„Jsem neskutečně šťastný, že jsem tady mohl ty tři roky být. Chtěl bych poděkovat všem, kteří pro klub pracují. Dávají do toho všechno, trhají si z vlastního času. Nechali mě v mé situaci zregenerovat. Zaslouží si, aby i oni byli zviditelnění,“ loučil se dojatý 58letý trenér Dávid.

V posledním zápase sezóny ho jeho svěřenci potěšili výhrou nad Frýdkem-Místkem (31:29). Na konečné sedmé místo to bylo ale málo.

Extraligoví házenkáři Zubří po zápasech o umístění s Frýdkem-Místkem berou konečné 8. místo.
Házenkářům Zubří výhra nad Frýdkem přinesla jen osmé místo

„Věděl jsem, že to bude těžké. My to tu rotujeme, lepíme. Kluci ale předvedli fantastický výkon. Jsem vděčný za to, jak se k tomu postavili,“ řekl k sobotnímu utkání zuberský kouč.

Končíte na osmém místě. Jak sezonu hodnotíte?

Vždy je úspěch play-off, ale tohle je poslední místo v něm, takže určitě je to neúspěch. Jestli jsme si mysleli, že vloni bylo hodně zraněných, tak letos to bylo ještě horší. Byly dlouhodobější, a když pak odpadl i Ondra Mika, tak jsem věděl, že je zle. Takhle dohrávat sezonu je hodně těžké. Vážím si toho, jak se k tomu kluci postavili a bojovali. Bohužel na víc to nebylo.

Najdete i pozitiva letošní sezony?

Neskutečně vyletěl Kyryljuk, stejně tak Přerovský. Krůpa se dobře zhostil pozice brankářské jedničky, Dufek výborně zaskakoval. Vápno (Mičkal – pozn. red.) je pořád stejný. Takhle bych mohl pokračovat. Ale pak bych se pořád vracel k těm zraněným, nedalo se to slepit. V rámci naší situace to bylo vlastně OK, protože na víc nebylo.

Jak jste prožíval poslední zápas na zuberské lavičce?

Od rána jsem byl ve velkém napětí. Věděl jsem, že to šedesát minut neudržíme. Měl jsem jediný cíl, abychom vyhráli. Za to jsem rád. Celý den jsem si přehrával, jak to loučení bude probíhat. Myslel jsem, že to skončí úvodním ceremoniálem a pak mě překvapilo, že jsem byl publikem vyvolaný. Mohl jsem jim naživo poděkovat. Mám velmi emotivní a dojemné zážitky.

Letošní 53. ročník automobilové soutěže Barum Czech Rally Zlín se pojede na tratích v našem v kraji v polovině srpna.
Barum Rally letos změnila hned třetinu tratí!

Kam řadíte angažmá v Zubří ve své bohaté trenérské kariéře?

Ti mladí hráči, které jsem tady měl, podle mě udělali obrovský posun. Je to jeden z mých nejkrásnějších dílů kariéry. Zažil jsem tu fantastické lidi, od těch na ulici, přes hráče v šatně, až po vedení. Jak jsem tu zapadl, ukázali diváci na konci. Fantazie. Bude se mi odcházet s velmi těžkým srdcem. Úžasné angažmá, netušil jsem, že takoví lidé existují.

Na co budete kromě nich nejvíc vzpomínat?

Těch momentů je spousta. Zápasů, které jsme otočili. Nejperfektnější dojem byl, když jsme prohrávali a fanoušci zpívali Vysoký jalovec. To nezažije nikdo. Diváci s námi byli v dobrém i ve zlém. Jsou strašné plus pro tým.

A po házenkářské stránce?

Obrovská práce s mladými, to jsem nikdy nezažil. Sám jsem byl překvapený, že to s nimi funguje, i když někdy jsou sví a zapomínají…(úsměv) Ale oni jsou strašní dříči, strašně chtějí. Mají tah na branku, udělají maximum. Perfektně se tady vyvíjí.

Co podle vás klubu chybí k návratu do špičky extraligy?

