„Vůbec mi to nevadí, že bych měl být na poslední dva zápasy sezony posunut na asistenta. Spíše nechápu to, že se o tom se mnou nikdo nepobavil a nebyly mi řečeny důvody toho rychlého odvolávání po Lovosicích. I proto se mi nechce už ty zbylé dva zápasy kolem toho všeho znovu plácat a piplat se v tom. Takový je můj pohled na věc a proto jsem se rozhodl, že odstoupím a končím už teď, dvě kola před koncem," překvapil všechny dnes už bývalý kouč Gumáren Zubří Jiří Mičola.

Taková divočina a změť nejasností už v Zubří kolem extraligového A týmu dlouho nebyla. Jak se vlastně celé vyvíjelo kolem předčasného konce – nekonce trenéra Mičoly?

„O tom, že nebudu pokračovat v Zubří příští sezonu, jsem už nějakou dobu věděl. Na konci dubna mi bylo naznačeno, že se na příští rok se mnou nepočítá. Na tom mě nic nevadí, je to v trenéřině normální, navíc jsem vlastně měl smlouvu na jeden rok a prostě se mi neprodloužila. V tom problém nebyl. Spíše mě překvapily okolnosti a nejasnosti kolem mého odvolání," říká Jiří Mičola.

Prohra s Lovosicemi dala věci do pohybu

Přestože původně bylo domluveno, že Mičola skončí standardně po sezoně, se věci daly do pohybu mnohem rychleji.

„Když už jsem to nějakou dobu vědět nebo tušil, že pokračovat nebudu, v pohodě jsem to přikal a smířil jsem se s tím. Chápu, že vedení chce jít do dalších sezon s jiným trenérem, chápu, že jde o dlouhodobější filozofii a se mnou nebylo počítáno.

Říkal jsem si, že to dojedeme do konce sezony a bude po všem. Jenže pak se přihodil zápas s Lovosicemi a všechno bylo jinak a hodně nadivoko," dotýká se Jiří Mičola asi nejožehavějšího aspektu, který odstartoval sérii událostí, které pak vyvrcholily až středečním odstoupením trenéra Mičoly na vlastní žádost.

Právě po nedělním prohraném duelu s Lovosicemi se totiž daly věci pořádně do pohybu.

„Co jsem slyšel, tak jsem byl nejprve hned po utkání s Lovosicemi odvolán, pak zase bylo odvolání zrušeno a byl jsem na poslední dva zápasy sezony přeložen do role asistenta. Bez jakékoliv diskuze nebo debaty. To jsem vůbec nepochopil," kroutí nechápavě hlavou Mičola. Tomu vůbec nevadilo jeho přeřazení na post asistenta, ale jiné okolnosti.

„Rád bych zdůraznil, že mě nevadilo, že bych měl být na poslední dva zápasy sezony posunut na asistenta. Nemám s tím vůbec problém. Spíše nechápu to, že se o tom se mnou nikdo nepobavil a nebyly mi řečeny důvody toho rychlého odvolávání po Lovosicích. I proto se mi nechce už ty zbylé dva zápasy kolem toho všeho znovu plácat a piplat se v tom. Takový je můj pohled na věc a proto jsem se rozhodl, že odstoupím a končím už teď. Ve středu večer jsem to klukům v kabině řekl, že mi vůbec nejde o to, že nechci na ty poslední dvě kola být asistent. Že se prostě nechci v tom všem už zbytečně další dva týdny plácat a že je to podle lepší pro obě strany. Myslím, že to vzali," řekl Jiří Mičola, jenž byl u všech tří titulů Zubří v historii – v 90. letech dvakrát jako hráč a loni jako asistent trenéra.

Do teď mi nikdo nic nevysvětlil, říká kouč

Kouč, který odstoupil na vlastní žádost, si stále stojí za tím, že inkriminovaný zápas s Lovosicemi nevedl špatně.

„Z devadesáti procent bych to vedl stejně i teď. Zápas jsem sice prohráli, ale prokaučovaný podle mě nebyl. Prohlížel jsme si to několikrát na videu a trochu se to všechno v závěru obrátilo proti nám. Bylo to více věcí najednou, jako například to, že zkušený reprezentant Motl přecházel v důležitých momentech přes naše mladší hráče a vycházelo mu to.

Rozhodně to nebyl nějak prokoučovaný zápas z mojí strany, proto se těm reakcím po zápase dost divím. V podstatě mi doteď nebylo řečeno, co bylo špatně a proč se všechno takhle seběhlo," krčí rameny trenér, jenž momentálně o žádném dalším angažmá neuvažuje.

„Zatím nic nemám a ani jsem o tom nepřemýšlel. Ono na to trénování je potřeba skutečně hodně času. Často to dělají třeba učitelé, kteří mají ve školách zkrácený úvazek a podobně. Já jsem spíše řemeslník, i proto se nyní spíše poohlížím po nějaké práci, na které to postavím a pak uvidím, jak k tomu půjde třeba nějaké trénování," dodal Jiří Mičola.

V klubu takový odchod nečekali

Nečekaně divokým a předčasným odchodem Mičoly jsou v zuberském klubu poměrně překvapeni.

„Celkem mě překvapilo, že to došlo do takového stavu a Jirka Mičola končí předčasně," připustil včera odpoledne předseda klubu Jaroslav Dořičák. Podle něj však 49letý trenér svoji úlohu v sezoně zvládl.

„Neměl lehkou úlohu. Po titulu se tým rozpadl, hodně těžce se dával kádr dohromady, musela to pro něj být psychicky těžké sezona, ale nakonec svoji práci společně s týmem zvládli a byli v nadstavbě o titul," řekl Dořičák.

Trenér pro příští sezonu podle něj bude představen velmi brzy.

„Nového trenéra představíme brzy po konci sezony. Chceme navázat na letošní rok, tedy hodně to postavit na mladých hráčích, to je a bude naše filozofie," dodal Dořičák.

Tým GUmáren Zubří v posledních dvou kolech povede dosavadní asistent Aleš Kořínek.