Na tratě dlouhé 10, 25 a 50 kilometrů se vydalo sedm stovek závodníků.

Skvělou diváckou atmosféru si užil domácí borec Robert Stavinoha.

„Krásný závod. Diváků kolem hodně, počasí vyšlo, nádhera. Dal jsem do toho všecko, jsem vyčerpaný, ale bylo to pěkné,“ sypal ze sebe udýchaný závodník bezprostředně po projetí cílem.

Pochvaloval si výborně připravenou trať, ale netajil zklamání se svým výsledkem.

„S prvním kolem jsem byl spokojený, zajel jsem ho i dost rychle. Ale druhé kolo bylo špatné. Nejelo mi to, táhnul jsem to na rukách a pak už mě to moc nepodrželo. Možná jsem to trochu přepálil na začátku,“ přemítal pětačtyřicetiletý běžkař, který dojel v silné konkurenci na jednapadesátém místě.

Super atmosféra

Robert Stavinoha jezdí padesátku každý rok. Někdy volí poloviční trať.

„Buď jedu padesátku, nebo pětadvacítku, podle toho jak se cítím. Rozhodnu se týden, čtrnáct dní před tím. Letos jsem něco najezdil, tak jsem se cítil. Padesátka je pěknější, chtěl jsem si užít celý závod,“ řekl spokojený domácí běžkař, který stál na lyžích už ve školce.

Celý závod si užila také Barbora Václavková, jedna z jednadvaceti žen, které se vydaly na královskou Karlovskou. Sedmadvacetiletá běžkyně z Olomouce byla po dojetí do cíle nadšená.

„Jezdím ve SkiTour všechny závody, ale nejvíce se mi líbí ten váš. Tady v Karlovicích je super atmosféra, všude tu jsou lidi kolem trati, všichni fandí, někteří se zvonkama, parádní občerstvovačky, prostě super,“ překypovala nadšením.

Do cíle dojela pátá. „Vzhledem k tomu, že to jela i Adéla Boudíková, konkurence byla docela tvrdá. Karlovská padesátka je jedna z lehčích padesátek, ale úplně jednoduché to není. Jsou tu ze začátku docela velké kopce, nejtěžší je začáteční stoupák do sjezdovky. Trať byla většinou měkká, zvláště ve druhém kole a moc to teda nejelo. Ale namazala jsem jarní směsí a drželo to docela hezky,“ hodnotila Barbora Václavková, která jela závod v Karlovicích potřetí.

Za čepicu a za guláš

Do cíle dorazil také nestor valašského běžkování Jan Talaš. Letos si ale naordinoval „jen“ pětadvacítku.

„Minulý týden jsem jel Jizerskou padesátku, říkal jsem si, že dnes padesátku nemůžu jet. Je tam limit čtyři hodiny, to bych doopravdy nedal, jsou tu těžké kopce,“ vysvětloval po dojetí do cíle dvaasedmdesátiletý propagátor dálkových běhů.

„Do kopců to podkluzovalo, ale dal jsem to. Vždycky jsem si odpočinul, no ale roky jsou tady, je to cítit, člověk málo jezdí a už to není ono,“ dodal vsetínský borec a prozradil i své pády.

„Z kopce na rovinku do nejkrásnějšího údolí na Valašsku to bylo špatné. Tam jsem šel dvakrát na zem, protože holky přede mnou spadly. Rozjíždělo se to, bylo to hrozně rychlé. Nakonec jsem spadl ještě před cílem, je tu takový houpák, takový zažíváček. Přede mnou jel chlapec, tak jsem šel radši na zadek. To k závodu patří,“ podělil se o zážitky Jan Talaš.

Celkově byl spokojený s fantastickým počasím i organizací. O tu se postaralo sto padesát pořadatelů na trati a dalších čtyřicet v zázemí.

„Nejtěžší je sehnat kolektiv lidí, kteří do toho půjdou. Pak už je to hračka. Všechno jsou to místní, kteří pomáhají zadarmo. Teda za čepicu a za guláš,“ ocenil po závodě jeden z hlavních pořadatelů a vedoucí trati Roman Štvrtecký.

Přes cestu za plného provozu

Pořadatelé měli za sebou týdenní těžkou práci, kterou strávili přípravami.

„Vyšlo nám počasí, byl to pěkný závod. I když mě trošku zklamali kluci, kteří jeli skejtem. Pomáhali si, přesto že máme vypsaný klasický závod. Ale to je záležitost každého a každý ať si šáhne do svého svědomí,“ zamyslel se vedoucí trati.

Pořadatelé zvládli všechny nástrahy včetně zabezpečení přejezdu, po kterém závodníci překonávali hlavní cestu za plného provozu, osm dalších přejezdů na menších cestách a jeden přejezd přes železnici. Všechno fungovalo bez problémů.

Spokojení byli i návštěvníci, kterých do Karlovic přijely stovky.

„Nádherné počasí, úžasný finiš. Závod jak se patří,“ komentovala Vsetíňanka Vlasta Sláčiková. Pravidelný návštěvník Vít Šerý přijel ze Zlína.

„To je klasická tradiční akce, na které nesmím chybět. Lyžařský svátek. Špičkoví pořadatelé, nádherná trať, přijela elita i domácí borci. Kdybych nebyl nachlazený, závodím také,“ prozradil.

Vtipný moderátor i chirurg Pirk

Za zmínku stojí také aktivní účast profesora Jana Pirka, která byla podle slov moderátora největším doporučením pro zdraví přítomných návštěvníků.

Vtipné glosy páně moderátora hodnotily letošní závod průběžně, po celou dobu.

„Pokud se vám u nás líbilo, přijďte zas. Pokud ne, přijďte večer do hospody a my vás přesvědčíme,“ zaznělo v závěru povedeného závodu.