Jeho vysněná francouzská mise bude ještě o to příjemnější, že se tam potká i se svou přítelkyní – házenkářkou Helenou Štěrbovou, momentálně hráčkou Veselí nad Moravou, která bude hrát nejvyšší soutěž v Toulonu. „Byla to hlavní podmínka, kterou jsme dali našemu agentovi, když nám sháněl angažmá na novou sezonu. A jsme moc rádi, že nám to vyšlo," přiznal barvu Miroslav Jurka.

Pomohly i reference Josefa Kučerky

Po loňském titulu, který vybojoval se Zubřím, říkal Jurka při oslavách, že by bylo úžasné někdy se dostat do Francie, pokud možno do nejvyšší soutěže. A nyní, jen necelý rok po titulu, se to stává realitou. „Jednalo se o tom asi dva měsíce a pro mě vůbec nebylo co řešit. Do Francie jsem vždycky chtěl a jsem moc rád, že to vyšlo," říká spokojeně levoruký kanonýr, kterému k vysněnému angažmá trochu dopomohl i Josef Kučerka, který v minulosti právě v týmu Saint Raphael působil. „Co vím, tak o mně dal Pepa Kučerka výborné reference, takže to vyšlo i díky němu," poděkoval Jurka na dálku nynějšímu brankáři extraligových Hranic.

Házenkářský pár Helena Štěrbová – Miroslav Jurka se dal dohromady na loňské univerziádě v Brazílii, kde oba vybojovali zlaté medaile. Spolu pohromadě bude tedy pokračovat i v zahraničním angažmá na jihu Francie. „Jsem maximálně spokojený a nadšený. Jsem ve Francii, což jsem si vždycky tajně přál, navíc jsem tam s přítelkyní, takže co víc si mohu přát," připomněl Miroslav Jurka fakt, že do země galského kohouta odchází i se svou přítelkyní, házenkářkou Veselí, která v minulosti působila i ve Zlíně. Však také měli oba mladí sportovci na svého agenta právě tento klíčový požadavek, tedy být spolu. „Požádali jsme jej, aby se nám pokusil sehnat něco takového, abychom mohli být spolu nebo aspoň co nejblíže k sobě. Asi během dvou týdnů se agent ozval, že má pro nás dva týmy na jihu Francie kousek od sebe a tak to vlastně začalo," líčí Miroslav Jurka příběh odchodu mladého házenkářského páru do Francie.

90 kilometrů? Po dálnici chvilka

Toulon a Saint Raphael, dvě turistická letoviska na francouzském Azurovém pobřeží, od sebe sice dělí zdánlivě hodně – asi 90 kilometrů, ale v tom Jurka vůbec nevidí problém. „Je to vlastně celé po dálnici, takže to bude něco kolem pětačtyřiceti padesáti minut, to je úplně v pohodě," je si jistý Jurka. Společně se Štěrbovou už má Jurka za sebou i první návštěvu svého nového působiště, kam se vydali letecky. „Byl jsem tam na zdravotních testech. Všechno proběhlo v pořádku a hodně se mi tam líbilo. Podepsali jsme smlouvu na dva roky, trochu si to tam prohlédli a zase jsme letěli domů," líčí házenkář, který však bude muset ještě dohrát sezonu na Slovensku, kde jeho Hlohovec prohání obhájce titulu Prešov. „Teď dohraji sezonu v Hlohovci, pak krátký oddech a už 22. července se mám hlásit v Saint Raphael," nastiňuje 25letý házenkář svůj plán nejbližších měsíců.

Kvůli vedru pojedou do Francie dříve

Do Francie se ovšem s Helenou Šterbovou vydají už o něco dříve. „V klubu mi radili, ať přijedeme o něco dříve, protože tam bývají velká vedra a je potřeba se trochu aklimatizovat. Stejně ale pojedeme dříve i kvůli tomu, že si budeme chtít vyřídit bydlení, takže se tam vydáme zhruba kolem 15. července," plánuje si házenkářský pár svůj přesun do slunné jižní části Francie. Poměrně jasno už má Jurka i o tom, jak bude jejich vztah fungovat v kombinaci s házenou na té nejšpičkovější klubové úrovni. „Ze začátku to bude tak, že budeme bydlet každý ve svém bytě. Helena mě bude asi navštěvovat častěji, asi bude mít trochu více volného času. Ale jak jsem říkal, po dálnici to máme jen kolem tři čtvrtě hodiny, takže to bude snad v pohodě," říká český házenkářský reprezentant. Poté, co se potvrdilo, že Jurka skutečně po sezoně odejde do Francie, se mu skoro zahltil mobilní telefon. „Hodně lidí mi gratulovalo a psalo, že mi to přejí a podobně. Takže bych chtěl poděkovat všem, kteří mi to přáli a mají z toho takovou radost jako já," dodal spokojeně Miroslav Jurka.