Poslední oficiální akce závodní sezony pro oddíl kanoistiky ve Valašském Meziříčí uzavřela úspěšnou sezonu. Kanoisté zamkli vodu. „To ale určitě neznamená, že bychom nejezdili. Trénovat budeme do doby, než nám Bečva zamrzne", podotkl juniorský reprezentant Václav Kristek. Nicméně symbolický akt uzamčení Bečvy slouží pro kanoisty z Valašského Meziříčí především jako poděkování vodě a sezóně. „Stalo se tradicí, že si poskládáme lodičky, do nich napíšeme poděkování a naše úspěchy a zároveň naše přání do budoucí sezóny. Pro některé je to vyjet si reprezentaci, pro jiné jen konečně sjet splav bez převrácení. Tyto papírové lodičky pak dáme dohromady, obětujeme všechny suroviny, které jsou pro nás důležité, tedy lepidlo a laminát na opravu lodí, paralen, abychom byli zdraví, cukr, abychom měli energii, vodu, aby jí bylo dostatek, ale ne přebytek a kus sebe, v našem případě třeba kousek vlasu, a necháme lodičky zapálit a následně pohltit vodním živlem," vysvětlila tradiční rituál Dana Fusková mladší, trenérka mládeže.

A co se teda kanoistům letos podařilo? Bylo toho skutečně mnoho. Největším úspěchem byly hned čtyři lodě v reprezentaci, které získaly čtyři cenné kovy. Dva bronzy a stříbro na ME juniorů ve sjezdu ve slovinském Loferu a bronzová medaile z ME juniorů ve slalomu. Za to oddíl vděčí Jakubovi Frankovi, Václavu Kristkovi, Vladimíru Zátopkovi a Marku Žnivovi. Valašskomeziříčský oddíl opět obhájil titul nejlepší žákovský oddíl ve sjezdu a získal tak putovní pohár oddílu, na kterém se již podruhé blyští štítek s nápisem Valašské Meziříčí.

V konečném republikovém žebříčku oddílů pak Valaši získali 4. místo mezi 136 registrovanými oddíly v republice, kde před nimi jsou pouze univerzitní oddíly Prahy a Olomouce a armádní oddíl Dukly. Celkově získali 12 zlatých, 11 stříbrných a 14 bronzových republikových medailí v jednotlivých věkových odvětvích od žáků po dospělé. Pět lodí si vyjelo reprezentační dres a devíti sportovcům se podařilo získat umístění v tak zvaném SCM (střediskové centrum mládeže). Po právu tak mohou být ve valašskomeziříčském oddílu se sezonou 2012 navýsost spokojeni. „Jsem na letošní výsledky opravdu pyšný a hodnotím je velice kladně. Děkuji všem i za skvělý kolektiv, který drží pospolu a i v tomhle ohledu tak vítězíme," zhodnotil ročník 2012 trenér Radomír Fusek starší.