O účast v závodě je letos nebývalý zájem. V těchto dnech už organizátoři evidují dvě stě třicet přihlášených sportovců. „Maximum v minulých letech bylo přitom sto devadesát osm běžkařů,“ připomněl starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík.

V minulém roce se Karlovská padesátka neuskutečnila pro nedostatek sněhu. Podobná situace ale letos podle Koňaříka rozhodně nehrozí. „Sněhu je dostatek a příznivá je také předpověď počasí,“ pochvaloval si Koňařík.

Start desáté Karlovské padesátky umístili pořadatelé na louku dostihového závodiště za Karlovským muzeem. Běžci a běžkyně vyrazí na trať v deset hodin dopoledne.

Hlavní závod na padesát kilometrů je vypsán pro muže i ženy ve čtyřech věkových kategoriích od osmnácti let výše. Ti, kdož si na tak dlouho trať netroufají, mohou vyrazit na kratší pětadvacetiki­lometrový závod. Ten je vypsán také pro juniory a juniorky mladší osmnácti let. Všechny závody se běží klasickou technikou.

Sportovci překonají na připraveném okruhu prudká stoupání, rychlé sjezdy i rovinaté úseky. Převýšení dosahuje 430 metrů, nejvyšší bod trasy je ve výšce 670 metrů nad mořem. V dlouhém karlovském údolí trasa překonává železniční trať i hlavní silnici.

Karlovská padesátka je i pro letošní rok zařazená do takzvané Ski Tour, což je seriál závodů pro amatérské běžkaře. Patří sem společně s Jizerskou a Jilemnickou padesátkou, Orlickým maratonem a Kašperskou třicítkou. Letos se Ski Tour v této podobě organizuje po páté.

Den před hlavním závodem, v pátek 27. ledna dopoledne, se navíc uskuteční závod Zlínského kraje pro mládež s názvem Karlovský pohár. „V něm se představí neregistrovaní běžci a běžkyně žákovských a dorosteneckých kategorií od předškoláků do šestnácti let věku,“ informoval Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy. Na pátek jsou připravené tratě od jednoho do pěti kilometrů.