Kromě těchto mladých hráčů i několik hotových. Jednoznačně. Je tady velký skok mezi mladými a staršími. Chybí tu střední generace. Co se týče zázemí klubu, tak tady lidé dělají maximum. Dělají vše, jak mají, ale musím říct, že jim chybí štěstí. Na jejich straně není chyba, ale prostě to nevychází. Co se týče třeba příchodů hráčů.

Fotbalisté Valašského Meziříčí (červené dresy) zvítězili na hřišti Vratimova 2:1.
Hajný má skalp i přes absenci stoperů: Je to pro nás důležité vítězství

Jaká bude budoucnost klubu?

Budou se muset zase otrkat, Ondra Mika si bude muset zvyknout na nový post. Ale pak to zase bude šlapat. Ten tým bude potřebovat nějaký čas a trpělivost. Ale ta tady je, i se mnou byla.

A vaše budoucnost v Německu?

Jdu trénovat třetí ligu. To angažmá není vůbec lukrativní, ale budu to mít třicet kilometrů domů. Středa je volná, jsou tam večerní tréninky. Po deseti letech se vrátím za rodinou.

DAVID JANOŠEK

KOMENTÁŘ

Slovák Peter Dávid – navždy Zubřan

Zubří a česká extraliga přichází o velkého trenéra a možná ještě většího člověka. Slova frýdeckomísteckého kouče Daniela Vala na adresu Petera Dávida po posledním zápase sezony snad ani nemohly být trefeny výstižněji.
Že českou ligu opouští jeden z nejzkušenějších trenérů asi nelze pochybovat. Reprezentace, mužská i ženská bundesliga, to je jen část Dávidova trenérského životopisu.
A zda i velký člověk? O tom si můžete promluvit takřka s každým, kdo Petera v Zubří potkal. V novodobé historii zuberské házené jen málokdo za sebou nechal takovou stopu, jako on.
Když přicházel Dávid do zuberského klubu, tak působil jako zjev. Najednou tu byl člověk, který svým humorem a pozitivní přístupem vždy dokonale ovládl dění v místnosti. I s lidmi, které neznal, se bavil jak se starými známými.
Byl snem všech novinářů, kteří měli jistotu, že jeho zápasové hodnocení nebude plné obecných frází, ale naopak svými výroky bude plnit titulky.
O tom, že zuberský klub ulovil opravdu velkou trenérskou rybu, napověděla hned první sezóna Dávida na lavičce. Pouhou jednu proměněnou sedmičku byli Zubřani od toho, aby se probojovali do finále a přerušili dlouhodobou hegemonii dvojice Plzeň - Karviná. Nakonec po čtyřech letech získali bronzové medaile. V dalších dvou sezonách i kvůli obrovskému množství zranění se Valaši propadli do průměru.
Dávida zdobila nápaditá hra, dokázal reagovat na situace a nebál se riskovat. Samozřejmě že nebyl dokonalý. Mnozí mu mohou zazlívat náročný zápasový program v letní přípravě v předloňské sezoně, který mohl mít podíl na pozdějších zraněních. Ale i v notně okleštěné sestavě dokázal s týmem potrápit favority a leckdy i překvapit. Během posledních dvou sezon se z něj musel stát mistr improvizace.
Nebylo tajemstvím, že zuberské vedení hodně stálo o pokračování slovenského kouče na své lavičce. Nakonec však rozhodly Dávidovy osobní důvody a v Zubří pro ně měli maximální pochopení. Po dlouhých deseti letech se tak zkušený trenér vrací zpět k rodině a znovuzačíná svou novou životní misi.
Když přicházel Peter Dávid do Zubří, tak projevil svůj tajný sen. Chtěl zkompletovat svou zlatou sbírku medailí z Česka a ze Slovenska mezi muži. Získal titul jako hráč v české i slovenské lize, a stejně tak i jako trenér u mužů ve slovenském Prešově. I když poslední zbývající blyštivý kov teď nepřidá, jedno je jisté.
I bez titulu na tohoto TRENÉRA v Zubří jen tak nezapomenou!