kteří vždy téměř vyprodají halu. Jak se hraje s takovou podporou?
Je náš sedmý hráč, žene nás za výhrami. Kolikrát i prohraný zápas po vzedmutí fanouškovské podpory se otočí a jde vyhrát. Jsou velice potřební. Kdo v Zubří nehraje házenou, je alespoň fanouškem.

Nyní vás musí fanoušci nosit na rukou…
Ale zkuste se projít po Zubří po prohraném zápase… To se člověk raději vrací kanály. (smích) Spíše než o slávě je to o rodinné, přátelské atmosféře, většina příznivců nás zná odmala, téměř všichni jsou odchovanci. Celebrity ani v době úspěchů nejsme, když přejedete zuberské koleje, pořádně po nás ani pes neštěkne. (smích)

Ve čtvrtfinále vás čeká Frýdek-Místek, na který to umíte, letos jste s nimi neprohráli. Je tato série na tři vítězství pouhou formalitou?
Rozhodně ne. V play-off se vše odvíjí od momentální formy a zdraví v týmu. Rozhodně čekám větší odpor než v základní části, stejně jako věřím, že do semifinále opět postoupíme. Výsledkově se nám na ně daří, máme s nimi v součtu s přáteláky odehráno snad nejvíce zápasů se všemi, máme se přečteni.

Co si bude potřeba v sérii pohlídat?
Všechny hráče základní šestky. Kdyby vydrželi celý zápas, určitě nejsou osmí, ale na čele. Právě šíře kádru a kvalita lavičky hovoří pro nás. Věřím, že je přetlačíme, jsme totiž zatím kompletní.

Kdo bude vaším největším rivalem v případné cestě za čtvrtým titulem v historii Zubří?
Náš systém je takový, že jdeme zápas od zápasu, nedíváme se až tak daleko před sebe. Nyní je největším rivalem Frýdek. Každopádně jeden přímý soupeř o zlato padne v duelu Plzně s Duklou, dál by měla jít i Karviná, která se ale asi hodně nadře. Asi největší favorit na postup jsou Lovosice.

Nepodepíše se na vás nedávno oznámená posezonní změna trenéra, kdy Andreje Titkova nahradí Dušan Poloz?
Všichni věříme, že ne. Vše jsme s vedením prodiskutovali, i z kabiny je znát, že se nyní soustředíme na to, co je a řešit příští sezonu budeme až v cíli této. Menší obavy mám u mladých, aby je chystané změny nedeprimovaly. Snad si vše sedne.

Pracujete jako záchranář v Rožnově pod Radhoštěm. Jak náročné je vše skloubit?
Popravdě těžké, hlavně směrem k rodině bych si představoval více času. Ale vše je o ústupcích a kompromisech. Práce záchranáře je mým splněným snem, navíc mi vycházejí maximálně vstříc. Na nadcházející týdny mám naplánovány volné víkendy, ale v týdnu si musím přehazovat služby. Velký dík za vstřícnost patří všem mým kolegům!