„Děláme všechno pro to, abychom lanovku mohli spustit ještě do vánočních svátků,“ uvedl její provozovatel Josef Vaníček. Podle jeho slov začala montáž zařízení v srpnu tohoto roku. „Dříve jsme bohužel začít nemohli, protože se protáhla příprava a vypracování projektu,“ podotkl Vaníček, který se sám do dokončovacích prací zapojil.
Lanovka je dlouhá více než pět set metrů a každá sedačka tuto vzdálenost urazí za tři a půl minuty, přičemž překoná převýšení sto dvacet čtyři metrů. K dispozici budou mít lyžaři celkem čtyřiaosmdesát sedaček.
Lanovka je schopna přepravit za jednu hodinu více než čtrnáct set osob. „Zařízení není úplně zbrusu nové. Bylo již dříve používáno. Přesto jen technologické vybavení strojovny lanovky stálo více než jeden milion korun. Veškeré stavební práce a terénní úpravy pak spolkly částku několikrát vyšší,“ konstatoval Vaníček, který celou lanovku financuje sám a přesnou výši nákladů neuvedl.
Obecní úřad v Horní Bečvě se na výstavbě finančně nepodílí. „Tato stavba je čistě soukromou záležitostí pana Vaníčka. My se na ní neúčastníme penězi, ale samozřejmě podobné aktivity podporujeme a vítáme a vždy se snažíme vytvořit nejvhodnější podmínky například při jednání s úřady,“ sdělil starosta Horní Bečvy Oldřich Ondryáš.
Konečné spuštění lanovky musí ještě posvětit Drážní úřad. „Jedná se zejména o kontrolu bezpečnosti. Je zajímavé, že drážní úřad přistupuje k lanovkám podobně, jakoby člověk chtěl provozovat železnici,“ uzavřel Vaníček.