Úřadující vicemistr po šestnácti odehraných kolech základní části extraligy (z celkových dvaadvaceti) okupuje třetí příčku. Před Zubří se dostala Dukla Praha a Plzeň.

„Je to zhruba podobné, jako v minulém roce o této době. Tehdy jsme měli o bod více. Úplná spokojenost být na naší straně být nemůže, ale o nespokojenosti také nemůže být řeč,“ začíná s ohlednutím za první polovinou základní části kouč Gumáren Jiří Kekrt.

Zkušeného trenéra, který přišel do Zubří loni v létě, především mrzí některé ztráty, ke kterým vůbec nemuselo dojít.

„Nejvíce lituji ztraceného bodu v domácím zápase s Duklou,“ připomíná Kekrt duel, ve kterém Valaši vedli už o šest branek a nakonec v závěru darovali soupeři remízu.

Přišly však i další ztráty, kvůli kterým nyní Zubří ztrácí na Plzeň dva a na vedoucí Duklu tři body. „Například v Lovosicích jsme prohráli úplně zbytečně. Nezvládli jsme hrát v závěru tak uvolněně, jako jindy. A právě takové výpadky nás stály body,“ pokračoval kouč.

Podle Kekrta se stejně jako v minulých letech opět na herním projevu Zubří projevily tradiční neduhy spojené s komplikovanou přípravou v létě před sezonou.

Letos to bylo úplně stejné jako loni. V létě byla hned šestice mladíků na juniorském světovém šampionátu v Egyptě. „Navíc byl přes léto zraněn jeden z pilířů obrany Titkov. Všechny tyto atributy se během podzimu občas projevily, nebylo to prostě úplně ideální,“ ví Kekrt.

Podle zuberského lodivoda lze obsáhnout rezervy týmu do tří základních bodů, na kterých se stále usilovně pracuje.

„Za první u nás stále platí, že se potýkáme s nevyrovnanými výkony. Kluci kolikrát i během jediného utkání vystřídají skvělé momenty s velmi špatnými. V zápase, kdy vedeme o deset je to jedno, ale v těžkých zápasech to rozhoduje o všem,“ upozorňuje kouč a hned přidává další postřeh.

„Stále pokulháváme v ostrosti spojek, a to i na českou úroveň,“ pokračuje trenér. Třetím bodem je podle Kekrta občasné chvilkové nedisciplinova­nosti, které již zmiňované těžké zápasy rozhodují.

„Máme sice věkem stále mladý tým, ale taky už to pořád na nezkušenost svádět nemůžeme. Odehráno mají dost zápasů. V některých utkáních bylo vidět, že na hřišti nám chybí taková výraznější osobnost a lídr, který by měl na hřišti přirozený respekt a v klíčových momentech tým vyhecoval a podržel,“ přidal trenér třetí postřeh.

Právě s výše uvedenými problémy se musí Zubřané pořádně popasovat v dlouhé šestitýdenní extraligové pauze, kterou vyplní mistrovství Evropy v Rakousku.

„Pořád na tom průběžně pracujeme. Chce to však především odehrát co nejvíce těžkých zápasů, kterých však v extralize zase tolik není. V rámci naší nejvyšší soutěže můžeme hovořit o nějakých čtyřech nebo pěti zápasech, které splňují ty nejvyšší kritéria. V tomto nám například hodně chybí účast v evropských pohárech,“ uvědomuje si dobře trenér Kekrt.

A jaký že je nejbližší program extraligových házenkářů Zubří? Po dlouhém podzimním programu se taky konečně borci dočkali zaslouženého volna. Den před Štědrým dnem už dostanou volno a na tréninku se sejdou až 2. ledna.

Jako obvykle však nebudou kompletní. S juniorskou reprezentací budou Jakub Hrstka s Čípem, s béčkem seniorské reprezentace se budou připravovat Martin Hrstka, Říha a Třeštík.

„Hned na začátku nového roku budeme mít osmidenní soustředění, na které navážeme dalším programem,“ prozrazuje Kekrt plán přípravy, v níž by měly být zahrnuty i zápasy se zahraničními soupeři.

„Zatím je toho rozjednáno více. Doma bychom měli hrát s polským Lubinem a Povážskou Bystricí, ve hře je ještě i jeden mezinárodní turnaj v Polsku,“ dodal Jiří Kekrt.