Letos poprvé se karlovický závod jel v rámci velkého českého seriálu maratonů s názvem SkiTour a hned to přineslo jasný rekord v počtu účastníků. Zatímco v minulosti jezdívalo závod kolem dvou set běžkařů, na sobotní start 10. ročníku se na dostihovém závodišti ve Velkých Karlovicích postavilo 375 lyžařů a lyžařek, kteří jeli buď hlavní padesátikilometrový maratón (173 účastníků) nebo kratší 25kilometrovou variantu (202 závodníků). Rekordní účast si pořadatelé náležitě pochvalovali.

„Hlavním sloganem celé SkiTour, jejíž součástí jsme letos poprvé, je motto poznej Česko na běžkách. A my jsme moc rádi, že se k nám sjelo tolik běžkařů z celé republiky, aby poznalo právě náš krásný kraj,“ pronesl spokojeně za organizátory Karlovské padesátky Miroslav Koňařík, jenž je zároveň i starostou Velkých Karlovic.

Na perfektně připravené trati s vlnitým kopcovitým profilem se od prvních metrů strhla velká bitva o prvenství v hlavní kategorii mužů do 40 let. Dva pětadvacetiki­lometrové okruhy nakonec nejrychleji zvládl Viktor Novotný z Fischer Subaru Racing Teamu, který 50 kilometrů ujel v úctyhodném čase dvou hodin, jedenácti minut a šesti vteřin. Druhého Tomáše Kyncla v cílovém sprintu porazil o pouhých 8 desetin vteřiny. Novotný si tak vítězstvím na Valašsku už s předstihem zajistil triumf v celkovém hodnocení Velké SkiTour a tím pádem i prémii ve výši padesáti tisíc korun. Za vítězství v Karlovské padesátce inkasoval deset tisíc. Po závodě byl vítěz hodně spokojený.

„Závod se mi podařil tak, jak jsem chtěl. Výborně mi jely lyže. Ve Velkých Karlovicích jsem už v minulosti jel a rád jsem se tady vrátil. Byl to skvělý závod za ideálních podmínek,“ pochvaloval si vítězný Viktor Novotný.

Mezi bezmála čtyřmi stovkami závodníků z celé republiky se neztratili ani domácí Valaši. V hlavní mužské kategorii dojel Ondřej Navrátil ze Sokola Vsetín na pěkném sedmém místě, těsně za ním skončil Svatopluk Janečka (SKI Turist Velké Karlovice). Kategorii mužů od 41 do 50 let vyhrál Dušan Žemlík z Jablůnky, který 50 kilometrů zvládl ujet za 2 hodin, 39 minut a 42 vteřin.

Mezi ženami byla na padesátikilometrové trati časem 2:42:37 hodin nejrychlejší Karolína Bícová. Kratší pětadvacetiki­lometrovou zvládl ze všech nejrychleji Vojtěch Jurovatý z Nového města na Moravě. Po Karlovské padesátce, která byla třetím podnikem SkiTour, zbývá odjet ještě poslední dva podniky celého seriálu. První únorový víkend se jede Orlický maraton a o dva týdny později Kašperská třicítka.